Osoby starsze są narażone na wiele chorób, przez które często wymagają opieki i pomocy w codziennych czynnościach. Podeszły wiek jest ostatnim etapem życia, który jednak pomimo wielu przeciwności może być pięknym i wartościowym czasem. Właśnie dlatego warto poznać najczęstsze choroby wieku starczego, do których należą m.in.: depresja, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, cukrzyca, miażdżyca czy osteoporoza. Ich rozpoznanie pozwala zaoferować starszej osobie odpowiednią opiekę jak najlepiej dopasowaną do jej potrzeb.

Dlaczego osoby starsze są bardziej narażone na choroby?

Podeszły wiek to czas, w którym układ immunologiczny działa coraz słabiej. Na zwiększoną zapadalność na choroby mają także wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Można powiedzieć, że cały organizm osoby starszej spowalnia, a za tym idzie mniejsza aktywność i bardziej stateczny styl życia. Stres, nieodpowiednio zbilansowana dieta, brak ruchu – te wszystkie elementy również mogą mieć wpływ na występowanie chorób wieku starczego.

Poznaj najczęstsze choroby wieku starczego

Aby móc jak najlepiej pomóc osobie starszej, należy poznać charakterystyczne objawy najpopularniejszych chorób okresu starczego. Oto one.

Depresja

Depresja jest chorobą, która bardzo często występuje u osób starszych, jednak w ogóle nie jest kojarzona z tym okresem życia. Dzieje się tak dlatego, że wiele objawów depresji traktujemy po prostu jako objawy starości, tłumacząc je w ten sposób. Do objawów depresji wieku starczego należą przede wszystkim: bezsenność, problemy z koncentracją, problemy z pamięcią, zupełny brak zainteresowania lubianymi wcześniej czynnościami, a także utrata apetytu.

Objawy depresji mogą być wzmagane przez poczucie samotności, wyobcowania, braku przynależności do społeczności. Jeśli osoba starsza chora na depresję spędza całe dnie sama w domu, a jej jedynym towarzyszem jest telewizor, warto wziąć pod uwagę, że jest bardzo prawdopodobne, iż przełoży się to na pogorszenie jej objawów. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie leczenie depresji pozwala znacząco poprawić komfort życia, także u osób w podeszłym wieku.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona polega na zaburzeniu działania ośrodkowego układu nerwowego. Większość z nas kojarzy ją z pewnością z trzęsącymi się rękami, które są jednym z jej objawów. Początkowe objawy choroby Parkinsona obejmują jednak przede wszystkim stopniowe problemy z poruszaniem się, powolność w normalnie wykonywanych do tej pory czynnościach, a także problemy z utrzymaniem równowagi. Osoba starsza może mieć problemy np. z samodzielnym spożywaniem posiłków, wstawaniem z łóżka czy przemieszczaniem się. Występująca sztywność mięśni często skutkuje kłopotami z mówieniem.

Choroba Alzheimera

Alzheimer jest bardzo wymagającą chorobą, w której konieczne jest duże zaangażowanie osoby opiekującej się chorym. Jednym z jej objawów jest demencja, czyli otępienie starcze. Skutkuje ona: zaburzeniami koncentracji, zanikami pamięci, problemami ze snem, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami mowy. Pozostałymi objawami choroby Alzheimera są wszelkiego rodzaju problemy z pamięcią, które stopniowo postępują. Jest to spowodowane coraz większym obumieraniem neuronów w mózgu, przez co ilość produkowanych przez nie substancji przekaźnikowych zmniejsza się.

Na chorobę Alzheimera nie ma lekarstwa, a w większości przypadków doprowadza ona do całkowitej utraty kontaktu z otaczającym światem i braku możliwości samodzielnego funkcjonowania. Chory potrzebuje pomocy w większości codziennych czynności.

Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, która prowadzi do większej łamliwości kości. U osób starszych tkanka kostna może zupełnie zmienić swoją strukturę do tego stopnia, że zaczyna przypominać ona gąbkę. Jest to niebezpieczne, a do tego często powoduje bóle m.in. kręgosłupa. Powstałe urazy często nie zrastają się poprawnie, dlatego podstawowym elementem opieki nad osobami chorymi na osteoporozę jest przede wszystkim dbanie o to, aby unikać złamań.

Choroby miażdżycowe

Na choroby miażdżycowe, które wynikają z nieprawidłowości w działaniu układu krążenia, mają wpływ: nieodpowiednio zbilansowana dieta bogata w cholesterol, brak ruchu, stres, palenie papierosów i otyłość. To właśnie elementy należy zwrócić uwagę podczas opieki nad osobą starszą. Jakie są najczęściej występujące choroby miażdżycowe? Należą do nich: nadciśnienie, choroba wieńcowa, udar mózgu oraz zawał serca.

Cukrzyca

U osób w podeszłym wieku najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Aby jej uniknąć, należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regularny ruch. W pierwszym stadium choroba może nie dawać zupełnie żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań krwi. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu skutków, które wpływają negatywnie na pracę całego organizmu.

Inne choroby wieku starczego

Do chorób wieku starczego należą także nowotwory, gdyż to właśnie osoby w podeszłym wieku są na nie najbardziej narażone. Należy wymienić tutaj także problemy ze wzrokiem, np. zaćmę czy coraz bardziej pogarszające się widzenie. Często występują także problemy z trzymaniem moczu, czyli inkontynencja. Starsze osoby borykają się także z reumatyzmem.