Praca w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech kusi wysokimi zarobkami. Duże zapotrzebowanie na pracowników sprawia, że pojawia się mnóstwo ofert pracy wystawianych przez działające na rynku agencje zatrudniające opiekunki. Niestety nie wszystkie są godne zaufania. Warto więc dowiedzieć się, jak znaleźć tę najlepszą i na co zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy.

Analiza rankingów internetowych

Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać w poszukiwaniu najlepszej agencji opiekunek, jest poszukiwanie informacji w Internecie. Osoba, która rozpoczyna przeglądanie stron znajdujących się w sieci z pewnością prędzej czy później natknie się na różnego rodzaju rankingi i porównania poszczególnych firm zajmujących się pośrednictwem zawodowym. Niestety okazuje się, że wiele zestawień tworzonych jest na zlecenie agencji opiekunek, co sprawia, że są nieobiektywne i niewiarygodne. Autorzy rankingów bardzo często biorą pod uwagę jedynie wybrane kryteria, by przedstawić w jak najlepszym świetle promowaną przez siebie firmę. W związku z tym, że znalezienie rankingu zawierającego rzetelne informacje jest niełatwym zadaniem, do publikowanych treści trzeba podchodzić z pewnym dystansem i nieufnością.

Przegląd mediów społecznościowych

W poszukiwaniu bardziej wiarygodnych informacji warto skorzystać z możliwości, jakie dają fora internetowe oraz media społecznościowe. W popularnych serwisach łatwo znaleźć grupy skupiające osoby pracujące jako opiekunki w Niemczech. Osoby, które planują rozpocząć pracę w tym zawodzie, powinny poprosić doświadczonych pracowników o pomoc w wyborze najlepszej agencji. Zazwyczaj można liczyć na pozytywny odzew i uzyskanie wielu cennych wskazówek. Opiekunki zatrudnione przez wybrane agencje chętnie dzielą się informacjami na temat ich zalet oraz wad. Warto przygotować sobie listę pytań, które pragnie się zadać. To znacząco ułatwi i usprawni komunikację. Po zakończeniu konwersacji konieczne jest dokładne przeanalizowanie zebranych danych i oddzielenie informacji ważnych od tych nieistotnych.

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty pracy

Kolejnym krokiem jest analiza ofert pracy zamieszczanych przez agencje opiekunek. Wiele osób zwraca największą uwagę na wysokość zarobków. Oczywiście każdy chciałby otrzymywać jak najwyższe wynagrodzenie za swoją pracę, jednak warto wziąć pod uwagę również inne istotne kwestie. W ogłoszeniach zamieszczanych przez profesjonalne i rzetelne agencje znaleźć można m.in. szczegółowe informacje na temat wymagań stawianych pracownikom. Dzięki nim osoba zainteresowana pracą może dowiedzieć się, jakie obowiązki będzie wykonywać podczas opieki nad osobą starszą. Najlepsze firmy zajmujące się zatrudnianiem opiekunek nie mają nic do ukrycia, dlatego chętnie udzielają informacji na temat miejsca wykonywania zlecenia, czasu jego trwania, a także warunków mieszkalnych. Jeśli ogłoszenie jest enigmatyczne, a kontrakt z agencją utrudniony, warto zachować czujność. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania oraz problemów.

Przed skorzystaniem z zamieszczonej oferty pracy, dobrze jest także zweryfikować rzetelność firmy. Najprościej zrobić to analizując informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym. W elektronicznej bazie danych znaleźć można m.in. dane teleadresowe, a także formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli dana agencja nie widnieje w KRS, może to świadczyć o tym, że prowadzi swoją działalność w sposób nielegalny. Profesjonalne i rzetelne firmy powinny również znajdować się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Uzyskanie wpisu do rejestru jest bowiem warunkiem koniecznym do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Czujność warto zachować też w sytuacji, gdy firma jest zarejestrowana poza Polską. Ma to istotne znaczenie m.in. w momencie pojawienia się sporów. W przypadku agencji zarejestrowanych w Polsce sprawy rozstrzygają polskie sądy, co znacząco ułatwia dochodzenie swych praw. Przy wyborze najlepszej agencji opiekunek, należy też zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Najbardziej wiarygodne są podmioty posiadające wieloletnie doświadczenie i dysponujące biurami stacjonarnymi, w których pracują przedstawiciele agencji. Bezpośredni kontakt z osobą zatrudnioną w agencji to znakomity sposób na uzyskanie wielu cennych informacji z pierwszej ręki. Korzystanie z usług firm istniejących od niedawna jest dosyć ryzykowne.

Kwestie formalne i ich znaczenie

Ostatni i najważniejszy krok przed podjęciem pracy polega na podpisaniu umowy z wybraną przez siebie agencją opiekunek. Przed parafowaniem przygotowanych dokumentów, należy dokładnie zapoznać się z ich treścią. W umowie powinien zostać przedstawiony m.in. zakres wykonywanych obowiązków, czas trwania zlecenia, a także sposób i wysokość wynagradzania pracownika. Jeżeli jakieś punkty umowy są niezrozumiałe, należy poprosić o ich wyjaśnienie, lub zdecydować się na pomoc prawnika. Najlepsze agencje oferują zatrudnionym osobom legalne zatrudnienie zgodne z polskim prawem, dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego w kraju i za granicą oraz terminowo wypłacane wynagrodzenie. Do dyspozycji pracowników jest także numer alarmowy, na który można dzwonić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.