Pierwsza praca opiekuna za granicą. Dobry start!
Wyjazd za granicę do pracy? Dlaczego nie?! Szczególni kobiety chętnie decydują się na pracę w Niemczech w roli opiekuna osób starszych. Można traktować ją jako sezonową, dorywczą lub w kontekście stałego źródła dochodu. Wszystko zależy od tego, jaką opcję wybierzesz i czy jesteś zainteresowany rozwojem w tym kierunku czy może chcesz się jedynie sprawdzić. Na początku pojawia się wiele wątpliwości, pytań, ale też dylematów. Czy szukać pracy na własną rękę czy skorzystać z agencji? Praca na czarno będzie dobrym wyborem czy bezpieczniej jest mieć umowę? Czy poradzę sobie ze stresem i licznymi obowiązkami?
Przede wszystkim zacznijmy od początku. Praca za granicą to niełatwa decyzja, która powinna być podjęta świadomie. W opiece nad seniorami jest to wyjątkowo ważne, ponieważ musimy wykazać się dużym poświęceniem, cierpliwością i asertywnością. Powinno się mieć też świadomość, że podopieczny przywiązuje się do swojego opiekuna, a więc rezygnacja z pracy po kilku tygodniach może okazać się dla niego bardzo trudnym doświadczeniem, szczególnie, że zakładałeś pracę na dłużej. Zatem zaczynamy. Najpierw znajdź pracę.
Najlepiej przez agencję
Pierwsza praca i wyjazd za granicę to często duży stres i mnóstwo obaw dotyczących formalności. Trzeba dojechać do miejsca swojej pracy, zapewnić sobie nocleg, mieć pieniądze na początek, a także najlepiej wykupić sobie ubezpieczenie oraz zadbać o stabilność zatrudnienia. To może przytłoczyć początkującego, jeszcze raczkującego opiekuna. W takiej, ale też w każdej innej sytuacji, znacznie bezpieczniej jest wyjechać do pracy za pośrednictwem agencji. To ona zajmuje się wszelkimi formalnościami dotyczącymi wyjazdu, jak również gwarantuje legalną pracę z koniecznością podpisania umowy. Ponadto organizuje transport oraz zakwaterowanie. Osoba, którą będziesz się opiekować, nie jest przypadkowa. Zanim agencja zdecyduje się na podjęcie współprac z nią i konkretną rodziną, dokonuje jej weryfikacji. Na tej podstawie może stwierdzić nie tylko, czy jest to osoba godna zaufania, ale też jakiej opieki najbardziej potrzebuje.
Podpisanie umowy jest gwarancją wypłacalności, wobec czego możesz być pewien, że otrzymasz należne pieniądze za swoją pracę. Otrzymujesz też ubezpieczenie NNW i OC, co jest gwarancją bezpłatnego leczenia i pomocy medycznej na skutek wypadku czy choroby. Ważne jest również to, że w trakcie Twojej pracy w Niemczech odprowadzane będą z tego tytułu odpowiednie składki socjalne i chorobowe. Po 5 latach pracy przysługuje Ci prawo do emerytury. Wraz z pracą przez agencję zyskujesz szansę na zasiłek dla bezrobotnych, Kindergeld, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe.
Ocena własnych umiejętności i predyspozycji
Nie każdy może być opiekunem osoby starszej, podobnie jak nie każdy może być malarzem czy doradcą finansowym. Każdy ma określone predyspozycje, które warunkują jego przystosowanie do konkretnego zawodu czy branży. W przypadku opieki nad seniorami ważniejsze są zdecydowanie miękki i interpersonalne, niż wykształcenie kierunkowe. Często w roli opiekunki do Niemiec wyjeżdżają młode dziewczyny, które poszukują swojego miejsca na świecie, dobrze czując się w niesieniu pomocy innym. Radzą sobie niekiedy lepiej niż osoby, które ukończyły studia medyczne, ale nie jest to regułą. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ opieka wymaga przede wszystkim empatii oraz zrozumienia. Trzeba posiadać umiejętności dobrej komunikacji oraz wykazywać chęć pomocy drugiej osoby. Nie mniej ważna jest akceptacja niedoskonałości i różnic, jakie występują między osobą młodą i seniorem, który może mieć problemy z pamięcią, słuchem, ze wzrokiem i z poruszaniem się. Opiekun jest więc niekiedy jego oczami, uszami, nogami, a także mózgiem. Jeżeli posiadasz te cechy, to masz dużą szansę na to by zostać dobrym opiekunem.
Niemiecki na poziomie
Nie można dobrze spełniać się w roli opiekuna i pomagać drugiej osobie, jeżeli nie potrafimy zrozumieć swojego podopiecznego, jak też nie jesteśmy w stanie mu przekazać swoich komunikatów. Praca z drugim człowiekiem wymaga wzajemnego zrozumienia, budowania i podtrzymywani relacji oraz sprawnej, jak i efektywnej komunikacji. Decydując się wyjazd do Niemiec, powinieneś mieć świadomość, że będziesz potrzebować znajomości języka niemieckiego. W zupełności wystarczy znajomość na poziomie komunikatywnym. Musisz potrafić zrozumieć swojego niemieckiego podopiecznego i też przekazywać mu informacje w jego języku. Dlatego też, jeżeli nie czujesz się na siłach, masz obawy, że to język będzie Twoją największą barierą, zapisz się na kurs doszkalający. Dzięki temu przekonasz się, na jakim poziomie jest Twój język niemiecki i czego jeszcze powinieneś się nauczyć. Im więcej masz styczności z językiem przed wyjazdem, tym większej pewności siebie nabierasz. Łatwiej Ci będzie komunikować się z innymi, nawet jeżeli na początku nie wszystko będzie dla Ciebie zrozumiałe. Wiedz jednak, że jesteś odpowiedzialny za starszą osobę, którą się opiekujesz, a więc wzajemne zrozumienie jest bardzo ważne.
Przed wyjazdem zapoznaj się dokładnie z zakresem swoich obowiązków. Wszystko zależy od tego, jaki jest stan zdrowia Twojego podopiecznego, jak bardzo jest on samodzielny oraz czy w opiece będzie pomagała Ci jego rodzina. To pozwoli Ci się dobrze przygotować i oswoić z nową sytuacją.
Join the discussion