Jako opiekun osoby starszej musisz w swojej pracy mierzyć się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Tym, co często wyzwala lęk w opiekunach jest konieczność dźwigania seniora, który jest bardzo schorowany lub porusza się na wózku inwalidzkim. W takim wypadku możesz obawiać się, że podczas podnoszenia osoby starszej uszkodzisz sobie kręgosłup i przeciążysz mięśnie. Dlatego dzisiaj dowiesz się, czy można opiekować się seniorem bez dźwigania.

Wybierz ofertę pracy dostosowaną do Twoich możliwości

Agencje wysyłające opiekunów do pracy w Polsce lub za granicą zwykle posiadają w swojej bazie wiele ciekawych ofert pracy dla osób z różnymi kompetencjami. Jeśli nie chcesz otrzymywać propozycji dotyczących osób leżących i obłożnie chorych, to musisz poinformować wcześniej rekruterów lub koordynatorów danego projektu o Twoich preferencjach. Przy czym pamiętaj, że większość seniorów będzie potrzebowała pomocy przy wstawaniu, siadaniu czy chodzeniu po schodach. Dlatego określając swoje wymagania weź pod uwagę nie tylko mobilność seniora, ale i jego wagę oraz stopień, w jakim dana osoba jest w stanie samodzielnie wykonać poszczególne czynności. Gdy otrzymasz konkretną ofertę sprawdź dokładnie, na co choruje senior i czy w jego domu znajduje się sprzęt ułatwiający poruszanie się po różnych pomieszczeniach lub piętrach. Może się bowiem okazać, że osoba wymagająca dźwigania posiada specjalne łóżko z podnośnikiem lub windę i tak naprawdę nie trzeba będzie użyć dużo siły, aby jej pomóc w codziennym funkcjonowaniu.

Rozważ poszerzenie swoich kwalifikacji

Obawa przed dźwiganiem osoby starszej jest całkowicie naturalna, jednak praca opiekuna często wiąże się z koniecznością obrócenia podopiecznego lub posadzenia go na wózku inwalidzkim. Dlatego, jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z tego typu ofert pracy, to możesz rozważyć zapisanie się na specjalny kurs dla opiekunów osób starszych, gdzie nauczysz się jak prawidłowo i bezpiecznie chwycić oraz przenieść seniora. Przybranie odpowiedniej pozycji ciała i zastosowanie właściwego chwytu może sprawić, że dźwiganie osoby, która nie jest przesadnie ciężka okaże się dla Ciebie całkowicie wykonalne. Poza tym takie techniki warto znać nawet wtedy, gdy senior, którym się opiekujesz wymaga tylko niewielkiej pomocy i podparcia przy wstawaniu lub siadaniu.

Zasady przenoszenia osoby starszej

Przenoszenie osoby starszej musi być wykonane właściwie, ponieważ w innym wypadku możesz narazić siebie i podopiecznego na upadek bądź niebezpieczny uraz. Dlatego podczas każdej takiej czynności należy pamiętać o podstawowych zasadach wykonania bezpiecznego transferu takich jak:

  • równomierne rozłożenie ciężaru ciała podopiecznego
  • unikanie sytuacji, w której podopieczny obejmuję szyje opiekuna
  • stanie na ugiętych nogach w lekkim rozkroku
  • unikanie schylania się, zamiast tego można kucnąć
  • unikanie wykonywania szybkich i gwałtownych ruchów
  • trzymanie podopiecznego maksymalnie blisko swojego ciała

Poza tym w tej pracy ważny jest również odpowiedni strój i obuwie, które sprawi, że bez problemu przyjmiesz wygodną pozycję. Podczas podnoszenia seniora, warto także zdjąć biżuterię, która mogłaby zahaczyć się o jego ubranie i trzeba również związać włosy, aby nie ograniczyły Ci widoczności.

Czy opieka nad seniorem bez dźwigania jest możliwa?

Jeśli nie możesz albo nie chcesz podnosić podopiecznego, to taka opieka nad seniorem bez dźwigania jest jak najbardziej możliwa. Wówczas musisz się jednak liczyć z tym, że tego typu ofert pracy będzie mniej, ponieważ niewielu seniorów zachowuje pełną sprawność fizyczną. Poza tym taka praca będzie polegała głównie na towarzyszeniu osobie starszej w wykonywaniu codziennych czynności, sprzątaniu, gotowaniu i ewentualnym robieniu zakupów, co oznacza, że może być jednocześnie słabiej płatna. Dodatkowo oferty pracy niewymagające dźwigania podopiecznego są często wybierane przez osoby niemające doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, przez co może się okazać, że w danym momencie dostęp do takich ofert będzie utrudniony. Mimo wszystko, jeśli zaznaczysz, że tylko taka praca Cię interesuje, to na pewno prędzej czy później otrzymasz ciekawe propozycje zawodowe.

O czym jeszcze warto pamiętać przed podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej?

Praca z osobami starszymi wymaga od opiekuna nie tylko przeprowadzenia podstawowych zabiegów higienicznych, ale przede wszystkim stworzenia konstruktywnej relacji z podopiecznym. Ponieważ to ważne, aby senior zaakceptował i polubił swojego opiekuna oraz chciał spędzać z nim czas. Dlatego w tej pracy poza wiedzą medyczną i przygotowaniem fizycznym, trzeba również mieć odpowiednie kompetencje interpersonalne, dzięki którym bez problemu nawiążesz porozumienie z podopiecznym.

Transfer seniora nie musi stanowić przeszkody do podjęcia pracy jako opiekun osoby starszej. Ponieważ w wielu przypadkach podnoszenie podopiecznego nie wymaga użycia dużej siły lub jest znacznie ułatwione przez zainstalowany w mieszkaniu sprzęt. Jednak dźwiganie seniora wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i kompetencji, dlatego, zanim podejmiesz się takiego zlecenia, możesz zapisać się na profesjonalny kurs dla opiekunów osób starszych.