Problemy z nieprawidłowym poziomem cholesterolu ma coraz większa liczba seniorów, ale nie tylko.  W tej sytuacji  niezwykle ważne jest unormowanie jego wartości, ponieważ ma on kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób serca. Obniżyć jego poziom można również poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety. Podpowiadamy, jaki skomponować jadłospis osób starszych, aby był on korzystny dla ich zdrowia.

Cholesterol u osób starszych- kiedy jest groźny?

Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, to cholesterol jako związek jest niezbędny do życia. Ma on duży wpływ na zdrowie, między innymi ułatwia  syntezę witaminy D3. W organizmie znajdziemy dwa rodzaje związków cholesterolu- HDL i LDL. To właśnie drugi z nich, czyli LDL ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To on odpowiada za powstawanie chorób sercowo-naczyniowych u osób w każdym wieku, jednak szczególnie groźny jest on w przypadku osób starszych. Warto więc kontrolować, aby seniorzy regularnie badali poziom trójglicerydów we krwi. Wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi ma leczenie farmakologiczne, właściwa dieta oraz podejmowana aktywność fizyczna. Warto wspomnieć również o tym, iż są to najczęściej problemy dziedziczne. Dlatego też osoby starsze, u których w rodzinie występował tego typu problem, powinny mieć się szczególnie na baczności. Istotne jest regularne wykonywanie badań oraz wprowadzenie odpowiedniej diety.

Wysoki poziom cholesterolu, czyli jaki?

O wysokim poziomie cholesterolu we krwi mówimy wtedy, gdy jego poziom przekracza 200 mg/dl. Niemniej jednak jest to częste w przypadku osób w podeszłym wieku. Dlatego też jako opiekun seniora warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. która pozwoli utrzymać odpowiedni poziom.

Jeśli osoba starsza ma problem z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, niezwykle istotne będzie stosowanie się do zaleceń lekarskich. Oprócz tego należy wprowadzić zdrową i lekkostrawną dietę, ubogą w niezdrowy tłuszcz. Właściwie dobrana dieta seniora będzie skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, dlatego też zadbanie o odpowiednio skomponowany jadłospis ma tak duże znaczenie. Warto stosować się również do zaleceń lekarskich odnośnie żywienia osoby starszej.

Jaka dieta dla seniora z podwyższonym cholesterolem?

Podawaj swojemu podopiecznemu chude rodzaje wędlin i mięs. Z pewnością będzie to cielęcina, indyk oraz kurczak. Ogranicz lub wyeliminuj całkowicie z jego jadłospisu tłuste rodzaje mięs, czyli wołowinę i wieprzowinę, ponieważ zawierają one najwięcej niezdrowego tłuszczu.

Warto zamienić tłuszcze odzwierzęce na produkty pochodzenia roślinnego. Dlatego też lepiej wybierać zdrowe oleje słonecznikowe, kokosowe, oliwę z oliwek oraz inne produkty. Oprócz tego dobrze jest włączyć także produkty rybne. Wybieraj je na obiad seniora najlepiej dwa razy w tygodniu. Najbardziej pożądane gatunki ryb to łosoś, dorsz, morszczuk, halibut czy makrela. Warto dopasować je do preferencji osoby starszej, aby pora posiłku była przyjemnością.

Można sięgać po produkty mleczne, jednak warto zadbać, aby miały one obniżoną zawartość tłuszczu. Szczególnie rekomendowane w tym przypadku są jogurty naturalne,  twarogi i kefiry. Niepolecane są tłuste mleka oraz sery i produkty seropodobne.

Do diety seniora warto włączyć również zdrowe ziarna, które mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz obniżanie poziomu cholesterolu. Wybierz pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane a także orzechy.

W diecie seniora przynajmniej raz dziennie powinny pojawić się świeże owoce i warzywa. To pozwoli zapewnić odpowiednią ilość cennego błonnika pokarmowego. Oprócz tego znajdziesz go również w pełnowartościowym pieczywie, kaszach i otrębach. To skuteczny sposób na wsparcie jego zdrowia.

Z czego należy bezwzględnie zrezygnować?

W trosce o zdrowie seniora warto zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, sztucznie tworzonych oraz słodyczy. Dotyczy to również dań w proszku i innych produktów typu instant. Korzystnie wpłynie również zmniejszenie ilości soli oraz unikanie, lub całkowite wyeliminowanie alkoholu.  Najlepiej, aby w diecie osoby starszej z problemami cholesterolowymi pojawiało się jak najwięcej świeżych i nieprzetworzonych produktów, a przygotowywane potrawy były gotowane, duszone lub pieczone. Należy bezwzględnie unikać długiego smażenia.

O czym pamiętać podczas opieki nad osobą z problemem z wysokim cholesterolem?

Właściwie skomponowana dieta seniora ma pozytywny wpływ zarówno na jego zdrowie, jak i samopoczucie. Wysoki cholesterol u osoby starszej nie musi być problematyczny, o ile zadbamy o właściwy dobór składników odżywczych oraz właściwą dawkę ruchu. Dlatego też jeśli Twój podopieczny ma problemy z cholesterolem, musisz bezwzględnie pamiętać o tym, jak ważna jest właściwa opieka i żywienie. Przestrzegając jej zasad, możesz w krótkim czasie zauważyć pozytywne efekty, w postaci o wiele lepszego nastroju i samopoczucia seniora. Wbrew pozorom nie jest to trudne, o ile wdrożymy kilka powyższych zasad do codziennego życia. Dzięki nim prawidłowe funkcjonowanie osoby starszej oraz opieka nad nią będzie o wiele prostsza.