Opiekun osób starszych to bardzo wymagający zawód, zajęcie, które jest związane z dużym poświęceniem, często również z rezygnacją ze swojego dotychczasowego życia. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to praca, w której każdy się odnajdzie i poczuje się spełniony. Ponadto od kandydatów oczekuje się nie tylko właściwej postawy i umiejętności, ale też chęci doskonalenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Pomoc drugiemu człowiekowi wynika z powołania, nie można zawodu opiekuna postrzegać jedynie w kontekście pracy. Tylko Ci, którzy naprawdę chcą pomagać, będą dążyć do tego, żeby robić to z każdym kolejnym dniem jeszcze lepiej.

Decydując się na pracę w roli opiekuna osoby starszej, musisz być świadomy obowiązków, które będą do Ciebie należały. Pomoc w codziennych czynnościach, przygotowanie posiłków, zakupy, kontrola nad przyjmowaniem leków, organizacja czasu wolnego, prace domowe i prace w ogrodzie, ale też obserwacja podopiecznego i dotrzymanie towarzystwa… taka różnorodność obowiązków wymaga wszechstronnych umiejętności.

Duże wymagania w stosunku do kandydatów

Niektórzy twierdzą, że są duże, inni z kolei, którzy już pracują w roli opiekuna seniorów, są zdania, że powinny być znacznie większe. Społeczeństwo się starzeje, a młody ludziom brakuje czasu, aby zaopiekować się swoimi rodzicami i dziadkami. Wielu z nich chciałoby zająć się swoimi bliskimi, jednak mają świadomość tego, że często wymaga to rezygnacji z pracy. Nie jest to możliwe we współczesnym świecie, dlatego coraz częściej decydują się na pomoc opiekuna.
Dla swoich najbliższych chcą jak najlepiej, nie zawsze mogą na początku pogodzić się z faktem, że oddają mamę, tatę czy babcię w ręce osoby zupełnie obcej. Szukają najlepszych kandydatów, którym mogą zaufać, powierzyć mu dobro, zdrowie i szczęście bliskich. To jeden z ważniejszych powodów, dla których od opiekunów oczekuje się coraz więcej. Ważną rolę odgrywają już nie tylko kompetencje i doświadczenie, ale również cechy charakteru.

Opiekun osób starszych musi wykazywać się ponadprzeciętną cierpliwością, bardzo często jest zmuszony powtórzyć kilkakrotnie polecenie swojemu podopiecznemu. Musi cechować się empatią i zrozumieniem, akceptacją obniżonej sprawności starszej osoby, której musi w odpowiedni sposób pomóc. Nie mniej ważna jest odporność na stres, asertywność i bardzo dobra organizacja pracy.

Trzeba mieć świadomość, że osoby starsze cierpią na bardzo różne choroby. Wśród tych, z którymi spotykamy się najczęściej, zaliczyć można: cukrzycę, osteoporozę, choroby układu ruchu i sercowo-naczyniowego, ale też demencję, nietrzymanie moczu, Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Wymaga to od opiekuna specjalistycznej wiedzy, w jaki sposób opiekować się chorym, w jaki sposób podawać mu leki i jaką dietę stosować. Ponadto musi on posiadać umiejętności związane z podstawową higieną osoby starszej. Pracując za granicą, nie można sobie pozwolić na brak znajomości języka obcego. W przeciwnym razie komunikacja z podopiecznym jest niemożliwa, a to podstawa efektywnej współpracy. Wymagania są duże, jednak nie są one bezpodstawne.

Być lepszym w tym, czym się zajmuję

Każda praca wymaga nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Rozwój nie tylko wpływa na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy, ale też jest motywacją dla nas samych oraz źródłem satysfakcji. Opiekunowie osób starszych nie mogą sobie pozwolić na to, aby stać w miejscu. Bardzo często chęć odbycia dodatkowego kursu czy szkolenia pojawia się już na etapie współpracy z osobą starszą. Sami dostrzegają, że pewna umiejętność pomogłaby im w lepszym wykonywaniu swoich obowiązków.

Podstawowe umiejętności, które powinieneś posiadać, już znasz. Aby zapewnić jeszcze lepszą opiekę swojemu podopiecznemu, zadbać o jego bezpieczeństwo i tym samym podnieść komfort jego życia, warto jest odbyć kurs pierwszej pomocy. Pozwoli Ci on poczuć się pewniej i zminimalizuje strach przed ewentualnymi wypadkami seniora. Opiekun powinien ponadto posiadać prawo jazdy. To, co jednak jest najcenniejsze i najbardziej przydatne, to kurs pielęgniarski. Wielu początkujących opiekunów obawia się, że nie będzie w stanie poradzić sobie z opieką nad osobą leżącą, z demencją czy też stwardnieniem rozsianym. Wymagają one specjalnego traktowania, specjalistycznej wiedzy i znacznie więcej praktycznych umiejętności.

Opieka nad osobą starszą jest wymagająca, a oczekiwania od kandydatów duże. Nieustanne podnoszenie kwalifikacji pozwoli Ci nie tylko zdobyć lepszą pracę, ale też wzmocni Twoją pewność siebie oraz pozwoli z łatwością wywiązywać się ze swoich obowiązków. Będziesz miał poczucie, że Twój podopieczny otrzymuje od Ciebie wszystko, czego potrzebuje. To źródło ogromnej satysfakcji i najlepsza droga do tego, aby oddalić się od zniechęcenia i wypalenia zawodowego, które w tej pracy są bardzo często spotykane. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał ten wyjątkowy czas seniora, który nazywamy jesienią życia. Spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność, ale przed Tobą też mnóstwo wspaniałych chwil, życiowa nauka na przyszłość.