Praca w opiece nad osoba starszymi to ogromny bagaż doświadczeń, ale też bardzo cenna nauka na całe życie. Ponadto przynosi mnóstwo satysfakcji, ale jest bardzo wymagająca. Istnieje wiele możliwości podjęcia się pracy w roli opiekuna seniora. Możesz zdecydować się na jej samodzielne poszukiwanie lub też skorzystać z agencji, która zapewnia legalne zatrudnienie i godne warunki pracy. Przed Tobą bardzo trudny i jednocześnie ciekawy czas. Wyjeżdżasz do innego kraju, musisz na co dzień posługiwać się obcym językiem, być może stajesz przed szansą zarobienia swoich pierwszych pieniędzy. Każdy zasługuje na godne warunki pracy, Ty również.

Odpowiednie warunki pracy tylko z legalnym zatrudnieniem

W Niemczech praca na czarno jest przestępstwem, podobnie jak w Polsce. Jeżeli nie postępujemy zgodnie z prawem, musimy liczyć się z konsekwencjami. Nie to jednak dla wielu opiekunów osób starszych stanowi największy problem. Podejmując pracę bez umowy, nie mamy jasnych i przejrzystych warunków pracy. Tak naprawdę nie możemy być pewni, czy zostanie nam wypłacone wynagrodzenie i czy we wcześniej uzgodnionej kwocie. Ponadto taki „pracownik” nie podlega ubezpieczeniowi, chyba że sam o nie zadba oraz nie są odprowadzane od wynagrodzenia składki. To oznacza, że tracimy szansę na darmowe leczenie i emeryturę należną po 5 latach pracy. Praca związana jest wiec ze stresem, który nie ma nic wspólnego z komfortem i spokojem o swoją najbliższą przyszłość.

Umowa, jaka jest podpisywana pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, daje poczucie bezpieczeństwa obu stronom. Oznacza to, że muszą się one wywiązać ze swoich obowiązków. Opiekun podejmuje prace i wykonuje powierzone mu czynności, podczas gdy pracodawca za wykonaną pracę wypłaca mu stosowne wynagrodzenie. Wraz z podpisaniem umowy w przypadku agencji zajmującej się dopełnieniem wszelkich formalności opiekun otrzymuje także ubezpieczenie i gwarancje, że opłacane są za niego składki socjalne i chorobowe, a także podatki. Może więc m.in. korzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej. To, co jest ważne dla pracownika, to wypłacalność ze strony pracodawcy. To agencja bierze na siebie odpowiedzialność dopilnowania, aby osoba, u której pracuje opiekun, wypłacała mu pensję o właściwej wysokości.

Co oznaczają godne warunki pracy?

Każdy chciałby pracować w zawodzie, w którym czuje się najlepiej, wykonywać obowiązki, które przynoszą mu radość i satysfakcję. Tak tez może być w przypadku opiekuna seniora. Jest to osoba, która bardzo mocno się poświęca i musi często wykazać się ogromną cierpliwością, empatią i zaangażowaniem. Mimo tego opiekunowie są uśmiechnięci i szczęśliwi, powtarzając, że jest to właśnie chcą robić w życiu, przynajmniej na chwilę obecną. Takie poświęcenie powinno być wynagradzane. Wyjazd za granicę dla niektórych, szczególnie młodych ludzi, oznacza pogoń na lepszą codziennością, jest początkiem samodzielnego życia na własny rachunek. Wiążą bardzo duże nadzieje z pracą w opiece w Niemczech, jednak niekiedy spotyka ich zawód i rozczarowanie. Wynika to z wyboru niewłaściwej drogi. Sami muszą zapewnić sobie transport za granicę i zadbać o zakwaterowanie, poszukują tygodniami pracy, po czym okazuje się, że nie otrzymują zapłaty za przepracowane dni.

Godne warunki pracy to takie, które gwarantują stabilność, pozwalają maksymalnie ograniczyć stres, który przeszkadza w wywiązywaniu się ze swoich obowiązków. To także bezpieczeństwo związane z gwarancją pomocy lekarskiej, jeżeli jest taka konieczność. Nie powinna być ona odpłatna, szczególnie że opiekun znajduje się w obcym dla niego kraju bez większej znajomości zasad funkcjonowania tamtejszej służby zdrowia. Rozpoczynając pracę, trzeba też myśleć o przyszłości, nie tylko o tym, co jest dzisiaj, w tym momencie. Jeżeli pracujemy legalnie, mamy podpisaną z pracodawcą umowę, a on odprowadza składki do urzędu, to po przepracowaniu 5 lat przysługuje pracownikowi emerytura. Wypłacana jest ona po osiągnieciu wieku emerytalnego. Godne warunki pracy oznaczają dla opiekuna komfort psychiczny i wewnętrzny spokój. Już sam wyjazd za granicę jest dla niego nierzadko dużym przeżyciem. Czy potrzebuje on stresu również już na miejscu, na co dzień? Pracę traktujemy w kontekście obowiązku, zapominając o tym, że spędzamy w niej znaczącą część naszego życia. Nie powinna stanowić dla nas obciążenia, a być czymś, co sprawia nam przyjemność, pomimo że nie zawsze mamy wystarczająco dużo motywacji i energii, aby podołać wszystkim zadaniom.

Nie narażaj samego siebie na stres, ciągłe obawy i brak płynności finansowej i stabilności. Podejmij legalną pracę opiekuna osób starszych, otrzymując przy tym godne warunki pracy. Zasługuje na to każdy niezależnie od tego, czy pracuje w Polsce czy za granicą. Zapewnij sobie spokój, poświęcaj się swojej pracy z gwarancją, że Twoje zaangażowanie zostanie docenione dzisiaj i w przyszłości.