Rynek pracy w Niemczech jest otwarty dla Polaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. To dla wielu osób szansa na godne życie, wyższą pensję, a także dobry start dorosłego życia. To jednak spowodowało, że zwiększył się problem nielegalnego zatrudnienia w Niemczech. Dzieje się tak dlatego, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jeżeli mamy możliwość zarobić więcej, dlaczego z tego nie skorzystać? Między innymi z tego powodu, że jest to niezgodne z prawem i wiąże się z finansowymi konsekwencjami. Ponadto, ma swoje wady. Nie możesz mieć pewności, że pensja zostanie Ci wypłacona i jutro będziesz wciąż pracował. Tak jest też z opiekunami osób starszych.

Tylko praca na umowę

Jeżeli otrzymujesz propozycję pracy, jednak nie podpisujesz przy tym żadnej umowy, powinna Ci się zaświecić żółta lampka ostrzegawcza. To sygnał, że będziesz pracował na czarno, bez umowy, a więc bez stabilności i gwarancji ciągłości pracy i wypłacalności. Ponadto w przypadku jakiejkolwiek kontroli urzędu zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej i zmuszony do zapłaty kary. Zawsze więc korzystaj tylko z takich ofert pracy, w ramach których podpisujesz umowę o pracę. Jeżeli chcesz pracować w opiece w Niemczech, najlepiej podejmij współpracę z agencją pośrednictwa. Wtedy na pewno podpiszesz konkretną umowę, co jest związane z wieloma wymiernymi korzyściami. Niektórzy zupełnie nie są na początku świadomi, że jest to najlepsza opcja. Umowa oznacza stabilność zatrudnienia. Pracujesz przez konkretny czas lub umowa zostaje podpisana na czas nieokreślony. W drugim przypadku nie możesz zostać zwolniony z dnia na dzień, chyba że jest ku temu odpowiedni powód. Ponadto płacisz legalnie podatki i składki, które są automatycznie odprowadzane od Twojej pensji. Tym samym zyskujesz możliwość darmowego leczenia w przypadku choroby lub ewentualnego wypadku. Składki odprowadzane są też w Polsce, przez 2 miesiące od dnia powrotu do kraju.

Dużą zaletą legalnego zatrudnienia na umowę niemiecką jest prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz Kindergeld, otrzymujesz więc dostęp do niemieckiego pakietu socjalnego. Po 5. latach należna jest Ci emerytura, wypłacalna po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Bezpieczeństwo zatrudnienia i spokój wewnętrzny

Wyjazd za granicę to dla niektórych trudna decyzja i niełatwy czas, szczególnie jeżeli rodzina ma dla nich duże znaczenie. Rozstanie na kilka miesięcy to próba charakteru i wytrwałości. Dlatego warto zapewnić sobie wewnętrzny spokój i maksymalnie ograniczyć wszelkie niedogodności na tyle, na ile jest to możliwe. Na pewne rzeczy masz po prostu wpływ i warto z tego skorzystać. Brak zatrudnienia i umowy to dla Ciebie dodatkowy stres. Nie możesz być pewien, jak długo będziesz pracował i czy senior bądź jego rodzina nie odmówią Ci wypłaty należności za wykonywane przez Ciebie obowiązki. Nie jesteście związani żadną umową, a więc nie macie wobec siebie żadnych zobowiązań. Wyobraź sobie, że musisz też zadbać o mieszkanie i transport. Nie znasz miasta, wydaje Ci się tak bardzo obce, że nie możesz sobie poradzić ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla siebie. Już wiesz, dlaczego umowa, czyli pozornie zwykła kartka papieru, ma aż tak duże znaczenie?

Legalne zatrudnienie nie jest zatem jedynie prawnym wymogiem w Niemczech, w Polsce również. Szczególnie dla pracownika jest przywilejem, także dla jego psychiki. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, kiedy po przepracowaniu miesiąca, nie dostajemy pensji za swoją pracę. Tak się jednak zdarza, w opiece nad osobami starszymi szczególnie często. Przez cały ten miesiąc towarzyszył Ci stres i niepewność, które teraz osiągają swoje apogeum. Nie warto jest ryzykować, kiedy wiesz, ze nie musisz tego robić.

Żyć jak w Polsce

Wyjeżdżając za granicę, nie musisz rezygnować ze wszystkiego, co jest związane z pracą i życiem w kraju. Możesz prowadzić taki sam lub podobny tryb życia. Lubisz biegać, jeździć na rowerze, poznawać nowych ludzi? Chcesz się uczyć języka obcego lub doskonalić swoje umiejętności plastyczne? Chcesz bez żadnych problemów korzystać z lekarza i pomocy medycznej, kiedy tego potrzebujesz? To wszystko jest możliwe, ale tylko z legalnym zatrudnieniem. Masz wówczas spokój wewnętrzny i możesz poświęcić się swoim pasjom. Wiesz, że w każdym dowolnym momencie, możesz umówić się wizytę u lekarza, aby zadbać o swoje zdrowie. Wyjazd nie jest równoznaczny z radykalną zmianą swojej codzienność. Zadbaj jednak o wszystko, co jest najważniejsze. Przygotuj się dobrze do wyjazdu, zyskując pewność, iż chcesz się poddać takiej pracy i wyjechać za granicę. Co więcej, podpisz umowę, która pozwoli Ci już od pierwszego dnia pracować legalnie, zgodnie z prawem i spokojem wewnętrznym.