Podjęcie pracy za granicą to poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza w zawodzie opiekunki. Posiada się bowiem pełną odpowiedzialność za osoby, jakie ma się pod swoją opieką. Warto więc odpowiednio przygotować się do wyjazdu oraz poznania bliskich przyszłego podopiecznego. To oni mają za zadanie poinformować go, że w domu pojawi się nowa osoba. Nie wszyscy seniorzy będą z tego zadowoleni, gdyż część z nich nie chce przyjąć do wiadomości, że potrzebuje dodatkowej pomocy. Jednakże przy wsparciu rodziny zaakceptowanie tej sytuacji stanie się szybsze i dużo łatwiejsze. Warto więc zadbać o to, aby mieć z nią jak najlepsze relacje.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz

Wygląd jest niezwykle istotny w pracy opiekunki. Wynika to z tego, że seniorzy są przyzwyczajeni do zupełnie innych standardów ubioru niż widuje się obecnie. Rodzina również zwraca uwagę na tego typu kwestie. Warto więc pamiętać, by:

  • na pierwsze spotkanie ubrać się elegancko,
  • w trakcie pracy nosić wygodne ubrania, które nie będą krępować ruchów,
  • unikać jaskrawych kolorów i krzykliwego makijażu,
  • zrezygnować z biżuterii, jaka może utrudniać wykonywanie obowiązków,
  • wybierać wygodne obuwie,
  • dbać o higienę, zwłaszcza jeżeli chodzi o dłonie.

Ubiór powinien przede wszystkim zapewniać komfort oraz swobodę poruszania się. Praca opiekunki wymaga bowiem bycia w ciągłym ruchu, zwłaszcza jeżeli podopieczny nie jest w najlepszym stanie zdrowia. Strój sportowy stanowi świetny wybór, aczkolwiek trzeba pamiętać, że musi schludny oraz czysty. Najlepiej zdecydować się na odzież bawełnianą, gdyż doskonale przepuszcza powietrze. Zapobiegnie to spoceniu się, nawet przy wykonywaniu trudniejszych obowiązków, takich jak przenoszenie podopiecznego.

Zachować spokój na pierwszym spotkaniu

Nie każdy dobrze sobie radzi w sytuacji, gdy trzeba poznać kogoś nowego. Dodatkowym problemem może być dla niektórych bariera językowa. Warto więc przygotować przed pierwszym spotkaniem krótką notatkę z kluczowymi informacjami, jakie chciałoby się przekazać. Świetnym pomysłem będzie poruszenie tematu swojego wykształcenia, doświadczenia oraz posiadanych kompetencji.

Następnie należy wysłuchać wymagań rodziny. Dobrze jest robić sobie notatki, co sprawi, że niczego się nie zapomni. Ponadto w trakcie notowania stwarza się wrażenie osoby skrupulatnej oraz bardzo zaangażowanej w swoją pracę. Bardzo ważne jest, aby nie zaburzać harmonogramu podopiecznego. Większość seniorów nie reaguje dobrze na nagłe zmiany, gdyż tworzą one wrażenie chaosu. Jeżeli chce się wprowadzić coś nowego, na przykład dodatkowe spacery, warto uzgodnić to nie tylko z podopiecznym, ale również z jego rodziną. Sprawi to, że wszyscy będą zadowoleni.

Nie można także zapominać o tym, aby zadbać o odpowiedni kontakt z seniorem. Jeżeli jest taka możliwość, należy komunikować się z nim jak z równorzędnym uczestnikiem rozmowy. Podopiecznemu może być przykro, gdy rozmawia się o nim z jego bliskimi wtedy, gdy siedzi tuż obok. Może poczuć, że potraktowano go jak przedmiot i zlekceważono. Z pewnością nie nastawi go to pozytywnie do nowej opiekunki. Z drugiej strony nie należy mu zadawać zbyt dużo pytań, bo może to być nieco irytujące. We wszystkim trzeba znać umiar.

Ponadto warto uświadomić rodzinę, że nie jest się w stanie odgadnąć pragnień innych osób. Bliscy podopiecznego powinni więc jak najdokładniej poinformować o jego zwyczajach, upodobaniach, czy też codziennej rutynie. Tylko w takim wypadku powstaje możliwość profesjonalnego oraz skutecznego zadbania o podopiecznego. Jeżeli senior na coś choruje, świetnym pomysłem będzie zapoznanie się ze specyfiką danego schorzenia, aby dopasować do niego sposób pielęgnacji, ilość aktywności fizycznej oraz dietę. Wszystko należy uzgodnić z rodziną. Jeżeli jej członkowie lub sam podopieczny nie zgodzą się na jakieś innowacje, to nie powinno się ich wprowadzać na siłę.

Fundamentalne zasady etyczne

Jak łatwo zauważyć, jedną z najważniejszych kwestii w pracy opiekunki są dobre relacje z ludźmi naokoło. Należy więc dbać o to, aby zawsze mieć przyjazne nastawienie i sprawiać wrażenie osoby towarzyskiej i otwartej. Stworzy to ciepłą, rodzinną atmosferę, jaka z pewnością ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Warto być tolerancyjnym i wyrozumiałym, również gdy nie rozumie się czyjegoś systemu wartości lub wiary. Pouczanie i krytykowanie podopiecznego oraz jego rodziny nie jest najlepszym sposobem na zdobycie ich sympatii. Nawet najlepiej wykwalifikowana opiekunka nie utrzyma swojej pracy, jeżeli przebywanie w jej towarzystwie będzie dla innych osób nieprzyjemnym doświadczeniem.

Trzeba również pamiętać o poszanowaniu prywatności. Nie powinno się ruszać lub wyrzucać niczego bez zapytania o pozwolenie. Nie należy też otwierać korespondencji, chyba że jest to w zakresie posiadanych obowiązków. Szanowanie rzeczy podopiecznego to konieczność, gdyż seniorzy często przywiązują dużą wartość sentymentalną nawet do nieistotnych drobiazgów. Rodzina z pewnością nie będzie zadowolona, gdy coś zostanie zniszczone lub uszkodzone.