Ruch to lekarstwo na wiele dolegliwości. Ta zasada sprawdza się nie tylko w przypadku osób młodych, ale i u niektórych seniorów, którym stan zdrowia pozwala żyć aktywnie. Ruch może być wręcz zbawienny dla wielu osób starszych pod warunkiem jednak, że jego forma i intensywność zostaną dopasowane do ich możliwości i stanu zdrowia. Jaka gimnastyka będzie najlepsza i najbezpieczniejsza w przypadku osób starszych?

Dlaczego warto zorganizować osobom starszym gimnastykę?

Opiekunki osób starszych muszą dbać nie tylko o ich bezpieczeństwo i dobre samopocieszenie, ale również w miarę możliwości zapewniać rozrywki, które nie tylko umilą seniorowi dzień, ale również pomogą mu możliwie jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Codzienna, nawet niewielka dawka ruchu jest cenna dla samopoczucia. Jest to nawet udowodnione naukowo, czego potwierdzeniem jest istnienie kinezyterapii, czyli leczenia przy pomocy ruchu.

Powodów, dla których warto dbać o codzienną aktywność fizyczną osób starszych jest wiele. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi:

  • ruch jest niezastąpionym elementem wspomagającym rehabilitację w wielu przypadkach;
  • regularnych ruch sprzyja zahamowaniu rozwoju wielu schorzeń;
  • mniejszą dokuczliwość i uciążliwość wielu schorzeń, z którymi zmaga się senior.

Mitem jest, że osoba starsza, ze względu na swój wiek i pogarszający się stan zdrowia powinna zrezygnować z aktywności fizycznej. Jest wręcz przeciwnie. Bardzo często ruch w podeszłym wieku pomaga zachować równowagę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Opiekunka osoby starszej wręcz powinna ją zachęcać do aktywności pamiętając, by jej formę i intensywność dopasować do jej możliwości. Warto również stawiać na aktywności lubiane przez seniora. W końcu aktywność ma być czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Najlepsze aktywności dla osób starszych

W przypadku osób starszych ważne jest zachowanie regularniej aktywności, jednak nic na siłę. Jeżeli samopoczucie na to nie pozwala bądź stan zdrowia się pogarsza, warto nieco ćwiczeń odpuścić lub zmniejszyć ich intensywność. Ruch to nie tylko dobry sposób na utrzymanie kondycji fizycznej i psychicznej u seniora. Dzięki niemu osoba starsza może zachować najistotniejsze funkcję poznawcze przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wielu chorób, które znacząco mogłyby pogorszyć komfort i jakość jego życia. O czym należy pamiętać wybierając rodzaj aktywności dla starszej osoby. Przede wszystkim ważne jest, aby stosowana aktywność:

  • była dobrze zbilansowana pomiędzy ćwiczeniami zwiększającymi siłę i tymi, których celem jest zwiększenie wytrzymałości mięśni;
  • zawierała w sobie zestaw ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową;
  • była dopasowana do wieku i stanu zdrowia seniora.

Dobrym rozwiązaniem pod wieloma względami jest zawarcie w codziennej aktywności fizycznej ćwiczeń relaksacyjnych oraz oddechowych.

Jeżeli chodzi o czas trwania ćwiczeń, to według specjalistów ten najbardziej optymalny wynosi 30, maksymalnie 45 minut. Dla utrzymania ciała i umysłu w miarę dobrej kondycji ćwiczenia nie muszą być wykonywane codziennie. Wystarczy je powtarzać przez 3-5 razy w tygodniu

Jak długo osoba starsza powinna regularnie się gimnastykować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od jej samopoczucia i siły fizycznej. Jeżeli senior bardzo długo pozostawał w bezczynności, a jego aktywność fizyczna była znikoma, ćwiczenia należy rozpoczynać bardzo powoli i z uwagą. W takim przypadku na początek zamiast gimnastyki dobre będą kilkuminutowe spacery, które w zależności od samopoczucia i możliwości powinny być stopniowo wydłużane.

Ćwiczenia w domu czy poza nim?

Seniorzy mogą ćwiczyć zarówno w domu, jak i poza nim, w zależności od indywidualnych preferencji. Najlepiej jednak łączyć obie formy i miejsce ćwiczeń dopasować do pogody. Poza domem możliwości ćwiczeń, a przy tym okazji do kontaktu z innymi ludźmi jest zdecydowanie najwięcej. Wychodząc w domu można ćwiczyć zarówno w parku jak i na jednej z miejskich publicznych siłowni. Osoby starsze mogą się zdecydować również na następujące, dość popularne w ostatnim czasie w gronie starszych osób aktywności takie jak:

  • nordic walking (jest to aktywność, w której pracuje aż 90% mięśni),
  • zumba (połączenie aerobiku i tańca, coraz częściej można znaleźć specjalne kursy stworzone z myślą o seniorach),
  • pilates (dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem),
  • aqua aerobic (wzmacnia mięśnie).

Choć poza domem możliwości prowadzenia aktywnego życia jest wiele nie oznacza to, że ćwiczenie w domowym zaciszu nie będzie przynosiło oczekiwanych korzyści. Ćwiczyć można zarówno przy pomocy profesjonalnych narzędzi, jak i z wykorzystaniem domowego wyposażenia (krzesło, podłoga, blat stołu). W przypadku osób, które mają więcej niż 80 lat dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia w obecności terapeuty lub opiekuna, posiadającego specjalistyczną wiedzę, który będzie w stanie ocenić prawidłowość chodu i postawy, a także przejmie kontrolę nad intensywnością ćwiczeń.