Praca opiekuna osób starszych tylko z pozoru wydaje się być łatwa i przyjemna. W rzeczywistości pracownicy muszą mierzyć się z wieloma problemami i trudnymi sytuacjami. Podjęcie decyzji o wyjeździe nie jest łatwe – zwłaszcza, jeśli ma on być zorganizowany samodzielnie, bez wsparcia profesjonalnej agencji. Jeśli nadal nie wiesz, czy powinieneś jechać czy też zostać w domu – sprawdź, jak w rzeczywistości może wyglądać Twoja praca i na podstawie uzyskanych informacji, podejmij właściwą decyzję.

Jakie zadania spoczywają na opiekunie osoby starszej?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem jakie musi wykonać kandydat na opiekuna osoby starszej jest porzucenie bliskich, znajomych i rodziny oraz wyjechanie do obcego kraju, niejednokrotnie na długi czas. Jest to trudna decyzja, która w wielu osobach wywołuje lęk, strach, czasami wręcz panikę. Okazuje się, że jest to niepotrzebne – wszyscy decydujący się na pracę poza granicami kraju zaznaczają, że każda umowa niesie za sobą nową przygodę i nieznane do odkrycia. Mimo wszystko – rozwiązanie to powinni wybierać ludzie niebojący się wyzwań.

Planując podjęcie pracy w roli opiekuna osoby starszej należy liczyć się z koniecznością wprowadzenia wspomnianych zmian, ale też wykonywania szeregu obowiązków. Podczas pierwszej wizyty u podopiecznego najczęściej są przedstawiane ogólne obowiązki, ale jest to też czas, w którym opiekun poznaje historię osoby starszej, problemy z jakimi się zmaga oraz oczekiwania.

Do najczęstszych zadań opiekuna należy wspieranie rodziny oraz podopiecznego w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie są to tylko przyjemne rzeczy – mogą to być zadania łatwe, jak i niezwykle trudne, wymagające poświęcenia sporej ilości czasu. Wielu pracodawców wymaga m.in. odpowiedzialnego prowadzenia domu, robienia zakupów, gotowania, sprzątania czy też prania. Są jednak przyjemniejsze aspekty, do których należy nawiązanie bliskiej relacji z podopiecznym. Nie jest zaskoczeniem, że seniorzy potrzebują bezpieczeństwa, troski i miłości. W przypadku Niemiec – państwa starzejącego się, najbliżsi nie mogą im tego zapewnić, gdyż większą część dnia spędzają w pracy, wykonując służbowe obowiązki. Wspólne rozmowy, spacery, oglądanie filmów czy granie w planszówki – wszystko to pozwala nawiązać kontakt z osobą starszą, ale też daje jej nadzieję, że jest potrzebna. Wśród obowiązków może się również znaleźć kontrola nad finansami podopiecznego oraz obowiązek terminowej zapłaty zobowiązań (oczywiście z jego środków).

Bez względu jednak na ostateczne ustalenia, należy pamiętać, że wszystkie obowiązki są określane w umowie, zgodnie z przedstawioną ofertą, ale też obustronną akceptacją.

Trudności w wykonywaniu pracy

Jak wiadomo, praca z seniorami nie należy do najłatwiejszych. W pierwszym etapie, każda nowa osoba jest przez nich uznawana za obcą, a w konsekwencji – za wroga. Nie jest to łatwe dla obydwu stron, aczkolwiek wymaga czasu, który pozwoli im się przekonać do nowej sytuacji. Stąd też opiekun musi być cierpliwy, empatyczny, ale też mieć dar przekonywania. W pierwszych dniach wspólnego funkcjonowania powinien emanować spokojem, który pozwoli zrozumieć osobie starszej, że w jego towarzystwie może czuć się bezpiecznie, ale ma też jego pełne poparcie.

Największym problemem z jakim zmagają się opiekunowie osób starszych jest właśnie komunikacja. Trudność, z którą borykał się chyba każdy podczas wielotygodniowego wyjazdu za granicę. Brak możliwości, a często też chęci w znalezieniu wspólnego języka z podopiecznym wywołuje konflikt, który zamiast się poprawiać, pogłębia się jeszcze bardziej. Niestety, wszystko to może przydarzyć się najbardziej doświadczonym i wykwalifikowanym osobom.

W sytuacji, gdy komunikacja werbalna nie przynosi zamierzonych efektów należy skorzystać z pomocy niewerbalnej. Pierwsza dotyczy stricte słowa, ale też myśli i intencji. Może ona być przekazywana za pomocą pisma lub mowy. Dużo ciekawsza jest komunikacja niewerbalna – dotyczy ona zarówno mimiki, jak i gestów. Wybierając poszczególne elementy należy starannie je dobierać, tak by nie uraziły drugiej osoby oraz nie wywołały w niej negatywnych skutków w późniejszym czasie.

Bardzo ciężkim przeżyciem dla każdego – nie tylko opiekuna, jest śmierć bliskich, ale też któregoś z współpracowników. To właśnie dlatego opiekunowie osób starszych traktują ich odejście jak niezwykle ciężkie przeżycie. Nawet kilkutygodniowy pobyt może sprawić, że mieszkający i funkcjonujący ze sobą ludzie – polubią się, ale też zżyją ze sobą. Niestety, ta przykra sytuacja sprawia również, że opiekun nagle traci pracę i nie za bardzo wie co ze sobą zrobić. W tym miejscu z pomocą przychodzą agencje zatrudnienia. Otóż, zapewniają one pełne wsparcie psychologiczne, ale też pomoc w znalezieniu kolejnego źródła dochodu. Z jednej strony powtarzają, że śmierć w wielu przypadkach jest rzeczą nieuniknioną, jednak ogromny smutek i żal, jakie za sobą niosą wymaga upłynięcia sporej ilości czasu. W tych naprawdę trudnych sytuacjach, tj. takich gdy opiekun z podopiecznym współpracowali ze sobą przez kilka miesięcy, a nawet i lat, specjaliści zalecają powrót do rodzinnego domu i nabranie sił oraz energii do pracy w gronie rodziny i najbliższych.