W trakcie wykonywania swojej pracy opiekun osoby starszej jest narażony na zarażenie wieloma chorobami. Ryzyko wzrasta w momencie, kiedy nie przestrzegamy odpowiednio zasad higieny i nie zwracamy szczególnej uwagi na higienę podopiecznego. Bliski kontakt z osobą starszą, szczególnie zmagającą się z chorobą zakaźną, wymaga ostrożności i odpowiedzialnego zachowania.

Obawy i dylematy

Praca w roli opiekuna osoby starszej ma wyjątkowy charakter. Aby móc dobrze wykonywać swoje obowiązki, trzeba mieć pewność, że chcemy poświęcić się dla drugiego, zupełnie obcego człowieka i wziąć za niego odpowiedzialność. Jednocześnie przed podjęciem decyzji należy poznać wszystkie zagrożenia, które mogą na nas czekać w mieszkaniu seniora. Jest to zawód wymagający empatii i zrozumienia, jak każdy ma swoje zalety i wady, jak każdy wymaga odpowiedniego przygotowania.

Wirusy i bakterie

Opiekunowie osób starszych najbardziej narażeni są na wirusy wywołujące zapalenie wątroby, czyli HBC i HCV. Bakterie występując najczęściej w środowisku seniorów to paciorkowce i gronkowce odpowiedzialne za schorzenia ropne. Opiekun może ponadto zarazić się grzybicą stóp lub paznokci. Ponadto stosunkowo często występującymi problemami są zakażenia skórne, biegunka, wymioty i choroby układu moczowego. Największe obawy są jednak w stosunku do zarażeniem się gronkowcem złocistym. W jego przypadku największą ochroną dla Ciebie i Twojego podopiecznego jest dokładne mycie rąk. Pamiętaj również, że na choroby zakaźne najbardziej narażony jest Twój podopieczny, a nie Ty sam. Dlatego musisz zadbać o niego, aby ochronić siebie.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o higienę swoją i swojego podopiecznego. Myjcie dłonie przed i po posiłkiem, skorzystaniu z toalety, wszelkimi zabiegami medycznym i czynnościami pielęgnacyjnymi. Odporność wzmocnisz, ustalając seniorowi pełnowartościową dietę. Rozwój drobnoustrojów ograniczysz, wietrząc mieszkanie. Przy sprzątaniu mieszkania zwróć uwagę na takie miejsca, jak: poręcze w toalecie, chodziki, wózek inwalidzki oraz drabinki przy łóżku, to one są doskonałym miejscem kolonizacji zarazków.

Jeżeli przy swoim podopiecznym wykonujesz większość zabiegów higienicznych, stosuj rękawiczki jednorazowe. W przypadku, kiedy istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia drogą kropelkową, zalecane jest stosowanie maski.

Przed podjęciem pracy, agencja zatrudniająca opiekunów powinna poinformować Cię o wszystkich chorobach Twojego podopiecznego, również tych zakaźnych. Decyzja ostateczna należy jedynie do Ciebie.