Nie wszyscy starsi ludzie są samotni i zostali całkowicie wykluczeni z życia społecznego. Są też tacy, których życie wciąż jest ciekawe, otaczają się bliskimi im ludźmi i spędzają z nimi wolny czas. Zdarza się, że nawet ich odwiedzają, czasami w powodu jakiejś okazji, innym razem tak… po prostu. Niezależnie od okoliczności i sytuacji trzeba ich ugościć. Do kawy wystarczy ciasto, ale najlepiej domowe, jednak już na wieczorne odwiedziny przydałaby się chociaż niewielka kolacja. Ty, jako opiekun, jesteś tego w pewnym stopniu gospodarzem. Troszczysz się o dietę swojego podopiecznego, a w tym przypadku także o dietę jego gości. Jak wobec tego przyjąć gości seniora?

Musisz, powinieneś czy nie masz takiego obowiązku?

Zanim jednak znikniesz w kuchni na długie godziny, trzeba się zastanowić, czy przyjmowanie gości seniora i organizowanie przyjęć należy do Twoich obowiązków. Analizując warunki umowy, możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie musisz zajmować się gośćmi seniora, Ty jesteś opiekunem tylko jego, a nie dodatkowo jego bliskich. Jednak analizując dalej, wnioskujemy, że Twoim obowiązkiem jest organizacja czasu wolnego podopiecznemu. Jesteś zobowiązany zapewnić mu rozrywkę, dostosowując jej formę do jego możliwości i stanu zdrowia. Jeżeli ma ochotę przyjąć na kawę swoich przyjaciół, a na kolację rodzinę, powinieneś mu pomóc. Owszem, możesz odmówić, ale czy nie jesteś zdania, że starszy człowiek również zasługuje na kontakt z ludźmi… Niektórzy starsi ludzie są na siłach i sami poradzą sobie z przygotowaniem małego przyjęcia. Zazwyczaj jednak oni nie potrzebują opieki. W Twoim przypadku może być tak, że wspólnie zorganizujecie miłe popołudnie, jednak innym razem to na Ciebie spoczywać będą wszystkie obowiązki.

Mniej i bardziej wystawne przyjęcia

Przed wizytą gości najlepiej byłoby posprzątać. Zapewne robisz to regularnie, zatem tym razem również nie będziesz miał więcej pracy. Zwróć jednak uwagę, czy rzeczy osobiste seniora nie znajdują się na widoku. Jeżeli tak, możesz je schować do szafki. Będzie schludniej. Uporządkuj więc szczególnie pokój, w którym przyjmujecie gości.

Organizacja towarzyskich spotkań nie jest Twoim obowiązkiem, ale z pewnością miło będzie, jak weźmiesz aktywny udział w ich przygotowaniu. To, co pojawi się na stole, zależy przede wszystkim od charakteru spotkania i pory dnia. Popołudniowa kawa i herbata to nieformalne spotkanie, żeby porozmawiać i wspólnie spędzić czas. Miłym gestem z Twojej strony będzie ciasto, które sam upieczesz, ciasteczka lub babeczki. Coś słodkiego jeszcze bardziej uprzyjemni czas gościom. Wieczorna pora już zobowiązuje, a już na pewno jeżeli goście zapowiadają się kilka dni wcześniej. Wtedy na stole raczej powinna już pojawić się kolacja. Czy wymaga to od Ciebie większego zaangażowania? To zależy. Możesz postawić na minimalizm, czyli przygotować tylko przekąski, tj. sałatka i mini kanapeczki lub podejść do tematu bardziej ambitnie. Starsze pokolenie zapewne zasmakuje się w naleśnikach, zarówno tych na słodko, jak też na słono. Jeżeli lubisz gotować, to świetnym pomysłem będzie też ryba lub delikatny kurczak. A jeżeli to wizyta rodziny? Zapewne ich oczekiwania będą większe, jednak nie przeceniaj swoich możliwości. Proste rozwiązania okazują się zawsze najlepiej. Z powodzeniem możesz podać szybką zapiekankę, placki ziemniaczane z sosem lub delikatny makaron.

Dla seniora znaczy to bardzo dużo

Osoby starsze nierzadko czują się samotne, co przekłada się na ich nie najlepsze samopoczucie. Następstwem wykluczenia z życia społecznego może być nawet depresja. Jeżeli Twój podopieczny ma więc grono przyjaciół, a rodzina chętnie go odwiedza, potraktuj to jako ogromną pomoc. Dzięki takim wizytom będzie czuł się znacznie lepiej. Możliwość przyjęcia gości jest dla niego okazją do rozmowy na tematy, które go interesują, a także aktywnego uczestnictwa w życiu swoich przyjaciół i rodziny. Czuje się on potrzebny, szczególnie jeżeli wspólnie z Tobą przygotowywał przyjęcie. Dla Ciebie to z kolei okazja do spędzenia czasu wolnego w inny sposób. Na pewno warto jest brać udział w takich spotkaniach, aby poćwiczyć niemiecki, poznać więcej zwrotów i słów. Będziesz też bliżej niemieckiej kultury i obyczajów, to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat kraju, w których teraz żyjesz i spędzisz kolejne miesiące.

Nigdy jednak przygotowania przyjęcia nie mogą być priorytetem. Twoim podstawowym obowiązkiem jest opieka nad osobą starszą. Jeżeli wymaga ona stałej uwagi i nie masz czasu na to, aby kilka godzin spędzić w kuchni, zrezygnuj z tego pomysłu. Chęć odwiedzenia seniora przez przyjaciół i rodzinę nie musi być jednoznaczne z obowiązkiem przyrządzania skomplikowanych potraw. Goście na pewno zrozumieją, że nie miałeś czasu upiec ciasta czy przygotować smacznych kanapek. W zupełności wystarczą ciastka i cukierki, jako mały dodatek do kawy i herbaty. Świetnym rozwiązaniem są też owoce.

Udanego kolejnego przyjęcia!