Na cukrzycę typu 2. choruje ponad 40% osób po 65. roku życia. Jest to jedna z chorób, towarzysząca starzeniu się organizmu. Na jej pojawienie wpływ ma wiele czynników, niektóre są zależne od nas, przed innymi z kolei trzeba się chronić. Twój podopieczny ma cukrzycę, a Ty z tego powodu masz mnóstwo obaw. Nie wiesz, jak powinna wyglądać opieka nad taką osobą i na co zwrócić szczególną uwagę. Chciałbyś zapewnić jej bezpieczeństwo, jednak nadal masz mnóstwo obaw. Pomożemy Ci postawić pierwsze i kolejne kroki we współpracy z diabetykiem.

Przyczyny i objawy

W opiece nad osobami starszymi szczególnie istotne jest bliższe poznanie jego stanu zdrowia, szczególnie że do Twoich obowiązków należy podawanie leków, przygotowywanie posiłków, higiena i zapewnienie podopiecznemu bezpieczeństwa. Z cukrzycą u osób starszych spotyka się wielu opiekunów, dla niektórych jest to pierwszy kontakt z chorą osobą. O cukrzycy warto więc dowiedzieć się więcej.

U seniorów występuje ona szczególnie często z powodu zmian w gospodarce węglowodanowej organizmu, co jest następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Zwiększone ryzyko zachorowalności występuje u osób z nadwagą i otyłością. Wraz z wiekiem człowiek rusza się coraz mniej, co sprzyja przybieraniu na wadzę, dlatego tak wiele mówi się o znaczeniu aktywności fizycznej i diety w życiu osoby starszej. Wiek powoduje również, że tkanki mięśniowej ubywa, a tłuszczowej przybywa, ponadto organizm produkuje mniej insuliny niż organizm osób młodszych. Cukrzyca pojawia się także na skutek przyjmowania leków związanych z innymi schorzeniami. Nie najlepiej na organizm człowieka w tym aspekcie wpływ też stres i złe nawyki żywieniowe.

Jeżeli wiesz, że Twój podopieczny ma cukrzycę, to z pewnością ma on spersonalizowany plan leczenia. Inaczej jest, kiedy to w trakcie opieki dostrzeżesz niepokojące sygnały pomimo braki zdiagnozowania choroby. Pierwsze symptomy cukrzycy nie zawsze są jednoznaczne. Mogą być błędnie postrzegane jako naturalne objawy starzenia się organizmu. Co jednak powinno wzbudzić Twój niepokój? Na pewno problemy z pamięcią, bezsenność, złe samopoczucie, zaburzenia widzenia, zakażenia grzybicze oraz nawracające infekcje dróg moczowych.

Nieleczona cukrzyca może być tragiczna w skutkach – udar mózgu, zawał serca, śpiączka cukrzycowa bądź stopa cukrzycowa.

Dieta dla cukrzyka – co, jak i kiedy powinien jeść?

Oprócz leczenia farmakologicznego równie istotne są zmiany nawyków żywieniowych. Dieta odgrywa niezwykle istotne znaczenie dla rozwoju choroby i samopoczucia diabetyka. To, co jest Waszym wspólnym celem, to utrzymanie poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, czyli ok. 70–99 mg/dL. U cukrzyków jego wahania mogą być mniejsze lub większe, co zależy od stopnia zaawansowania choroby. Dieta pozwala skutecznie regulować poziom cukru i jest niezastąpionym wparciem dla leków w leczeniu schorzenia.

Dieta osoby starszej z cukrzycą powinna obejmować 4-5 posiłków dziennie, mniejsze porcje a częściej. Podawaj mu jedzenie co ok. 3 godziny. Smażenie i pieczenie zamień na gotowanie, duszenie, grillowanie, gotowanie na parze i pieczenie w rękawie, oczywiście bez dodatku tłuszczu. Produkty wybieraj z uwzględnieniem indeksu glikemicznego, im jest on niższy, tym lepiej. Wysoki indeks glikemiczny oznacza, że poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta i równie szybko się obniża, niski powoduje, iż cukier wzrasta powoli przez ok. 3-4 godziny. Zrezygnuj ze słodyczy i gotowych dań, oczywiście wszystko w miarę rozsądku. Ciastko do niedzielnej, popołudniowej herbaty nie zaszkodzi. Nie używaj podczas gotowania soli, a postaw na świeże zioła i przyprawy.

Co zatem powinno znaleźć się w jadłospisie Twojego podopiecznego? Z pewnością produkty zbożowe. Na śniadanie bardzo dobrze sprawdzą się płatki owsiane z dodatkiem świeżych owoców. Na obiad podawaj ciemny makaron i ryż, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, nie najlepszym pomysłem jest dla cukrzyka ryż i makaron biały. Dieta powinna być bogata w tłuszcze, ale te dobre, które znajdziesz w rybach, orzechach, pestkach oraz nasionach. Ogranicz w diecie seniora parówki, wędliny i pasztety. Nie zapominaj o białku. Na obiad podawaj chudy drób, czyli kurczaka i indyka. Raz w tygodniu może pojawić się też wieprzowina i wołowina, lecz zawsze chuda. Co więcej, osoba starsza z cukrzycą powinna zaprzyjaźnić się ze strączkami i nabiałem.

Top6 wskazówek dla opiekuna

  • Zmień nawyki żywieniowe seniora na zgodne z zaleceniami lekarza
  • Jadłospis uzupełniaj o produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i surowe warzywa
  • Regularnie kontroluj poziom cukru u chorego
  • Pilnuj, żeby przyjmował leki o odpowiednich godzinach
  • Zadbaj o jego ruch i aktywność fizyczną
  • Obserwuj jego zachowanie i szybko reaguj na niepokojące zmiany

Opieka nad osobą starszą z cukrzycą nie musi kojarzyć się z czymś trudnym oraz wymagającym. Jeżeli na początku poznasz podstawowe zasady i wdrożysz je w codzienność, to staną się one Twoimi nawykami. Po kilku tygodniach planowanie posiłków zajmować Ci będzie o połowę mniej czasu niż na początku, a kontrola poziomu cukru we krwi będzie naturalną czynnością przed i po każdym posiłku.

Powodzenia!