Wraz z wiekiem niektóre procesy i narządy w organizmie przestają poprawnie funkcjonować. Widać to szczególnie u osób, które przekroczyły magiczną granicę 60 roku życia, czyli zaliczają się do grupy seniorów. Nerki są jednym z tych organów, które ulegają procesom starzenia już po ukończeniu 40 roku życia. Co kolejne 10 lat, tracą one 10% swojej pierwotnej wydajności. Nic więc dziwnego, że wiele osób starszych boryka się z przewlekłą chorobą nerek. Wobec tego jak powinna wyglądać opieka nad takim seniorem?

Czym jest przewlekła choroba nerek?

Kluczem do sprawnej opieki nad seniorem z niewydolnością nerek, jest przede wszystkim zrozumienie istoty tego schorzenia. Nerki to narząd parzysty, który w organizmie każdego z nas spełnia niezwykle ważną rolę. To właśnie w nerkach zachodzą procesy filtracji krwi i usuwanie z niej nadmiaru wody, toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Przewlekła choroba nerek jest więc niczym innym, jak obniżeniem ich sprawności, a także niewydolnością w zakresie usuwania wyżej wspomnianych substancji z filtrowanej krwi. Co ciekawe, przewlekła choroba nerek może być wynikiem innych schorzeń jak np. cukrzycy czy nadciśnienia, z którym równie często borykają się seniorzy. Jeśli choroba nerek trwa dłużej niż 3 miesiące, wówczas można mówić o przewlekłej niewydolności nerek. To z kolei zmusza serce do jeszcze bardziej intensywnej pracy, by każdy narząd mógł dostać odpowiednią porcję tlenu.

Jakie są przyczyny i objawy przewlekłej choroby nerek?

Jedną z podstawowych przyczyn przewlekłej choroby nerek jest starzenie się organizmu. Opiekunki muszą więc być świadome, że takie schorzenie może dać o sobie znać w każdym momencie życia seniora. Co więcej, jeśli osoba starsza pod naszą opieką boryka się dodatkowo z miażdżycą, nadciśnieniem czy cukrzycą, to ryzyko rozwoju niewydolności nerek znacznie wzrasta. U osób starszych bardzo łatwo dochodzi do odwodnienia organizmu, co również zaburza pracę nerek. Przewlekła choroba tego narządu najczęściej objawia się poprzez:

  • nagła i drastyczną utratę wagi
  • niedokrwistość
  • problemy ze snem
  • utratę energii i ospałość
  • nudności oraz wymioty- czasem zdarzają się również problemy z zaparciami
  • utratę apetytu
  • bólami kości oraz stawów

Jeśli opiekunka zauważy chociażby jeden, z powyższych objawów zalecane jest, by skontaktowała się z rodziną podopiecznego, a także umówiła go na wizytę do nefrologa. Specjalista wykona wszelkie niezbędne badania, postawi diagnozę i pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Liczy się w tym wypadku jak najszybsza reakcja opiekunki i ustabilizowanie choroby. Zbyt późne rozwiązanie problemu może doprowadzić nawet do konieczności dializ lub wymagać przeszczepu, co dla seniora może być zbyt ryzykowne oraz niebezpieczne.

Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą z przewlekłą choroba nerek?

Przede wszystkim opiekuna powinna skupić się na wprowadzeniu pewnych zmian w życiu seniora. Chodzi tu o zmianę poszczególnych nawyków, które mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów przewlekłej choroby nerek. Wobec tego jeśli senior pod naszą opieką nie stroni od wyrobów tytoniowych, powinien on je całkowicie wyeliminować. Zadaniem opiekunki będzie również dbanie o to, by senior z przewlekłą chorobą nerek wypijał odpowiednie ilości wody. Niezwykle ważne jest również dopasowanie posiłków tak, by można było kontrolować wagę seniora, a także utrzymywać stabilne ciśnienie krwi. Opiekunka powinna stopniowo wykluczać z jadłospisu seniora nadmierne ilości soli, która ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę nerek. Powinna również zadbać o to, by senior regularnie stawiał się na wizyty u specjalisty i wykonywał niezbędne badania. Co więcej konieczne jest również zachowanie kontroli nad lekami, które zostały przepisane podopiecznemu. Muszą być one zażywane regularnie w odpowiednich dawkach. Jeśli zostały zalecone dializy, to konieczne jest także ich regularne odbywanie. Opiekunki mogą również powoli i stopniowo wprowadzać pewne zmiany w nawykach żywieniowych seniora. Oczywiście z początku nie będzie to najłatwiejszym zadaniem. Seniorzy bardzo niechętnie podchodzą do próby wprowadzenia zmian w jadłospisie, jednak warto uświadomić podopiecznym, że tak niewielki detal, może znacznie podnieść komfort ich życia. Dieta seniora z przewlekłą chorobą nerek powinna opierać się przede wszystkim na:

  • ziemniakach
  • pełnoziarnistym pieczywie
  • makaronach
  • grubych kaszach
  • warzywach- najlepiej gotowanych lub surowych

Co więcej, stopniowo można również wprowadzać owoce, o ile senior nie ma zaleconego specjalnego trybu żywienia. Opiekunki muszą podjeść do opieki nad seniorem z przewlekłą chorobą nerek w niezwykle metodyczny sposób. Z całą pewnością na początku nie będzie to najłatwiejsze zadanie. Jednak stopniowa współpraca z osobą starszą, a także zachowanie pełnej komunikacji z rodziną seniora może znacznie to zadanie ułatwić. Wówczas zarówno opiekunka jak i jej podopieczny będą mogli sprawnie kontrolować objawy przewlekłej choroby nerek, a co najważniejsze redukować jej przykre symptomy.