Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla wszystkich seniorów. Coraz chętniej osoby na emeryturze uprawiają nordic walking, jazdę na rowerze, czy spacery po górach po to, aby najdłużej utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Nie zapominajmy jednak istoty zdrowia psychicznego i sprawności umysłu. Aby uniknąć demencji starczej i chorobie Alzheimera, konieczne jest stosowanie treningów mózgu. Warto wówczas grać zarówno w szachy, jak i warcaby, czy karty. Dla starszych osób jest to nie tylko trening mózgu, ale także możliwość spędzenia wspólnego czasu z przyjaciółmi.

Sprawność mózgu- Dlaczego warto go ćwiczyć?

Niestety mózg starzeje się zupełnie tak, jak wszystkie inne narządy. Komórki odpowiedzialne za pamięć i koncentrację w pewnym wieku obumierają. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten można spowolnić Zdaniem ekspertów, takich jak lekarze, czy psychologowie gry determinują nasz mózg do wytężonej pracy i sprawiają, że starzeje się on znacznie wolniej. Gry wspomagają szybkość myślenia i zdolność zapamiętywania. Warto zaznaczyć, że gry towarzyskie, jak gry karciane to nie tylko pomysł na aktywny trening naszego mózgu, ale także szansa na spotkania z przyjaciółmi. Opiekując się osobą starszą, należy uwzględnić w codziennym planie dnia chociaż niewielki trening umysłu. Gimnastyka mózgu wymaga nie tylko czasu, ale także systematyczności. Warto zaproponować seniorom dawkę codziennej rozrywki w postaci gier karcianych lub innych gier towarzyskich.

Gry karciane dla seniorów

Brydż

To gra współczesna pochodząca z dawnych gier rosyjskich, bliskowschodnich, a także indyjskich. Do gry potrzebna będzie cała talia kart (52). Bardzo często stosuje się także dwie talie, które wykorzystuje się do rozgrywek. Brydż to rozgrywka dla czterech osób, a ściślej dwóch par. Każda z par gra przeciwko sobie. Następuje dobór losowy. Gra następuje według całego robra. Po zakończonym robrze zarówno panowie, jak i panie dobierają się w sposób losowy, zakładając, że nie można zagrać ponownie z partnerem, z którym tworzyło się parę w poprzedniej rozgrywce. W trzecim robrze grają ze sobą sposoby, które jak dotąd nie tworzyły pary. Trzy robry nazywane są przez specjalistów turą. Karty rozdaje się po jednej, aż do końca talii. Każdy z uczestników otrzymuje 13 kart. W brydżu mówimy o tak zwanych licytacjach i rozgrywkach. To świetna gra towarzyska, która pozwala na integrację pomiędzy seniorami bez względu na płeć.

Tysiąc

To gra, która przeznaczona jest dla 2-4 graczy. W przypadku, kiedy w grze biorą udział cztery osoby, jedna osoba pauzuje i nie bierze udziału w rozdaniu. Celem gry, jak nazwa wskazuje, jest zebranie takich kart, które tworzą wartość co najmniej tysiąca. Zasady gry w tym przypadku są jednak dosyć skomplikowane i wymagają wielu rozgrywek, aż wszelkie zasady zostaną dobrze utrwalone. Gra odbywa się dzięki użyciu 24 kart od dziewiątki, aż do asa. To także doskonały sposób na spędzenie wspólnego wieczoru seniorów. Gra dostarcza wielu emocji oraz doskonałej zabawy. Warto jednak zadbać o to, aby osoba starsza przed przystąpieniem do gry przypomniała lub zapoznała się z wszelkimi zasadami. Obecnie tysiąc uważany jest za jedną z najpopularniejszych gier karcianych w trakcie imprez.

Remik

To jedna z najpopularniejszych gier karcianych w Stanach Zjednoczonych. Przeznaczona jest dla grona powyżej dwóch graczy. Do gry potrzebować będziemy pełnej talii kart. Starszeństwo w tym przypadku jest ustalane od króla do asa, jednak to as okazuje się najniższą kartą. Celem gry każdego z graczy jest takie zestawienie kart, aby dostać odpowiedni układ po to, aby zameldować remika lub puknąć w stół.

Poker

Chociaż gra ta kojarzy się najczęściej z hazardem, wśród osób starszych stanowi ona doskonały sposób na zabawę i integrację. Poker na żetony dostarcza masę wrażeń i doskonałej zabawy. Można powiedzieć, że jest to najpopularniejsza gra karciana na całym świecie. Dla jednych stanowi czystą rozrywkę, dla drugich osób stanowi hazard i pomysł na życie. W pokera grał nie tylko James Bond, ale także "Wielki Szu". To gra, która często pojawia się w filmach. Poker to rozgrywka, która odbywa się pomiędzy graczami przy tym samym stole. Każdy z uczestników ma określoną pulę żetonów. Jedna osoba z towarzystwa otrzymuje funkcję tak zwanego dealera, czyli staje się osobą rozdającą karty. Wśród czynności w trakcie pokera wymienić można pas, czekanie, sprawdzenie, postawienie, podbicie i tak zwany va banque.

Inne gry dla seniorów

Popularną formą rozrywki dla osób starszych są także szachy oraz warcaby. To gry logiczne, które wymagają opracowania strategii po to, aby wygrać z przeciwnikiem. Warto pamiętać, że szachy nie są dla każdego. Nie trzeba być jednak mistrzem, aby zacząć rozgrywki. Dla seniorów szachy i warcaby mogą stać się doskonałym treningiem umysłu, a także formą spędzania wspólnego czasu. Gry te rozwijają pamięć i koncentrację. Oczywiście wśród rozrywek dla osób starszych wymienić można także gry planszowe oraz rozwiązywanie krzyżówek, scrabble, a także układanie puzzli, co dodatkowo usprawnia widzenie i dostrzeganie szczegółów.