Jaka dieta powinna być stosowana przy niewydolności nerek?
Nerki stanowią jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, pełniących niezwykle istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania role. Każde zaburzenie w ich funkcjonowaniu niesie bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób należy dbać o osobę zmagającą się z niewydolnością nerek. Poza zastosowaniem odpowiedniego leczenia, w przypadku ego rodzaju schorzeń niezwykle ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, o czym każdy opiekun osoby mającej problemy z funkcjonowaniem nerek powinien pamiętać.
Zasady diety dla osób zmagających się z niewydolnością nerek
Dieta dla osób zmagających się z problemami z funkcjonowaniem nerek jest dość wymagająca i wymaga uwzględnienia wielu czynników, dlatego też warto, by została opracowana przez osobę doskonale znającą zagadnienie. Dieta powinna być ustalana na podstawie indywidualnych badań lekarskich, przy uwzględnieniu ewentualnych chorób towarzyszących dodatkowo niewydolności nerek. Tylko właściwie dobrana i przestrzegana dieta, połączona z leczeniem farmakologicznym jest w stanie spowolnić postępowanie choroby, co jest niezwykle istotne, by można było zapobiec całkowitemu zniszczeniu nerek.
Przy ustalaniu diety dla osoby zmagającej się z niewydolnością nerek należy mieć na względzie przede wszystkim poniższe zasady:
- zachowanie właściwego bilansu energetycznego, dostosowanego do stanu zdrowia chorego oraz jego codziennej aktywności. Coraz częściej zdarza się, że niewydolność nerek powiązana jest z cukrzycą, powstałą w wyniku nadmiernej masy ciała, której bezwzględnie dla zdrowia należy się pozbyć;
- ograniczenie białka, które przyczynia się do nadmiernej produkcji mocznika i kreatyniny, które w przypadku osób zmagających się z niewydolnością nerek nie są naturalnie usuwane z organizmu, w przypadku osób chorych zalegają w ciele prowadząc do białkomoczu oraz nadmiernego nagromadzenia się fosforanów;
- dieta przeznaczona dla osób z niewydolnością nerek nie wymaga ograniczenia ilości przyjmowanego z pokarmem tłuszczu, który zgodnie zasadami powinien stanowić około 30%dziennego zapotrzebowania organizmu na energię;
- ilość węglowodanów z diecie powinna być dostosowana do ilości tłuszczu oraz białka w diecie. W przypadku osób z niewydolnością nerek warto stawiać przede wszystkim na produkty węglowodanowe z jak najmniejszą ilością białka, sodu oraz fosforu.
Dieta osób z niewydolnością nerek, ze względu na swoje pewne ograniczenia często prowadzi do niedoboru wapnia, co jest sytuacją bardzo niekorzystną dla zdrowia. W związku z tym niezbędna jest suplementacja diety, dostarczająca organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D oraz wapnia. Dodatkowo należy zadbać o suplementację diety preparatami bogatymi w żelazo, witaminę B1, witaminę B2, witaminę B6, kwas foliowy oraz biotynę.
W przypadku diety osoby zmagającej się z niewydolnością nerek nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych przez chorego płynów, których ilość uzależniona jest od ilości wydalanego moczu, powstałych obrzęków oraz nadciśnienia. Zapotrzebowanie chorego na płyny wylicza się dodając do ilości wydalonego przez organizm moczu 500 ml. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku chorych na niewydolność nerek, do ilości spożytych płynów zalicza się nie tylko wypitą wodę czy jakiekolwiek napoje, ale również zawartą wodę w zupach, sosach, owocach oraz warzywach.
Białko w diecie przy niewydolności nerek
Dieta dla osób zmagających się z niewydolnością nerek zakłada przede wszystkim ograniczenie, dość znaczące spożywania białka. Jego ilość zależna jest jednak od tego, w jakiej fazie choroby znajduje się dana osoba. Ilość białka powinna być dobrana indywidualnie do każdego przypadku tak, aby nie dopuścić do dalszego uszkodzenia nerek, a bilans azotowy nie został przeniesiony do stanu ujemnego, co w efekcie doprowadziłoby do prawdziwego spustoszenia w organizmie. Minimalne ilości białka w diecie są dopuszczalne, należy jednak zadbać o to, by było ono wysokiej jakości, najlepiej pochodzenia zwierzęcego, znajdującego się w mięsie, mleku, serach czy wędlinach.
Które produkty są dopuszczalne w diecie osób z niewydolnością nerek?
W diecie osób zmagających się z niewydolnością nerek nie może zabraknąć produktów zbożowych w każdej postaci (przede wszystkim warto uwzględniać produkty niskosodowe, niskobiałkowe oraz pszenne). Jako dodatek do pieczywa można stosować dżemy, naturalne miody oraz masło. W diecie nie może zabraknąć gotowanych ziemniaków, zielnego ogórka, makaronów wyprodukowanych z niskobiałkowej mąki czy delikatnych sosów. Natomiast bezwzględnie należy się wystrzegać produktów spożywczych takich jak:
- solone pieczywo,
- sery żółte i topione,
- wędzone ryby,
- różnego rodzaju konserwy,
- smalec i łój margarynowy,
- dania typu fast food,
- kiszonki i wszelkiego rodzaju warzywa zaprawiane octem,
- wszystkie warzywa strączkowe,
- niedojrzałe i suszone owoce,
- zupy na wywarach kostnych, mięsnych i grzybowych.
Pozostałe produkty, które nie zostały wymienione mogą być spożywane przez osobę chorą, ale w ograniczonych ilościach, dopranych przez specjalistę z indywidualnym uwzględnieniem każdego przypadku.
Join the discussion