Starając się o pracę, w większości przypadków wymagane jest od kandydata przedstawienie CV. Tak też jest w przypadku opiekunów osób starszych, decydujących się na legalne zatrudnienie np. przez agencję, zajmującą się delegowaniem opiekunów do niemieckich seniorów. CV to nie tylko dokument, przedstawiający konkretną osobę z uwzględnieniem jej wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kompetencji i cech charakteru, ale przede wszystkim pisemna prezentacja kandydata, który w ten sposób robi pierwsze wrażenie na rekruterach, najlepiej, jeżeli jest to dobre wrażenie. Jeżeli chcesz pracować legalnie i być zatrudnionym w oparciu o umowę, to musisz stworzyć swoje CV. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Podstawowe, ale istotne kwestie

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jak właściwie powinno wyglądać Twoje CV. Najlepiej, jeżeli tekst zmieści się na jednej stronie A4. Nie jest to jednak obowiązek, ponieważ zależy to od tego, jak dużo informacji umieścić w dokumencie, jakie masz doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Jeżeli masz się, czym pochwalić, nie rezygnuj z tego, ale na siłę nie staraj się dodawać do CV niekoniecznie ważnych informacji. Dokument powinien prezentować się schludnie i estetycznie, ma przecież zrobić dobre wrażenie dla rekruterach, a to zależy też od aspektów estetycznych. Stosuj jeden rodzaj czcionki, nie przesadzaj z różnorodnością kolorów tekstu i nie zapomnij o wyjustowaniu. Pamiętaj, że CV prezentuje Twoją osobę. Zamieszczaj w nim tylko prawdziwe informacje i dane. Rekruterzy mają prawo je zweryfikować i sprawdzić, czy są zgodne z Twoim faktycznym wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami. Czy konieczne jest dołączenie do CV fotografii? Kiedyś było dodatkowym atutem, dzisiaj stało się praktycznie koniecznością. Dzięki niemu rekruter będzie mógł Cię jeszcze lepiej poznać, zanim Cię zobaczy na żywo. Ponadto jakość zdjęcia w pewnym stopniu świadczy o Twoim profesjonalizmie. Powinna być to fotografia taka, jaką masz w dowodzie osobistym, odpowiednio wykadrowana i przedstawiająca Ciebie na białym tle.

Każde CV składa się z kilku elementów/bloków. Pierwszy to oczywiście Twoje podstawowe dane osobowe i kontaktowe. Potem jest wykształcenie, czyli ukończone szkoły i studia, następnie doświadczenie zawodowe, umiejętności, cechy charakteru i zainteresowania. CV zawsze powinno być przygotowane pod kątem konkretnej oferty. Nie zmienia się wykształcenie i doświadczenie, jednak warto więcej czasu poświęcić umiejętnościom i cechom charakteru, które będą dopasowane do profilu opiekuna osoby starszej.

Jakie jest Twoje doświadczenie?

Doświadczenie zawodowe w opiece nad osobami starszymi nie zawsze jest konieczne. Jeżeli jednak takie posiadasz, nie zapomnij o tym wspomnieć w Twoim CV. Na pewno będzie to dodatkowy atut, który pozwoli stwierdzić rekruterom, że jest odpowiednim kandydatem do pracy w tym zawodzie. Przedstawiając swoje doświadczenie, pamiętaj o odwróconej chronologii. Zatem na pierwszej pozycji znajdzie się najbardziej aktualna Twoja praca, a dopiero potem te zajęcia, którymi zajmowałeś się wcześniej. Rekruterów najbardziej interesuje praca, którą wykonywałeś w ostatnich latach, dlatego wymieniamy ją zawsze na początku. Dotychczas nie opiekowałeś się osobą starszą? Nie musi to koniecznie oznaczać, że nie masz doświadczenia. Praca w grupie, kontakt z innymi osobami podczas codziennej pracy, a nawet opieka nad dziećmi to też Twoje doświadczenie, które może Ci pomóc w opiece nad seniorem. Uwzględnij to koniecznie w swoim CV.

Kluczowe kompetencje i cechy charakteru

Chcąc podjąć pracę w Niemczech jako opiekun osoby starszej, musisz przynajmniej na poziomie komunikatywnym znać język niemiecki. Na co dzień będziesz pozostawał w kontakcie ze swoim podopiecznym, będziecie rozmawiać, do Twoich obowiązków należeć będzie podawanie mu leków, przyrządzanie posiłków, jak też reagowanie na wszelkie zmiany, jakie zachodzą w jego samopoczuciu. Musisz go wiec rozumieć, a on Ciebie. W CV musi się więc znaleźć informacja o Twojej znajomości języka niemieckiego, na jakim jest poziomie, być może będziesz mógł to potwierdzić odpowiednim certyfikatem. Dodatkowym atutem na pewno będzie prawo jazdy czy też odbycie kursu pierwszej pomocy. Każda z tych kompetencji zwiększa Twoją szansę na otrzymanie dobrej pracy w opiece.

Od opiekunów oczekuje się też konkretnych cech charakteru. Muszą być to osoby empatyczne, wyrozumiałe, ale też stanowcze i komunikatywne. Przyda się asertywność i chęć niesienia pomocy innym. Nie bez znaczenia jest też otwartość na drugą osobę i jej problemy. To cechy, które opisują opiekuna idealnego.

Czy zawsze jest od kandydatów wymagane CV? Okazuje się, że w Internecie czy innych mediach można znaleźć ogłoszenia, w których jest informacja „przyjmę opiekuna od zaraz”, nie oczekuje się od kandydata przedłożenia CV. W większości przypadków jest to nielegalna praca na czarno, w której nie masz gwarancji wypłacalności swojego pracodawcy, jak też nie przysługuje Ci prawo do darmowego leczenia. Zwróć na to uwagę. Przygotowanie CV nie jest trudne i nie wymaga od Ciebie dużo wolnego czasu. Przedstawiasz swoją osobę najlepiej, jak potrafisz. Być może dowiesz się o sobie czegoś nowego, uświadamiając sobie, jak dużo potrafisz i jak wiele już osiągnąłeś…