Dieta osoby starszej jest szczególnie ważna. Sposób, w jaki odżywia się senior będzie wpływał na jego poczucie witalności i siły oraz pracę organizmu. Należy pamiętać, iż wraz z wiekiem metabolizm zwalnia, a jego praca jest coraz mniej efektywna. Ponadto uczucie pełności, wzdęcia i złego samopoczucia, jakie towarzyszy po dawnych posiłkach sprawia, iż należy zmienić rodzaj diety i podejść do żywienia holistycznie. Najlepszym rozwiązaniem dla seniora jest dieta lekkostrawna. Zdrowe, przygotowane w prawidłowy sposób posiłki sprawią, że osoba starsza poczuje się lepiej, w pełni sił, a po posiłku nie będą występować nieprzyjemnie odczucia w żołądku. Warto dowiedzieć się jak przygotowywać lekkostrawne posiłki, które będą pełnowartościowe i sycące dla podopiecznej osoby.

Czym jest dieta lekkostrawna?

Lekkostrawne posiłki przede wszystkim są zdrowe, pełne witamin oraz minerałów. Taki styl żywienia oznacza zrezygnowanie z przetworzonych produktów i gotowych dań na rzecz przewagi warzyw i owoców. W diecie ważny jest także sposób przygotowywania posiłków. Zaleca się zrezygnowanie z smażenia na tłuszczu na rzecz gotowania na parze czy pieczenia w piekarniku. Istotną kwestią jest regularność posiłków. Ma to znaczenie dla metabolizmu, który w podeszłym wieku pracuje w zwolnionym tempie. Ważne, aby jedzenie nie zalegało w jelitach, a lekkie posiłki znacznie to ułatwiają.

Posiłek dla seniora powinien być zawsze świeżo przygotowany, z najwyższej klasy warzyw czy owoców. Dzięki temu nie dojdzie do zatruć pokarmowych, a tym samym do nadmiernego obciążenia organizmu. Sposób jedzenia również ma znaczenie. Osoba starsza powinna dokładnie przeżuwać kęsy, a atmosfera podczas posiłku powinna być spokojna i miła. Odpowiednie nawodnienie także wpływa na samopoczucie osoby starszej. Między posiłkami należy podawać podopiecznej osobie dużo wody, najlepiej mineralnej, a także ziołowych herbat. Absolutnie niewskazane są napoje gazowane czy wysoce przetworzone soki. Ostatni posiłek powinien być podany na około trzy godziny przed snem. Umożliwi to strawienie posiłku i zapewni spokojny, głęboki sen.

Dieta lekkostrawna - jak przygotowywać posiłki i jakich produktów używać

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić przy planowaniu lekkostrawnych posiłków dla seniora jest dokładny wywiad. Należy dowiedzieć się czy osoba posiada uczulenia na produkty spożywcze oraz czy istnieją przeciwskazania medyczne do podawania danych produktów spożywczych.

Przygotowywanie dań nie powinno odbywać się z użyciem tłuszczy, smażenia czy pieczenia. To ważna informacja, która pozwoli uniknąć przeciążenia układu trawiennego, zwłaszcza wątroby. Obróbka termiczna produktów powinna odbywać się poprzez gotowanie na parze, na przykład z wykorzystaniem parowaru, duszenie na parze z wykorzystaniem wody, gotowaniem na wodzie, a także pieczenie na pergaminie lub folii spożywczej. Taki sposób przygotowania dań zapewni im lekkość i ułatwi seniorom procesy trawienne.

Produkty jakie można wykorzystać do stworzenia menu to przede wszystkim:

  • owoce i warzywa, zwłaszcza świeże, sezonowe, łatwo dostępne
  • nabiał, taki jak jogurty, biały, chudy ser, jajka oraz maślanki - ważne, aby nie były sztucznie słodzone
  • mięso, należy wybierać chude, takie jak indyk, kurczak
  • ryby, zwłaszcza białe odmiany, jak dorsz czy sandacz
  • tłuszcze, należy wybierać zdrowe i łatwo przyswajalne, na przykład masło, oliwa oraz tłuszcze roślinne tłoczone na zimno
  • napoje, warto postawić na wodę mineralną i ziołowe napary
  • przyprawy, należy unikać ostrych, a wybierać lekkie w smaku, na przykład koperek, tymianek, cynamon
  • pieczywo, idealne będzie białe, ryże, a także dozwolone są drobne kasze, jak manna

Po spożyciu przygotowanych dań należy zawsze bacznie obserwować osobę starszą. Jeśli niekorzystnie wpływa na samopoczucie podopiecznego warto zrezygnować z jakiegoś produktu lub zmienić sposób jego obróbki. Wybór zróżnicowanych produktów do dań zapewni odpowiednią podaż witamin i minerałów, a także wzmocni osobę starszą i zapewni jej odpowiednią ilość energii na cały dzień.

W jakich sytuacjach szczególnie ważna jest dieta lekkostrawna?

Spowolnienie metabolizmu w podeszłym wieku, ubytki w uzębieniu utrudniające gryzienie i gorsza perystaltyka jelit są powodami, przez które warto zdecydować się na wprowadzenie diety lekkostrawnej. Niekiedy, poprzez różne dolegliwości chorobowe konieczne jest wprowadzenie tego typu diety, aby zapewnić jak największy komfort osobie starszej.

Jeśli osoba nie wymaga codziennej diety lekkostrawnej, ważne, aby wiedzieć w jakich sytuacjach konieczne jest jej zastosowanie. Przed badaniem USG brzucha, aby poprawić pole widzenia lekarza warto z niej skorzystać. Podczas biegunek, a także zaparć lub innych problemów trawiennych dieta lekkostrawna sprawdzi się i pomoże seniorowi poczuć się lepiej. Gdy występują choroby jelit i żołądka lub też zapalenie błon śluzowych ścian układów trawiennych wskazane jest jej stosowanie. Wpłynie ona pozytywnie na okres rekonwalescencji i pomoże odzyskać dawne siły.

Smaczna dieta lekkostrawna- klucz do sukcesu

Przygotowując menu dla podopiecznego seniora, warto pamiętać, że dieta lekkostrawna ma mu pomóc, ale przede wszystkim smakować. Nie może być ona karą czy smutnym obowiązkiem. Warto postarać się i skupić na walorach smakowych dań, aby sprawić jak najwięcej przyjemności osobie starsze oraz pomóc mu polubić się z nowym sposobem żywienia. Osoby w podeszłym wieku często borykają się z brakiem apetytu i brakiem chęci do jedzenia. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny potraw. Kolory i ich atrakcyjny wygląd z pewnością zachęci do zjedzenia pełnowartościowego posiłku.