Opieka nad seniorami to trudne i odpowiedzialne zadanie. Osoby, które decydują się opiekować osobami starszymi w Niemczech, muszą wykazać się odpowiednim podejściem, cierpliwością, empatią i zaangażowaniem. Seniorzy potrzebują nie tylko opieki fizycznej, zapewniania posiłków, pomocy przy czynnościach higienicznych czy przypilnowania wizyt u lekarzy, ale również uwagi, rozmów oraz zapewniana rozrywek intelektualnych. Ważny jest regularny trening umysłu, który pomoże zachować seniorom dobrą pamięć oraz sprawny umysł.

Po co trenować umysł?

Opiekunki osób seniorów muszą zdawać sobie sprawę, że trening umysłu jest niezbędny w celu zapewniania dobrego funkcjonowania osób starszych. Pomaga zachować dobrą kondycję oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych. Pełni ważną funkcję rehabilitacyjną u osób, które przeszły udar, zawał lub cierpią na inne dolegliwości. Trening umysłu jest niezbędny dla osób z demencją oraz chorobą Parkinsona i Alzheimera. Osoby starsze, które cierpią na zaburzenia pamięci, kłopoty z logicznym myśleniem,  mają niską samoocenę, tracą energię. Rolą opiekunek jest zrobienie wszystkiego, aby podopieczni jak najdłużej pozostali sprawni zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Regularne ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, a tym samym poprawiają zdolność zapamiętywania, rozumienia i rozwiązywania problemów, poprawiają komfort życia. Już kilka minut dziennie wystarczy, aby pobudzić wszystkie strefy mózgu do pracy, zadbać o uważność, inteligencje, pamięć, kreatywność, koncentrację i koordynacje.

Trening umysłu dla seniorów – propozycje dla opiekunek

Jest wiele sposobów, pozwalających ćwiczyć umysł osób starszych. Metody nie są trudne, często nie wymagają specjalnego przygotowania oraz sprzętu. Ważna jest regularność, bo tylko wtedy trening przyniesie oczekiwany rezultat. Polecana są m.in.:

  • Gry planszowe i karciane – to dobry sposób na spędzanie czasu wolnego, a jednocześnie skuteczne ćwiczenie poprawiające pamięć, ułatwiające zapamiętywanie. Dobre są gry typu memory, gry pamięciowe, strategiczne i logiczne, a także takie, wymagające liczenia. Jeżeli senior umie grać w szachy, warto zachęcać go do takiej aktywności.
  • Rysownie – opiekunki powinny zachęcać podopiecznych do rysowania. Ta forma doskonale ćwiczy koncentracje, skupienie i powtarzanie. W trakcie rysowania można ćwiczyć obie półkule mózgowe, co jest bardzo ważne w zapobieganiu zmianom neurologicznym.
  • Technika łańcuszkowa – opiekunki powinny ćwiczyć z seniorami technikę łańcuszkową, która polega na zapamiętywaniu ciągu wyrazów, które tworzą pewną historię. Dzięki tego typu zabawom seniorzy mogą łatwiej zapamiętać listy zakupów czy daty urodzin swoich bliskich.
  • Krzyżówki, sudoku, rebusy i łamigłówki – to bardzo lubiane przez seniorów zajęcia, które wspaniale odmładzają mózg i pomagają dłużej zachować dobrą sprawność umysłową.
  • Nauka wierszy i rymowanek – nauka na pamięć wierszy to nie tylko zajęcie dla najmłodszych. Również seniorzy mogą uczyć się na pamięć ulubionych wierszy, dowcipów czy opowiadań. Taka zabawa ułatwi zapamiętywanie innych rzeczy i pomoże zachować samodzielność. Dobrą metodą poprawiającą stan umysłu jest również czytanie na głos książek.
  • Gry komputerowe – jeżeli senior lubi nowoczesne technologie, można mu zaproponować gry komputerowe, które stymulują mózg do pracy. Jest wiele aplikacji, przeznaczonych dla osób starszych, które doskonale trenują pamięć, rozwijają funkcje językowe oraz wzrokowo-przestrzenne.

Mentalny trening aktywizacyjny, czyli jogging dla umysłu

Opiekunki wyjeżdżające do Niemiec powinny zapoznać się z MTA, czyli specjalnie ułożoną gimnastyką umysłu dla seniorów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia aktywują do pracy wszystkie obszary mózgu, a to pozwala utrzymać na dobrym poziomie sprawność umysłową. Ćwiczenia można dobrać do potrzeb i preferencji seniorów. Są proste, można wykonywać je w domu, w wolnej chwili. Przykładowe ćwiczenia MTA to np. skreślanie sylab w tekście, zaznaczanie wyrazów zawierających określone końcówki, literowanie wyrazów od tyłu, czytanie do góry nogami.

Jak jeszcze poprawić sprawność umysłową seniorów?

Na dobre funkcjonowanie seniorów wpływ ma wiele czynników. Aby umysł był jak najdłużej sprawny, należy zadbać o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną. Opiekunki powinny proponować seniorom posiłki bogate w warzywa, owoce, ryby, chude mięso i produkty pełnoziarniste  Ważne są składniki bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B. Wskazana jest codzienna aktywność fizyczna, najlepiej w formie spacerów lub spokojnych, rozciągających ćwiczeń. Ciekawą formą są zajęcia sportowe dla seniorów, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Seniorzy powinni mieć zapewnioną odpowiednią ilość snu i wypoczynek. Dla zachowania sprawnego umysłu ważne są kontakty społeczne. Podopieczni powinni spotykać się z rodziną i znajomymi, chodzić do kina, teatru, brać udział w różnego rodzaju aktywnościach, przeznaczonych dla osób starszych. Osoby aktywne, ciekawe świata dłużej pozostają sprawne i pełne energii. Dobrą formą utrzymania sprawności mogą być również media społecznościowe. Dzięki nim seniorzy mogą wracać do wspomnieć, kontaktować się z kolegami ze szkoły czy pracy, a to świetnie ćwiczy pamięć. Kontakty towarzyskie, rozmowy i dyskusje zmuszają szare komórki do pracy, dlatego są bardzo ważne dla osób starszych.

Trening umysłu powinien być stałym punktem dnia u każdego seniora. Opiekunki powinny dopasować rodzaj treningu do stanu i potrzeb podopiecznego, proponować takie formy, które sprawią mu przyjemność. Nie wolno zmuszać starszych osób do czynności, których nie lubią. Opiekunki muszą wykazać się zrozumieniem, a jednocześnie znaleźć sposób, aby senior chciał ćwiczyć umysł i logiczne myślenie.