Zima za rogiem? To czas, który nie sprzyja osobom starszym, ale nie tylko im. Nie wszyscy lubią tę porę roku, jest wtedy zimno, często ponuro, dni są krótsze, a wieczory długie. W tym czasie też zdarza się nam jeść inaczej niż o innych porach roku, niekoniecznie jednak lepiej. Dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, powinna być dostosowana do aktualnej pory roku. Jesteś odpowiedzialny za przyrządzanie posiłków swojemu podopiecznemu. To Ty układasz mu jadłospis, który, jak wiesz, powinien zawierać dania zbilansowane, o odpowiedniej zawartości składników odżywczych, witamin i minerałów. Teraz nadszedł czas na zimowe menu i rozgrzewającą dietę dla seniora.

Zimą trzeba się rozgrzać…również od środka

Nie wystarczy ciepły sweter i skarpety, aby poczuć ciepło. Organizm osoby starszej jest znacznie mniej odporny na niskie i wysokie temperatury, odczuwa je intensywniej, dlatego też nie tak łatwo jest w przypadku chłodów zapewnić mu właściwy komfort termiczny. Pomóc mogą Ci produkty rozgrzewające. Wśród nich są przede wszystkim warzywa i owoce, ale musimy pamiętać, że te surowe organizm wychładzają, czyli oddziałują na niego odwrotnie, niż byśmy chcieli, przynajmniej zimą. Pozostaje nam je ugotować lub upiec, to świetna podstawa wielu sosów oraz zup typu krem. Zimą będą doskonałą opcją na obiad, ale też na kolację. Możesz też przygotować z nich kompot, ale pamiętaj, aby nie dodawać do niego cukru. Lepiej dodać więcej owoców, niż dosładzać cukrem. Alternatywnie smak podkręcić możesz miodem.

Zima to też czas, kiedy sprawdzą się domowe „antybiotyki”, podawane seniorowi też profilaktycznie. Niezastąpione są w tej kwestii oczywiście cebula i czosnek, baza domowych syropów. Uzupełniaj nimi też potrawy, niech będą to jedne z częściej pojawiających się produktów w Waszej zimowej kuchni. Zadbaj o układ odpornościowy swojego podopiecznego, uzupełniając jego niedobory witaminą C. Naturalnym sposobem na to są kiszonki, które kupisz w sklepie, lub jesienią przygotujesz samodzielnie.

Rozgrzewająco na organizm działają też niektóre przyprawy. Czym pachnie zima? Oczywiście, że cynamonem, goździkami i imbirem! Będą one fantastycznym dodatkiem do herbaty, ale też do porannej owsianki. Na obiad możesz przyprawić nimi np. słodkie naleśniki.

Niektóre produktu ochładzają organizm

I ich należy zimą unikać. Nie oznacza to, że całkowicie z nich rezygnujemy, ale na pewno powinno się ograniczyć ich ilość. Na pewno są to wszelkiego rodzaju sery i jogurty, których ogólnie osoby starsze powinny spożywać mniej. Zima nie jest też najlepszym czasem na owoce cytrusowe, które szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia pojawiają się w większych ilościach. Zrezygnuj też z mąki pszennej i białego cukru. Organizm chłodzą również słodycze, czyli wszelkiego rodzaju ciastka, czekolada i batoniki. Jeżeli Twój podopieczny jest smakoszem wypieków, postawa na te, które przygotujesz samodzielnie. Masz wtedy większą kontrolę nad tym, ile mąki i cukru się w nich znajdzie. A może warto jest używać zdrowszych zamienników? Co powiesz na ciasto dyniowe bez mąki czy też owsiane ciasteczka z tartym jabłkiem?

Przykładowe zimowe menu dla seniora

Co zatem serwować zimą osobie starszej, aby były to dla niego posiłki zdrowe, rozgrzewające i oczywiście przez niego lubiane? Na dobry początek dnia, czyli na śniadanie, może być to owsianka na wodzie z jabłkiem i cynamonem lub pełnoziarniste pieczywo z twarożkiem. Obowiązkowo do tego herbata, np. zielona. Drugie śniadanie niech stanowi witaminowa porcja owoców. Może być to też kompot z samodzielnie wypiekanymi owsianymi ciasteczkami, zestaw idealny na pochmurne przedpołudnie. A co na obiad? Zimą świetnie sprawdzają się wspomniane już zupy pełne warzyw i witamin. Wykorzystaj do ich przygotowania np. dynię, ogórki kiszone, brokuł, kalafiora, paprykę i warzywa korzenne. Powstaną z nich pyszne i rozgrzewające zupy krem, jak również zupy z dodatkiem ryżu lub kaszy, np. krupnik. Na drugie danie zaserwuj dużą porcję surówki, np. z marchwi i selera w towarzystwie kaszy lub ziemniaków, chudego mięsa bądź ryby gotowanej na parze. Czas na kolację! Postaw na ciepły, lekki, warzywny gulasz na pomidorach. Na noc również przyda się rozgrzewająca porcja zdrowia. Dodać możesz do niego przypraw, które jeszcze silniej rozgrzewają organizm, jak tymianek, kminek czy chrzan.

Istnieje przekonanie, że zimą jemy więcej tłustych potraw, co sprzyja przybieraniu na wadzę, tym bardziej że mamy również mniej ruchu. Tak wcale być nie musi. Wymienione wyżej produkty i przykładowe potrawy pozwolą Twojemu podopiecznemu zachować nie tylko zdrowie pomimo niesprzyjającej pogodzie na zewnątrz, jak też prawidłową wagę. Nie rezygnuj jednak całkowicie z aktywności i ruchu. Zimowy spacer jest jak najbardziej wskazany.