Bardzo wiele osób w starszym wieku boryka się z problemami związanymi z ciśnieniem krwi. Regularny pomiar ciśnienia to absolutna podstawa do jego diagnostyki. Nadciśnienie tętnicze krwi to najczęściej spotykany problem w przypadku seniorów. Równie często zdarza się wysoki puls przy normalnych wartościach rozkurczowych i skurczowych serca. Co to oznacza? Czy jest to powód do zmartwień i wystarczająca przyczyna do pogłębionej diagnozy? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Tachykardia

Medycznym określeniem zbyt wysokiego pulsu jest tachykardia. Wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną podwyższonego pulsu. Czy jest niebezpieczny? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie istnieje jedna prawidłowa wartość pulsu. Wszystko zależy od wieku, stylu życia jak również aktywności fizycznej którą prowadzimy.

Prawidłowy pomiar

Pomiar tętna musi być sporządzany regularnie i bardzo skrupulatnie, by wyniki były wiarygodne. Jednorazowe odchylenie od normy nie jest powodem do zmartwień. By móc zdiagnozować tachykardię podwyższony puls musi być zjawiskiem powtarzalnym.

Przy wysiłku fizycznym puls może wynosi nawet 180 uderzeń na minutę, i jest to stan prawidłowy. Dla różnych osób, w różnym wieku, wysiłek fizyczny oznacza co innego. Dla seniorów, osób starszych, schorowanych, ogromnym wysiłkiem może być nawet przejście z jednego pokoju do drugiego. Dlatego właśnie, należy wiedzieć jak wykonywać pomiar pulsu, by wynik był wiarygodny.

By mieć pewność, że mierzymy puls prawidłowo, osoba musi znajdować się w stanie spoczynku. Co ważne, oddech musi być ustabilizowany. Jeśli pomiary pokazują zgoła diametralne i odmienne wyniki, wówczas należy zastanowić się nad zmianą aparatury pomiarowej, bądź zbadać puls na profesjonalnym aparcie w gabinecie specjalisty. Jedno jest jednak pewne - nie warto przejmować się jednorazowymi wynikami, które nie znajdują się w granicach ogólnie przyjętych norm.

Ogólnie przyjęte normy

Optymalne parametry pulsu różnią się ze względu na wiek. Przyjmuje się, że dla osób starszych, optymalnym wynikiem jest około 60 uderzeń na minutę. 70 uderzeń na minutę jest wartością optymalną dla osób dorosłych.

60 uderzeń na minutę to wartość, którą można odnotować w spoczynku, kiedy oddech jest ustabilizowany, a my nie odczuwamy nawet najmniejszego zmęczenia. Żeby wynik pulsu był większy, wystarczy nawet delikatna sytuacja stresowa czy minimalny wysiłek fizyczny u osób starszych. Jeśli senior przedzie po schodach, do łazienki, czy odbędzie spacer po ogrodzie, a następnie pomiar pulsu wskaże 80 czy 90 uderzeń na minutę, wówczas należy odczekać 10-15 minut i ponownie zmierzyć poziom pulsu. Takiego podwyższenia poziomu pulsu nie należy nazywać tachykardią. Kiedy zatem występuje problem, który najlepiej będzie skonsultować z specjalistą?

Symptomy, które mogą wzbudzać niepokój

Prócz naturalnych przesłanek, które nie powinny wzbudzać czujności, jest parę sytuacji, które ewidentnie powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Wysoki puls zaraz po przebudzeniu

Jeśli budzimy się rano, i jeszcze nasz organizm nie wykonał żadnej aktywności fizycznej, a nasz puls już jest podwyższony, wówczas możemy podejrzewać wystąpienie tachykardii.

Kołatanie serca

Podwyższony puls w połączeniu z kołataniem serca wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. O ile sam podwyższony puls może być następstwem wielu różnorodnych zdarzeń, o tyle kołatanie serca jest symptomem, którego absolutnie nie wolno lekceważyć. Dwa występujące objawy jednocześnie mogą zwiastować choroby serca, płuc a nawet oskrzeli.

Ogólne osłabienie organizmu

Podwyższony puls z ogólnym złym samopoczuciem to także objaw, który powinien zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Osoba, która odczuwa wewnętrzny niepokój czy zawroty głowy, a aparatura pokazuje podwyższony puls, natychmiast powinna zostać przebadana przez medyka.

Niskie ciśnienie i wysoki puls

O ile parametry rozkurczowe i skurczowe serca są w normie a puls jest podwyższony, to może być to objaw stresu czy wysiłku fizycznego, o tyle czujność powinna zostać podwyższona w przypadku niskich parametrów pracy serca i wysokim pulsie. Może to wynikać z problemów z tarczycą albo sercem. Do takiej sytuacji może dojść także w przypadku odwodnienia organizmu. U osób starszych do odwodnienia może dojść wyjątkowo szybko. Seniorzy nie chcą zazwyczaj przyjmować płynów, ponieważ występuje u nich zaburzone odczuwanie pragnienia.  Niskie ciśnienie w połączeniu z wysokim pulsem, to dość powszechna przypadłość osób starszych.

Cukrzyca a podwyższony puls

Jedną z najczęściej występujących chorób u seniorów jest cukrzyca. Jest to choroba, która wiąże się ze ścisłym trzymaniem diety. Wysoki puls może być objawem podwyższonego poziomu cukru we krwi. Jeśli wiemy, że osoba starsza przyjmuje insulinę czy leki obniżające cukier, podwyższony puls jest sygnałem do zbadania poziomu cukru we krwi.

Regularne, systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego to najbardziej efektywna metoda kontroli pracy naszego serca. Warto mieć puls pod kontrolą.