Zaparcia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi spotykają się osoby starsze. Kłopoty z trawieniem nawarstwiają się, kiedy układ pokarmowy wraz z wiekiem spowalnia swoją pracę, a za tym idzie niestety także spadek komfortu seniora. Kiedy zaparcia nie są w żaden sposób leczone dolegliwości, mogą prowadzić do spadku samopoczucia, uczucia dyskomfortu, a nawet raka jelita grubego. W jaki sposób eliminować problem zaparć wśród osób starszych?

Czym są zaparcia u osób starszych?

O problemie zaparć wśród osób starszych mówimy, kiedy treści pokarmowe zalegają w licie 2-3 dni, natomiast sam proces wypróżniania wiąże się z bolesnością. Ważnym wskaźnikiem i konsekwencją zaparć jest także obstrukcja polegająca na kilkudniowych przerwach w oddawaniu stolca. Niestety mogą towarzyszyć jej niezwykle nieprzyjemne objawy, takie jak gazy, poczucie pełności, ból głowy, czy niesmak w ustach. Osoby zajmujące się osobami starszymi lub planujące podjąć taką pracę, powinny więc zapoznać się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można skutecznie wyeliminować problem gazów.

Dlaczego osoby starsze zmagają się z zaparciami?

Wraz z wiekiem metabolizm spowalnia swoje ruchy. Wszystko to prowadzi do gromadzenia się gazów, bolesności oraz trudności w oddawaniu kału. Warto zauważyć, że osoby starsze nie są także tak sprawne, jak dawniej. Większość dnia oglądają telewizor, zalegając na kanapie lub w łóżku. Korzystanie z pomocy opiekunki bardzo często ściąga z osoby starszej konieczność poruszania się, gdyż otrzymuje on podany posiłek, leki, nie mus martwić się o zakupy, czy o zrobienie prania. Taki tryb życia ściąga z seniora konieczność poruszania się, dlatego w wyniku tego powstają problemy nie tylko z układem krążenia, ale także z układem trawiennym. Niestety wśród czynników, które negatywnie wpływają na efekt zaparć, wymienia się nieprawidłową dietę, zwłaszcza taką, w której króluje tłuszcz. Dodatkowo powodem zaparć u seniorów jest także brak ruchu oraz niespożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zaparciom sprzyjają także niektóre choroby przewlekłe, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, hemoroidy, czy rad jelita grubego. Oczywiście spowolnieniu wyróżniania sprzyja także przyjmowanie leków, zwłaszcza leków psychotropowych antyhistaminowych, czy takich, które stosowane są w przypadku chorób otępiennych.

Odpowiednia dieta

Prawidłowa dieta, czyli taka, która dopasowana jest do indywidualnych potrzeb i preferencji osób starszych, może pomóc nam w zażegnaniu problemów gazów u seniorów. W przypadku zaparć u osób starszych jednym z najważniejszych czynników jest obecność błonnika w diecie. Składnik ten zawierają przede wszystkim surowe owoce i warzywa. Jeżeli będzie znajdowała się na nich także skórka, znacznie wzmocnimy pracę układu pokarmowego, który będzie gotowy na wykonanie nieco cięższej, niż dotychczas pracy. Dieta osób starszych powinna być bogata także w pełnoziarniste produkty, otręby, kaszę, czy produkty mleczne, takie jak kefir.  Ważne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Warto zwrócić uwagę, aby były to przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Aktywność ruchowa

Jeżeli senior nie jest osobą niepełnosprawną, może zaangażować się tak naprawdę w różne formy aktywności fizycznej. Nie musi być to od razu uciążliwy wysiłek, Wystarczą spacery na świeżym powietrzu. Tak naprawdę już kilkadziesiąt minut spaceru może pobudzić organizm do nieco cięższej, niż dotychczas pracy. Brak ruchu przyspiesza procesy starzenia się organizmu, dlatego ważne jest motywowanie osoby starszej i uświadamianie jej tego, jak ważne w naszym życiu jest czerpanie przyjemności nawet w niewielkiego ruchu. Nieco trudniej prezentuje się sytuacja w przypadku seniorów leżących, u których wdrożenie aktywności fizycznej jest niemożliwe. W takim wypadku rozsądnym rozwiązaniem może okazać się rehabilitacja masaże oraz stosowanie ciepłych kompresów w okolicy brzucha. Czynniki te powinny pobudzić jelita do działania.

Prawidłowa pozycja podczas wypróżniania

Popularny sposobem stosowanym przez osoby starsze okazuje się także zamiana tradycyjnej pozycji siedzącej na toalecie, na pozycję kucającą. Zmiana ułożenia (kąta nachylenia) ciała z 90 stopni na 35 może wyprostować załomek, który tworzą nasze mięśnie w sposób naturalny. Tak naprawdę w pozycji tej nie trzeba podejmować zbyt wielkiego wysiłku, aby się wypróżnić. Ciało reaguje instynktownie, dlatego w przypadku, kiedy pozycja siedząca okazuje się problematyczna, może być to wyjście z sytuacji. Jako opiekunka możesz podawać pod klozet niski stołek i instruować swojego podopiecznego, aby mógł oprzeć na nim nogi.

Farmakoterapia

Jeżeli domowe metody pobudzenia jelit do działania nie poskutkują, niezbędne okazuje się wprowadzenie środków farmakologicznych. W niemal każdej aptece znajdziemy pomoc w postaci preparatów bez recepty, ziół, czy preparatów poślizgowych, ułatwiających wydobycie stolca z jelit. Warto jednak pamiętać, że wiele osób starszych i tak zażywa leki, dlatego stosowanie dodatkowych preparatów może obciążyć ich żołądek i cały organizm. Istotne okazuje się więc sięganie po środki tego typu tylko w uzasadnionych sytuacjach.