Z problemem nadciśnienia tętniczego zmaga się wielu seniorów. Z tego też względu osoby starsze powinny częściej mierzyć ciśnienie. Znając prawidłowe wartości można ocenić stan zdrowia, a wszelkie odchylenia od normy to sygnał, by podjąć odpowiednie kroki. Opieka nad seniorami to również odpowiednia profilaktyka, która znacząco wpływa na zdrowie i samopoczucie podopiecznego. Zatem posiadając wiedzę na temat problemu, można wpłynąć na przebieg stanu chorobowego.

Prawidłowe wartości

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta z wiekiem. Dlatego seniorzy powinni mieć badane ciśnienie raz dziennie. Taka kontrola pozwala zapobiegać komplikacjom, a w przypadku odchyleń od normy można szybko podjąć leczenie farmakologiczne. Uważa się iż normalne ciśnienie to przedział od 120 - 129 mm Hg i 80 - 84 mm Hg. U osób, które zmagają się z nadciśnieniem prawidłowa wartość jest wyższa i wynosi 130 - 139 mm Hg oraz 85 - 89 mm Hg. Wyższe wartości oznaczają nadciśnienie wg poniższej skali:

 • nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140 - 159 mm Hg i 90 - 99 mm Hg
 • nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160 - 179 mm Hg i 100 - 109 mm Hg
 • nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: powyżej 180 mm Hg i więcej niż 110 mm Hg

Należy dodać iż pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, druga rozkurczowe.

Przyczyny nadciśnienie tętniczego

Na nadciśnienie wpływa głównie nieodpowiedni tryb życia i dieta. Jednak czasem problem wiąże się z inna jednostką chorobową i konieczna jest dalsza diagnoza. W większości przypadków to otyłość brzuszna odpowiada za podwyższone wartości ciśnienia, a nadmierne spożywanie soli tylko potęguje problem. Jeśli dodatkowo senior nie ma żadnej aktywności fizycznej, problem będzie narastał. Jednak za nadciśnienie odpowiada również zwężenie aorty oraz przewlekła choroba nerek. Wraz z wiekiem stan zdrowia ulega zmianie, zatem o nadciśnienie tętnicze niezwykle łatwo. Seniorzy często cierpią na brak łaknienia. Brak apetytu to z kolei nieprawidłowa dieta i posiłki ubogie w niezbędne składniki. To również ma negatywny wpływ na ciśnienie i często powoduje podwyższone wartości.

Objawy nadciśnienia tętniczego u seniorów

U osób starszych trudniej rozpoznać problemy z ciśnieniem, gdyż zazwyczaj złe samopoczucie tłumaczone jest po prostu upływającym czasem. To błąd. Dlatego tak istotne jest systematyczne badanie i wykonywanie pomiarów. Dzięki temu można szybko zareagować i znacząco wpłynąć na samopoczucie osoby starszej. To z kolei przekłada się na komfort życia. Do najczęstszych objawów zalicza się:

 • bóle głowy: czasem obejmujące całą głowę, czasem tylko jej część;
 • szum w uszach: zazwyczaj dotyczy obu uszu;
 • plamki przed oczami: pojawia się zwykle wieczorami;
 • uderzenia gorąca: pojawiają się nagle:
 • kołatanie serca: trwa zazwyczaj krótko;
 • zawroty głowy: zazwyczaj rano lub po wysiłku fizycznym;
 • nadmierna potliwość;
 • duszności;
 • zaczerwienienia na twarzy, szyi i dekolcie;
 • krwawienia z nosa: występują stosunkowo rzadko;

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze u seniora?

Najważniejszy jest regularny pomiar ciśnienia. Warto je wykonywać raz dziennie, a w przypadku podwyższonego ciśnienia, powtórzyć czynność ponownie. Jeśli wartość nie zmieni się i nadal będzie wysoka należy udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie działanie. U osób starszych równie istotne jest badanie echokardiograficzne serca. Pozwala określić stan narządu i monitoruje jego pracę. Badanie sprawdza również, czy ściany serca nie są przerośnięte.

Leczenie nadciśnienia

W przypadku osób  starszych konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków obniżających ciśnienie. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę i zaleca zazwyczaj systematyczną kontrolę oraz zdrowy tryb życia. W przypadku osób starszych niezwykle istotna jest dieta i choć niewielka aktywność fizyczna, jak spacery.

Znaczenie profilaktyki w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Leczenie farmakologiczne jest istotne, jednak to profilaktyka ma znaczący wpływ na poprawę samopoczucia i jakości życia seniora. Opiekując się osobą starszą można wprowadzić zmiany w codzienności, by wpłynąć na poprawę zdrowia. Regularny wysiłek fizyczny i nawet najmniejsza aktywność ma duże znaczenie. Ruch wpływa na krążenie i wydolność serca. Konieczna jest również odpowiednia dieta. Niskotłuszczowe posiłki, ograniczenie soli i utrzymanie prawidłowej wagi ciała są istotne. Obniżenie cholesterolu, spożywanie ryb, pełnoziarniste pieczywo i dostarczenie odpowiedniej porcji błonnika to podstawa. Podopieczni powinni unikać stresu, gdyż negatywnie wpływa na poziom ciśnienia. Zatem odpowiednie wsparcie psychiczne i wypoczynek są niezwykle istotne. Seniorzy często cierpią na przygnębienie spowodowane upływającym czasem i spadkiem wydolności fizycznej. Rozmowa, spacer i poczucie bezpieczeństwa poprawią samopoczucie i wpłyną na stan zdrowia.

Nadciśnienie tętnicze u seniorów to częsty problem, jednak odpowiednia profilaktyka i ewentualne leczenie farmakologiczne poprawią jakość życia podopiecznego. Wprowadzając niewielkie zmiany w codzienności, jak odpowiednia dieta i ruch można nie tylko przywrócić ciśnienie do prawidłowego poziomu, ale poprawić ogólne samopoczucie osoby starszej.