Wyjazd za granicę, praca z osobami, mówiącymi w innym języku, odmienna, często nieznana kultura, nawyki i przyzwyczajenia, czasami też ogromna odpowiedzialność za seniora, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, ma zaburzenia pamięci i koncentracji lub zmaga się z innymi chorobami – z takimi przeciwnościami, trudnościami i problemami musi zmierzyć się opiekun osoby starszej. Jest to praca bardzo wymagająca i jednocześnie dostarczająca mnóstwo satysfakcji. Organizacja wyjazdu, jak również już sam pobyt w Niemczech są dla wielu początkujących opiekunów bardzo stresujące. Okazuje się jednak, że także doświadczeni opiekunowie potrzebują wsparcia. Odpowiadają za to koordynatorzy, którzy są do ich dyspozycji tylko w przypadku wyjazdów przez agencję.

Przygotowanie do wyjazdu – pierwsze trudności

Już na samym początku, jeszcze przed ostatecznym podjęciem pracy, mogą pojawić się pewne przeszkody, które trudno jest samemu pokonać. Decydując się na wyjazd samodzielnie, często bez gwarancji pracy i jej stabilności, wszystko trzeba zorganizować we własnym zakresie. Dotyczy to transportu oraz miejsca pobytu. Jeżeli korzystasz z oferty agencji pracy, możesz w tej kwestii liczyć na pomoc koordynatora. To właśnie on organizuje Ci transport w konkretne miejsce. Jeżeli jednak chcesz dotrzeć do swojego podopiecznego innym środkiem transportu, również jest to możliwe, zostaną Ci wtedy zwrócone pieniądze. Nie jesteś zobowiązany do samodzielnego poszukiwania miejsca noclegowego. Koordynator wyjaśni Ci, gdzie będziesz mieszkał i na jakich warunkach. Praktycznie zawsze jest to mieszkanie seniora.

Koordynator jest więc z tobą od pierwszych dni współpracy. Pomaga Ci w organizacji wyjazdu. Jeżeli masz pytania dotyczące potrzebnych Ci podczas pobytu rzeczy, zawsze możesz się z nim skontaktować. Tak samo jak Ty pomagasz drugiej osobie, tak samo koordynator pomaga Tobie.

Bezpieczny pobyt w Niemczech

Ogromne znaczenie ma ubezpieczenie, które każdy opiekun otrzymuje przed wyjazdem do Niemiec. Jest to konieczne, aby zapewnić ci bezpieczeństwo, możliwość leczenia i skorzystania z opieki zdrowotnej w przypadku ewentualnego wypadku, uszkodzenia ciała czy po prostu choroby. Brak ubezpieczenia oznacza konieczność pokrycia kosztów leczenia, które są wysokie i bardzo często wymagają wsparcia bliskich. Koordynator odpowiada za Twoje ubezpieczenie. Przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje, które dotyczą zakresu, jaki ono obejmuje. Będziesz wiedział, kiedy i w jaki sposób możesz z niego skorzystać oraz jakie są jego zalety. O ubezpieczeniu bardzo często zapominają opiekunowie, którzy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu pracy na własną rękę. Nierzadko podejmują się pracy na czarno, gdzie oprócz braku ubezpieczenia nie mają również opłacanych składek chorobowych i socjalnych. Skutki takiego rozwiązania są bardzo duże. W tym przypadku możesz liczyć na bezpłatną pomoc lekarską.

Problemy z seniorem

Opieka nad osobami starszymi jest zajęciem trudnym. Bardzo wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pracujemy z drugim człowiekiem, za którego jesteśmy odpowiedzialni, od nas zależy nie tylko jego samopoczucie, ale też bezpieczeństwo i zdrowie. Podopiecznym może być osoba w zupełności samodzielna, wciąż doskonale radząca sobie w codzienności pomimo już starszego wieku. Są jednak przypadki, kiedy opieka jest bardziej wymagająca. Senior porusza się na wózku inwalidzkim lub w ogóle nie wstaje z łóżka, ma demencję, depresję, Alzheimera lub inne choroby, przez które funkcjonowanie jest zdecydowanie utrudnione. Opiekun może stanąć przed zadaniem, które będzie wymagało jeszcze pomocy  innej osoby. Jeżeli stan zdrowia Twojego podopiecznego się pogarsza, nie jesteś pewien, jak postąpić w konkretnej sytuacji, masz problemy ze sprawną komunikacją z podopiecznym lub nie chce on z Tobą współpracować, skontaktuj się z koordynatorem. Jest on osobą uprawnioną i odpowiednio przygotowaną do udzielenia Ci odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące osoby starszej. Pomoże Ci rozwiązać problem, otrzymasz od niego wskazówki, jak postąpić i zachować się w danej sytuacji. Jeżeli to konieczne, skontaktuje się z rodziną Twojego podopiecznego, aby pomogła Ci w opiece. Może się też okazać, że konieczna będzie pomoc lekarska. Nie ze wszystkim musisz radzić sobie sam. Masz prawo poprosić o pomoc, którą na pewno otrzymasz od koordynatora.

Trudne sytuacje, wymagające natychmiastowej interwencji

Z agencją podpisujesz umowę, która Ciebie zobowiązuje do wykonywania konkretnych obowiązków, a ją do dopilnowania, aby zostały Ci wypłacone pieniądze za Twoją ciężką pracę. Masz gwarancję, że otrzymasz wynagrodzenie. To agencja jest odpowiedzialna za wypłacalność, ale też niewypłacalność klienta. Inaczej jest w pracy na czarno, gdy brak umowy może spowodować, że opiekun nie dostanie obiecanych pieniędzy. Jeżeli są opóźnienia w wypłacaniu należności lub też masz wątpliwości, czy ją w ogóle otrzymasz, koordynator zajmie się Twoją sprawą. Nie musisz się obawiać, że Twoja praca nie zostanie odpowiednio wynagrodzona. Skontaktuj się z koordynatorem i powiedz mu o swoich wątpliwościach i problemie. Podobnie jest w przypadku, kiedy z niezależnych od Ciebie sytuacji musisz wcześniej  wrócić do kraju. Koordynator zorganizuje Ci transport, a także oddeleguje inną osobę do opieki nad Twoim podopiecznym.

Ty opiekujesz się osobą starszą, jednak sam również masz prawo prosić o wsparcie. Koordynator jest do Twojej dyspozycji przez cały okres pobytu w Niemczech, a także jeszcze przed wyjazdem. Masz problem, pytanie, wątpliwości lub prośbę? Możesz liczyć na wsparcie.