Opieka nad seniorem jest odpowiedzialnym zajęciem. Osoba podejmująca się tej pracy powinna wyróżniać się empatią oraz pozytywnym podejściem do swojej misji. Starość wielu osobom kojarzy się z niemożnością wykonywania codziennych czynności i chorowaniem, niemniej jednak właściwe podejście i wiedza opiekunki pozwala poprawić jakość życia seniora oraz jego ogólne samopoczucie. Życie osoby starszej zazwyczaj utrudniają nabyte choroby, a jedną z nich jest reumatyzm. To ogólnoustrojowa dolegliwość, która swoimi objawami dotyka aparatu ruchu pacjenta. Pojęcie reumatyzm jest bardzo szerokie, a w dosłownym rozumieniu odnosi się do ponad dwustu różnych schorzeń. Co warto wiedzieć o reumatyzmie u seniorów? Jak opiekować się osobą starszą z reumatyzmem?

Co to jest reumatyzm?

Reumatyzm jest chorobą, która w większości przypadków dotyczy osób starszych, choć zdarzają się wyjątki. Termin reumatyzm odnosi się do szerokiej grupy schorzeń, których główną przyczyną są postępujące zmiany w obrębie tkanki łącznej. Podczas rozwoju choroby zmiany widoczne są zazwyczaj w stawach, a wraz z upływem czasu u seniorów dochodzi do zaburzenia funkcjonowania całego aparatu ruchu. Niestety, reumatyzm jest chorobą nieuleczalną, dlatego że obecna medycyna nie znalazła remedium, które pozwoliłoby na cofnięcie zmian powstałych w tkance łącznej. Niemniej jednak, postęp medycyny i ortopedii pozwala na znaczne podniesienie komfortu życia osób starszych, dzięki czemu ich sprawność fizyczna oraz dolegliwości bólowe mogą zostać zminimalizowane.

Do najczęściej występujących chorób o podłożu reumatycznym zalicza się:

 • reumatoidalne zapalenie stawów - to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się sztywnieniem stawów oraz rozwojem groźnych dla zdrowia stanów zapalnych,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów - to dolegliwość często pojawiająca się u seniorów, której główną przyczyną jest przeciążanie aparatu stawowego we wcześniejszych latach,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - to choroba reumatyczna, w trakcie których dochodzi do zaburzenia pionizacji kręgosłupa, na skutek czego zmienia się ułożenie ciała. Sylwetka seniora, wraz z postępem choroby staje się pochylona do przodu oraz usztywniona.

Objawy reumatyzmu u seniorów

Opieka nad osobą starszą wymaga stałej obserwacji swojego podopiecznego. Wczesne zauważenie symptomów chorobowych daje szansie seniorowi na szybkie postawienie diagnozy, wprowadzenie leczenia i niedopuszczenie do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia.

Jakie są objawy reumatyzmu u seniorów? Warto wiedzieć, że objawy choroby nasilają się i występują okresowo. Najważniejszym symptomem dolegliwości są objawy ze strony stawów. Zazwyczaj o poranku pojawia się silny ból w obrębie aparatu stawowego i tak zwana sztywność, która utrudnia poruszanie się po wstaniu z łóżka. Dodatkowo, pierwszym objawem choroby reumatycznej może być sztywnienie palców dłoni, kolan, bioder oraz nadgarstków.

Główną przyczyną wystąpienia takich objawów jest degradacja błony maziowej, która jest obecna w stawach. Taki stan prowadzi do rozwoju silnych stanów zapalnych oraz obrzęku, czego efektem jest przedostawanie się płynu do wnętrza stawu osoby chorej. Podczas obserwacji seniora warto zwrócić uwagę na możliwość zaczerwienienia się i ocieplenia skóry w obrębie bolącego stawu, co może być sygnałem alarmującym o nasileniu się zapalenia.

Innymi objawami rozwoju reumatyzmu u osoby w podeszłym wieku jest:

 • utrata apetytu,
 • zmniejszenie masy ciała,
 • kłopoty z zasypianiem i przesypianiem nocy,
 • podwyższona temperatura ciała - stan podgorączkowy,
 • przewlekłe bóle mięśni,
 • kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności, jak przemieszczanie się.

Podczas opieki nad osobą starszą, która boryka się ze zdiagnozowanym reumatyzmem warto pamiętać o sytuacjach, które zaostrzają przebieg choroby. Pacjent powinien unikać nadmiernej ekspozycji na stres, który jest jednym z czynników prowadzących do wzmożonego rozwoju dolegliwości. Warto również zwracać uwagę na stosowanie lekkostrawnej diety, gdyż ostre i tłuste posiłki niekorzystnie wpływają na prace układu immunologicznego seniora.

Jak opiekować się osobą starszą, która choruje na reumatyzm?

Podopieczny, który boryka się z zespołem chorób reumatycznych odczuwa ból w okolicy stawów oraz mięśni, a także zmaga się z trudnościami w poruszaniu się. Objawy zazwyczaj nasilają się w nocy, dlatego podczas opieki warto stosować się do poniższych wskazówek:

 • warto zadbać o jadłospis seniora - dieta powinna być lekkostrawna, bogata w płyny i herbaty ziołowe. Warto również dostosować ilość spożywanych kalorii przez osobę starszą, aby nie doprowadzić do nadwagi, która wpływa na obciążenie stawów,
 • zmiana postawy seniora - podczas całodniowej opieki warto zwracać uwagę na obieraną przez niego postawę ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany, a podczas siedzenia należy układać nogi równolegle według siebie,
 • pomoc podczas podnoszenia ciężarów - osoba chora na reumatyzm nie powinna dopuszczać do przeciążenia stawów. Senior nie powinien podnosić ciężkich przedmiotów, bo takie działanie mogłoby doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby,
 • wprowadzenie aktywności fizycznej - umiarkowania, dopasowana do możliwości osoby starszej aktywność fizyczna w pewnością wpłynie na poprawę kondycji stawów pacjenta. Regularne spacery oraz ćwiczenia dla seniorów pobudzą stawy i tkankę łączną do wzmożonej pracy, co pomaga w walce z istniejącymi stanami zapalnymi.

Codzienna praca ze swoim podopiecznym i właściwa opieka z pewnością wpłynie na redukcje stresu u seniora oraz poprawę jego sprawności ruchowej.