Jak dbać o serce?
Serce to jeden z najważniejszych organów w organizmie ludzkim. To przede wszystkim wyjątkowy mięsień, który wchodzi w skład układu krwionośnego. Odpowiada na krążenie krwi w ciele człowieka. Praca ludzkiego serca sprawia, że komórki organizmu, w tym także oczywiście mózgu są nie tylko prawidłowo odżywione, ale także dotlenione dlatego ważne jest, aby dbać o serce.
Co wpływa na rozwój chorób serca?
W praktyce wymienić można wiele problemów serca o niezwykle zróżnicowanej etiologii. Obok wrodzonych wad serca mówić można także o chorobach związanych z podłożem genetycznym, jednak wiele chorób rozwija się na skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych, czy szeroko pojętego niezdrowego stylu życia. Wśród czynników zwiększających ryzyko chorób serca wymienić można:
- Życie w biegu,
- stres,
- spożywanie nieregularne posiłków,
- brak odpowiedniej diety,
- przetworzoną żywność,
- nałogi.
Wśród najważniejszych przyczyn zawału serca z kolei udar mózgu i niewydolność serca oraz czynniki zwiększające ryzyko rozwoju miażdżycy. Dlaczego? W wyniku nieprawidłowej diety w naczyniach krwionośnych odkłada się tak zwana blaszka miażdżycowa, która wynika najczęściej z nieodpowiedniej diety. Blaszka ta zmniejsza przede wszystkim elastyczność tętnic i zwężenie ich światła. Wszystko to utrudnia przepływ krwi, co z kolei może skutkować niedokrwieniem narządów wewnętrznych.
W jaki sposób można zadbać o serce?
Lekarze wymieniają wiele czynników mających wpływ na poprawę pracy serca i ukrwienie. Co jest najważniejsze w przypadku, kiedy chcemy zatroszczyć się o serce swoje lub seniora?
Odpowiednia dieta
W ciągu zaledwie jednego dnia serce pompuje aż 7 tysięcy litrów krwi. Tak wyczerpująca praca powinna odbywać się w odpowiednich warunkach, które uzależnione są między innymi od przyjmowania pokarmów. Co ciekawe, najnowsze badania donoszą, iż na układ krwionośny i poprawę pracy serca pozytywnie wpływa dieta śródziemnomorska. Uznawana jest ona za jedną z najzdrowszych diet na całym świecie. Co jeść, aby zadbać o serce? Uwagę należy zwrócić w szczególności na przyjmowanie kwasów Omega-3, które mogą pomóc w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Kwasy te znajdują się nie tylko w owocach morza, ale także w warzywach i owocach. Wielu specjalistów zaleca ponadto stosowanie diety greckiej, która ogranicza mięso na rzecz owoców, warzyw i oliwek, a także produktów zbożowych. Dodatkowo zapominać nie można także o odpowiednim nawodnieniu. Regularne nawadnianie organizmu skutecznie oczyszcza organizm z zanieczyszczeń. 2 litry płynów to zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej.
Ruch to zdrowie
Według badań naukowych praca przy biurku, zwłaszcza ośmiogodzinna może bardzo negatywnie wpływać na organizm, a także powodować choroby serca. Jeżeli więc senior większość życia przepracował przed komputerem, ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu (przynajmniej 20 minut ćwiczeń o średniej trudności). Oczywiście rodzaj i ilość ćwiczeń powinna być dostosowana do poziomu samodzielności, wieku i możliwości seniora. Jeżeli zmaga się on z problemami aparatu ruchu, wystarczy krótki spacer lub chociażby przejście się po domu. Wielu seniorów pozostaje jednak aktywna, jeżdżąc na rowerze, pływając, czy trenując nordic walking. Chociaż lekarze zalecają, aby dziennie pokonywać przynajmniej 8 tysięcy kroków dziennie, w przypadku osób starszych jest to wynik często nie do osiągnięcia. W takich przypadkach pamiętać należy, chociażby o niewielkim wprawieniu ciała w ruch.
Ograniczenie stresu
Niestety "zabójcą" naszego samopoczucia oraz organizmu może okazać się także stres, który towarzyszy nam przez całe życie, niezależnie od wieku, czy doświadczenia życiowego. Na przestrzeni życia człowieka stresują różne rzeczy. Dzieci obawiają się rozstania z mamą, nastolatkowie wykluczenia z grupy, osoby dorosłe obawiają się między innymi utraty pracy i statusu społecznego, natomiast starsze osoby bardzo często przerażone są pędzącym światem, nowymi technologiami oraz smucą się nieuchronnością ludzkiego życia. Starsze osoby stresuje oczywiście także perspektywa śmierci. Stres powoduje wytwarzanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, który prowadzi do wielu chorób serca. W takich sytuacjach warto porozmawiać z seniorem o ubezpieczeniu na życie, wsparcie seniora oraz w razie potrzeby skorzystanie z pomocy psychologa.
Higiena snu
Wypoczęty organizm to tak naprawdę zdrowy organizm. Jakość i długość snu ma wpływ na funkcjonowanie całokształtu naszego ciała oraz sprawność serca. Sen seniora powinien wynosić 6-9 godzin dziennie. Dzięki takiej dawce snu możemy liczyć na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego, redukcję hormonu stresu, czy zwęszenie elastyczności żył. W trakcie snu redukuje się także wspomniany już hormon stresu, czyli kortyzol. Oczywiście nie można zapominać o regularnej zmianie pościeli, wietrzeniu pomieszczenia, a także zadbaniu o odpowiedni poziom wyciszenia przed snem.
Regularne badania
Każdy senior nie powinien zapominać także o wykonywaniu regularnych badań. Wśród nich wymienia się badanie krwi, EKG, a także szereg innych badań, jeżeli zleci je lekarz. Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć, dlatego zmiana trybu życia może być pierwszym krokiem do profilaktyki chorób serca.
Join the discussion