Opiekun osoby starszej powinien poświęcić dużo więcej uwagi. Wynika to z faktu, iż seniorzy częściej są narażeni na pewne choroby starcze oraz dolegliwości, które w młodym wieku nie stanowiłyby dla nich żadnego zagrożenia. Im więcej lat ma podopieczny, tym mniejsza jego odporność na otaczające wirusy i bakterie. Pojawienie się pewnych niedogodności może okazać się niezwykle szkodliwe dla zdrowia seniora. Jeden z problemów stanowi odwodnienie.

Czym jest odwodnienie?

Termin „odwodnienie” zna większość osób. Wiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że odwodnienie jest bardzo szkodliwe dla organizmu, ale mało kto wie, iż w przypadku seniorów może doprowadzić do pojawienia się poważnych komplikacji. Przechodząc jednak do sedna, należy powiedzieć, że odwodnienie to sytuacja, w której ilość wody znajdująca się w organizmie człowieka jest zbyt niska, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

Poziom nawodnienia organizmu różni się w zależności od zaistniałej sytuacji. Pamiętajmy, że u osób starszych odwodnienie zawsze stanowi zagrożenie dla życia. Jeśli opiekun zauważy objawy odwodnienia u podopiecznego, powinien udzielić mu pierwszej pomocy. Jakie są objawy odwodnienia? Przy lekkim odwodnieniu najczęściej pojawia się zwiększone pragnienie oraz osłabienie organizmu, a także występują bóle i zawroty głowy. Przechodząc stopień wyżej, można zauważyć suchość w ustach, ospałość, szybsze bicie serca czy wydalanie mniejszej ilości moczu.

Istnieje również możliwość ostrego odwodnienia, które charakteryzuje szybki oddech oraz skrajne uczucie pragnienia. Jeżeli zauważymy któryś ze wspomnianych aktywów, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Skąd bierze się odwodnienie?

Przyczyn odwodnienia może być wiele, w zależności od indywidualnych cech organizmu. Głównym powodem jest duży wysiłek fizyczny – w wyniku intensywnego pocenia gwałtownie spada ilość zgromadzonej przez organizm wody.

Czynnikami sprzyjającymi odwodnieniu mogą być również: przyjmowanie leków oraz spożywanie alkoholu albo kofeiny.

Odwodnienie dość często pojawia się w momencie, gdy zbyt mało pijemy. Na odwodnienie mają również wpływ choroby, takie jak moczówka prosta, cukromocz czy biegunka. Do przyczyn odwodnienia u osób w podeszłym wieku zaliczamy również wymioty i nudności, gorączkę, podwyższoną temperaturę otoczenia, infekcje układu moczowego, a także zbyt małe ilości przyjmowanych płynów.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Jak stale podkreślamy, odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne, szczególnie w przypadku osób starszych. Rolą opiekuna jest więc zapewnienie podopiecznemu odpowiedniej opieki. Nawet pierwsze objawy odwodnienia warto skonsultować z lekarzem, który wypowie się w kwestii ewentualnego leczenia. Warto też pilnować odpowiedniego poziomu wody w organizmie. Zwłaszcza latem nie należy przebywać na mocnym słońcu. W ciepłe dni warto dbać o spożywanie przez seniora odpowiedniej ilości wody – minimum 2 litrów na dobę. Jako opiekun musisz być również wyjątkowo czujny – osoba starsza nie zawsze zakomunikuje odwodnienie. Może się okazać, że nie odczuwa pragnienia – wtedy i tak warto proponować co jakiś czas szklankę wody.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z odwodnieniem jest regularne dostarczanie wody do organizmu. Jeśli Twój podopieczny należy do osób, które nie lubią pić, powinieneś zadbać, by spożywał więcej warzyw oraz owoców, które są niezwykle bogate w wodę, składniki mineralne i odżywcze. W upalne dni z kolei idealnie sprawdzą się sorbety owocowe i schłodzone płyny.

Na koniec pragniemy wspomnieć, iż osoby starsze dużo częściej cierpią z powodu infekcji układu moczowego. Problem ten wynika z dużo mniejszej ilości przyjmowanych płynów, zmniejszonej aktywności ruchowej, a także mniejszej dbałości o higienę osobistą. Pamiętaj również, że przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów pozwoli uchronić się przed infekcjami układu moczowego, ale też przyczyni do utrzymania podopiecznego w dobrym stanie fizycznym i psychicznym.