Opieka nad osobą starszą jest bardzo złożonym i niezwykle odpowiedzialnym zajęciem. Opiekun zobowiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa i możliwie jak najlepszych warunków do życia seniorowi, który nierzadko zmaga się z problemami zdrowotnymi, uniemożliwiającymi mu swobodne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych, codziennych czynności. Jednocześnie opiekun musi być świadomy, że w tej pracy szczególnie istotna jest higiena. Dbamy o nią na co dzień, zarówno w kwestii podopiecznego, jak też otoczenia, w którym się znajdujecie. Dotyczy to także Ciebie. Masz bezpośredni kontakt z ciałem osoby starszej, być może musisz mu pomóc w codziennej toalecie oraz podajesz mu leki. To wymaga od Ciebie szczególnej higieny i dbałości o ochronę zdrowia swojego i seniora .

Podstawowe środki czystości i ochrony

Każdy opiekun, niezależnie od zakresu obowiązków, powinien posiadać jednorazowe rękawiczki i z nich korzystać. Przyda się ponadto środek do dezynfekcji zarówno rąk, jak i powierzchni mebli, blatów kuchennych czy podłóg. Dlaczego ma to tak duże znaczenie zarówno dla Ciebie, jak również osoby starszej?

W przypadku osób niesamodzielnych wykonywane są przy nich czynności higieniczne.  Związane jest to z bezpośrednim kontaktem z ich ciałem, a czasem też płynami ustrojowymi. Brak rękawiczek oznacza dla Ciebie ryzyko przenoszenia zarazków. Jest też odwrotnie, Ty możesz przenosić bakterie na ciało podopiecznego. Organizm osoby starszej jest zdecydowanie mniej odporny na wszelkie infekcje, wywołane bakteriami i wirusami. Dlatego też bezpośredni kontakt z ich ciałem może skutkować infekcją lub poważniejszą chorobą, a także pogorszeniem się stanu zdrowia seniora. Ponadto starsza osoba będzie czuła się bardziej komfortowo, jeżeli wszelkie czynności higieniczne będziesz wykonywał w rękawiczkach. Dotyk czy bezpośredni kontakt z ciałem nie jest dla wszystkich normalnym zjawiskiem. U niektórych wywołuje poczucie braku bezpieczeństwa oraz przekroczenia ich strefy prywatności i intymności. Dlatego też korzystaj z rękawiczek jednorazowych i zmieniaj je po każdej kolejnej czynności, jaką wykonujesz w bezpośrednim kontakcie z ciałem seniora. Dezynfekuj dłonie i wszystkie powierzchnie, których często dotykacie.

Otoczenie przyjazne seniorowi i Tobie

Dbając odpowiednio o środowisko podopiecznego, pomagasz w zachowaniu zdrowia również sobie . Choroby przewlekłe, osłabiony układ immunologiczny, trudności w poruszaniu się, większa podatność na bakterie i wirusy – wszystko to świadczy o konieczności wzmożonej troski o czystość i higienę otoczenia seniora. Dzięki temu unikniesz szybkiego i niebezpiecznego rozprzestrzeniania się bakterii. Odkurzaj i myj podłogi tak często, jak uznasz to za konieczne, nawet kilka razy w tygodniu. Regularnie zmieniaj pościel osoby starszej. To, czy będzie to raz w tygodniu czy rzadziej, zależy od tego, jak długi czas senior spędza w łóżku. Częściej powinno się to robić w przypadku osób leżących.

Zadbaj również o naczynia, z których podopieczny korzysta. Należy zapewnić mu przez cały czas dostęp do wody, co często oznacza picie z jednej szklanki przez cały dzień. Unikaj tego i zmieniaj szklankę kilka razy w ciągu dnia. Podobnie jest z talerzem na przekąski, jak owoce i świeże warzywa.

Pamiętaj też o niebezpiecznych, również dla Ciebie roztoczach. Gromadzą się one w grubych kocach i dywanach. Jeżeli to możliwe, postaraj się ich unikać, aby zapobiec ich rozwojowi. Ponadto bardzo lubią one ciemne miejsca, dlatego odsłaniaj okna, aby w mieszkaniu było maksymalnie widno i do wnętrza docierało  naturalne światło.

Leki pod kontrolą

Przed podjęciem się opieki nad konkretną osobą, powinieneś zostać poinformowany o wszystkich jej dolegliwościach, chorobach i problemach zdrowotnych. Otrzymasz też wskazówki, jak z nią postępować i w jaki sposób podawać jej leki. Powinieneś przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu. W przypadku osób z demencją, Alzheimerem czy inną chorobą dotyczącą układu nerwowego i zaburzeń psychicznych trzymamy je w niedostępnych dla nich miejscach. Aby uniknąć pomyłek, posegreguj leki. Możesz również skorzystać ze specjalnych pojemników, które pozwalają podzielić tabletki na konkretne dni, a nawet pory dnia. Musisz wykonywać zastrzyki? Zawsze używaj rękawiczek i dobrze oczyszczaj i dezynfekuj dłonie.

Nigdy nie zapominaj o sobie

Opiekunowie często tak bardzo poświęcają się drugiej osobie, że nie zwracają uwagi na sygnały, jakie wysyła im ich własne ciało. Przemęczenie, osłabienie, a czasem nawet pogorszenie stanu zdrowia – to wszystko są skutki swojego zaniedbania. Przy osobach leżących, które nie poruszają się samodzielnie, w mieszkaniu powinny znajdować się poręcze, dzięki którym będziesz narażony na mniejsze obciążenie. W przeciwnym razie może dojść do osłabienia kręgosłupa, jego bólu, a nawet poważniejszych chorób. Zadbaj ponadto o swój komfort i zdrowie psychiczne. Postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie, wykorzystując go na spacer lub sport. Złagodzisz w ten sposób stres, odpoczniesz, dotlenisz organizm oraz zyskasz dodatkową porcję energii.

W pracy opiekuna szczególnie ważne jest stosowanie się do zasad BHP. Od tego zależy zdrowie Twojego podopiecznego, ale również Twoje. Korzystaj ze środków ochrony i preparatów do dezynfekcji, zadbaj o najbliższe otoczenie seniora, ale również swoje samopoczucie i komfort psychiczny.