Sprawowanie opieki i pieczy nad osobami starszymi wymaga sporej dozy cierpliwości, optymistycznego podejścia z uśmiechem na ustach oraz odpowiedniej wiedzy. Starsze osoby zmagają się z wieloma chorobami przewlekłymi. Jakie z nich są najbardziej powszechne i czym się charakteryzują? Ciekawi? Zaczynamy!

Czym jest choroba przewlekła?

Zanim poznamy konkretne choroby przewlekłe z którymi mierzą się starsze osoby, zacznijmy od samego początku, a więc od tego, czym w ogóle jest choroba przewlekła. Każda jednostka chorobowa, która cechuje się długim czasem trwania oraz wolnym postępem zmian chorobowych nosi nazwę choroby przewlekłej. Najczęściej są to schorzenia nieuleczalne, przez nieodwracalne zmiany patologiczne, które bezpowrotnie obniżają sprawność osoby starszej. Podczas choroby przewlekłej stosuje się jedynie leczenie objawowe, mające na celu przede wszystkim hamowanie postępowania dysfunkcji.

Rodzaje chorób przewlekłych

Do najpopularniejszych schorzeń osób starszych zaliczanych do grupy chorób przewlekłych należą:

- cukrzyca,

- choroba Alzheimera,

- choroba Parkinsona,

- nadciśnienie tętnicze,

- osteoporoza,

- otyłość,

-nowotwory,

- stwardnienie rozsiane,

- reumatoidalne zapalenie stawów,

- padaczka,

- dysfunkcje układu krążenia (miażdżyca, niewydolność serca),

- choroby autoimmunologiczne (celiakia, toczeń rumieniowaty, choroba Leśniowskiego-Crohna).

Podkreślić należy, że jest to jedynie lista najczęściej występujących chorób przewlekłych u seniorów.

Jak odpowiednio przygotować się do opieki i pracy z seniorami zmagającymi się z przykrymi dolegliwościami?

Aspekt psychologiczny

Bardzo często w parze z chorobą przewlekłą, osoby starsze ulegają załamaniu psychicznemu, nerwowemu a nawet depresji. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej jednak największy wpływ na zachowanie seniora wywołuje brak wsparcia ze strony rodziny oraz przyjaciół, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, brak samodzielności, ograniczenie lub całkowity niedowład fizyczny czy koszty leczenia. Osoba starszą czuje się samotna, zagubiona, a ponadto cierpi walcząc z chorobą. Rolą opiekuna jest wsparcie psychologiczne seniora. Praca nie ogranicza się jedynie na wypełnieniu podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale również na nawiązaniu przyjaznych, ciepłych relacji. Taki układ sprawia, że schorowana starsza osoba cieszy się, że wreszcie nie jest samotna i może z kimś porozmawiać czy po prostu się pożalić, a opiekun ma miłe warunki pracy, bez niepotrzebnego stresu czy złości. Pomimo tego, że opieka nad seniorami jest pracą szalenie odpowiedzialną i wymagająca, potrafi stwarzać wiele obopólnie przyjemnych chwil wartych zapamiętania.

Opiekunka osób starszych

Aby sprawować funkcję opiekuna osób starszych chorujących na choroby przewlekłe należy być osobą wysoko samozdyscyplinową oraz opanowaną. Prócz zapewniania podstawowych kwestii fizjologicznych czy utrzymania odpowiedniego poziomu higieny i czystości, należy także dopilnować wielu innych kwestii. Potocznie mówi się, że osoby starsze zachowują się jak dzieci, i jest w tym trochę prawdy. Rolą opiekuna jest m.in. dopilnowanie przyjmowania odpowiednich dawek leków o określonych porach. Systematyczne przyjmowanie lekarstw jest kluczowe w zahamowaniu postępu chorób przewlekłych. Może się zdarzyć, że senior nie będzie chciał przyjmować leków chowając je pod język czy pod poduszkę. Dlatego opiekun powinien przypilnować także, czy na pewno zostały połknięte. Co więcej, w wielu przypadkach chorób przewlekłych odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie w przebiegu choroby, a naczelnym przykładem jest cukrzyca. W chwilach słabości, senior może sięgać i objadać się zakazanymi dla niego produktami. Opiekun powinien wówczas delikatnie zareagować, proponując inną zdrową przekąskę.

Cukrzyca

Cukrzyca to najczęściej występująca choroba przewlekła u osób starszych . Wiąże się z koniecznością systematycznego podawania jednostek inuliny bądź regularnego  przyjmowania leków. W związku z wysokim stężeniem cukru we krwi, chory musi stale przebywać na diecie o niskiej wartości glikemicznej.  Rolą opiekuna jest powstrzymywanie pokus i kontrola przyjmowanych posiłków.

Choroba Alzheimera

To ciężka choroba przewlekła polegająca na utracie pamięci, zdolności rozumowania i orientacji. Rolą opiekuna jest pomoc w codziennych czynnościach a także pilnowanie seniora, by nie wychodził sam, ponieważ może zdarzyć się, że nie będzie pamiętał gdzie ma wrócić.

Choroba Parkinsona

To także popularna choroba wieku podeszłego. Jest to zaburzenie układu nerwowego, przez co występuje drżenie kończyn i zaburzenie mowy. Senior często nie potrafi utrzymać samodzielnie szklanki z herbatą czy przełączyć pilotem preferowanego kanału w TV. Tu pomoc opiekuna również jest nieoceniona.

Nadciśnienie tętnicze

W związku z procesami zachodzącymi w tętnicach w czasie procesu starzenia, nadciśnienie jest obecnie uważane za globalną chorobę przewlekłą. Opiekun powinien kilka razy dziennie badać ciśnienie osoby starszej, a także pilnować regularnych pór przyjmowania tabletek obniżających ciśnienie krwi.

Praca z osobami starszymi borykającymi się z chorobami przewlekłymi w Niemczech wymaga odpowiedniego nastawienia psychicznego i przygotowania. Najtrudniejsze są początki, później nabywa się doświadczenia, obycia i czerpie się z pracy wiele korzyści i przyjemności. Do dzieła!.