Osoby w podeszłym wieku zmagają się z różnymi nasilonymi problemami zdrowotnymi. Pogorszona ruchomość stawów czy chroniczne bóle mięśni nie są jedynymi dolegliwościami, z którymi muszą radzić sobie seniorzy. Ponad 40% osób starszych zmaga się z cukrzycą, która diametralnie zmienia komfort życia. Chory musi zacząć systematycznie badać poziom cukru we krwi, aby nie dopuścić do przekroczenia norm. Ważne jest także wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, które z punktu widzenia osoby chorej nie zawsze jest radosnym doświadczeniem.

Profilaktyka zdrowia seniora. Dlaczego jest ważna?

Jednym z najważniejszych aspektów zapobiegawczych w wykrywaniu chorób jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Osoby w wieku starczym muszą bacznie zwracać uwagę na wartość glukozy, która powinna mieścić się w odpowiednich dla konkretnego wieku normach. W przypadku, gdy wartość ta jest w każdym pojedynczym badaniu sukcesywnie przekraczana, lekarz może zdiagnozować problemy cukrzycowe. Nie są one niczym niezwykłym - z tego typu kłopotami zmaga się prawie co drugi senior. Można jednak, wdrażając odpowiednie metody kontrolne i zapobiegawcze, ograniczyć negatywne skutki związane nasilonymi objawami choroby cukrzycowej typu 2.

Czym charakteryzuje się cukrzyca u osób starszych?

Zaburzenia cukrzycowe stanowią wyodrębnioną jednostkę chorobową, zaliczaną do poważnych chorób przewlekłych. Jest to stan, w którym trzustka nie jest w stanie skutecznie wytwarzać insuliny, czyli naturalnego regulatora poziomu cukru we krwi. Chory, wraz z czasem trwania choroby, jest bardziej narażony na różnego rodzaju powikłania i choroby powiązane. Często dochodzi do uszkodzeń serca, mózgu czy nerek, a sama cukrzyca zaliczana jest do jednej z chorób najbardziej zwiększających ryzyko śmierci. Cukrzyca przyczynia się także do powstawania niewydolności wielu organów, a otyłość i nadwaga często idą z nią w parze.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi z palca u seniora?

Prawidłowy poziom cukru we krwi osoby dorosłej powinien wynosić ok. 70-90 mg/dl na czczo i o kilkadziesiąt jednostek więcej po spożyciu posiłku. W przypadku osób starszych stosuje się nieco inne wartości, które są odpowiednio wyższe. Prawidłowy poziom cukru u 60 latka nie powinien przekraczać 140 jednostek na czczo, przy czym optymalna wartość waha się w granicach 90-95. U osób jeszcze starszych widełki mogą zostać nieco bardziej rozszerzone. Nie ma jednak większego znaczenia, czy badanie dotyczy 72 latka, czy 78 latki. Prawidłowy poziom cukru u 70 latka będzie odnosił się do podobnych wartości, jak w przypadku 80. latka i nie powinien przekraczać wartości 140 mg/dl na czczo, a poziom cukru we krwi po jedzeniu mniej niż 180 jednostek.

Jakie są objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi u seniora?

Objawem symptomatycznym jest większe pragnienie, które jest zauważalne praktycznie u wszystkich chorych. Senior z pewnością będzie prosić dosyć często swojego opiekuna o szklankę wody. Dochodzi do tego pojawiająca się suchość w obrębie jamy ustnej. Innym charakterystycznym objawem jest wyraźny zapach acetonu lub innego kwaskawego aromatu z ust osoby starszej. Seniorzy w stanie utrzymującej się hiperglikemii (podwyższonego cukru we krwi) są bardziej apatyczni, zniechęceni i przesypiają dużą część dnia. Senior może zacząć także skarżyć się na bóle głowy i inne dolegliwości, które znacznie utrudniają komfort życia. Hiperglikemia jest stanem zagrażającym życiu, dlatego w przypadku zauważenia objawów należy szybko wezwać lekarza, który zbada osobę w podeszłym wieku.

Jak samodzielnie wykonać badanie cukru we krwi z palca seniora?

Poziom glikemii może być mierzony na różne sposoby, jednakże najprostszym z nich jest korzystanie z glukometru. Urządzenie pozwala na szybkie zbadanie wartości glukozy we krwi. Dzięki łatwości w użyciu badanie może być powtarzane nawet kilka razy dziennie, bez większego dyskomfortu dla chorego. Podczas wykonywania pomiaru należy zwrócić szczególną uwagę, by:

  • na płytce w glukometrze umieścić odpowiednio dużą kropelkę krwi,
  • nie nakłuwać cały czas tego samego miejsca na palcu - ważna jest rotacja,
  • systematycznym wymienianiu lancetów i odkażaniu ich,
  • w przypadku trudności z przepływem krwi rękę należy "rozgrzać".

Co robić, gdy poziom cukru przekroczy normę?

Osoby starsze dotknięte cukrzycą stoją przed wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. Musza bowiem dbać o regularne przyjmowanie leków, stosowanie zdrowej i lekkiej diety z dużą podażą błonnika. Należy również bacznie obserwować zachowanie seniora. Prawidłowy poziom cukru u 80 latka to taki, który nie przekracza wartości 140 jednostek na czczo. Poziom cukru we krwi po jedzeniu nie może z kolei być wyższy, niż 180 mg/dl. Jeśli w przypadku stwierdzenia, że wartości podawane przez glukometr są wyższe (lub zbyt niskie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza o zaistniałym problemie.

Nie powinniśmy realizować leczenia na własną rękę. W stanie pogorszenia zdrowia należy kierować się zdrowym rozsądkiem i wezwać pomoc. Stosowanie metod i rad, przedstawionych w niniejszym artykule nie zastępuje w żadnym stopniu porady lekarskiej.