Dieta przy chorej wątrobie - zalecany rozkład posiłków

Dieta wątrobowa wymaga szczególnej dyscypliny i regularności żywienia. Dietetycy zalecają w takiej sytuacji przestrzeganie reguły spożywania 5-6 niezbyt obfitych posiłków, w miejsce tradycyjnych 3 obfitych. Dzięki temu przeciążona lub osłabiona chorobą wątroba może pracować dużo lżej, w

nieco wolniejszym i zdrowszym tempie i regenerować się bez przeszkód. W diecie wątrobowej bardzo ważny jest regularny odstęp pomiędzy kolejnymi posiłkami i najlepiej, aby wynosił on 2-3 godziny. Należy także pamiętać o konsekwencji oraz porządku spożywania pierwszego i ostatniego posiłku w ciągu dnia. Śniadanie spożywa się do godziny po przebudzeniu, zaś kolację 2-3 przed snem. Taki trening żywieniowy ułatwia wątrobie dobra i zdrową pracę.

Dieta wątrobowa wymaga regularnego nawadniania organizmu

Kluczowym składnikiem diety wątrobowej jest regularne dopajanie chorego. Należy pić przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną, a także uzupełniać płyny słabymi, najlepiej białymi i zielonymi, herbatami, obowiązkowo bez cukru. Minimalna ilość płynów w diecie wątrobowej to 1,5 litra na dobę. Przy czym ważne jest, aby płyny uzupełniane były poza posiłkami. W trakcie posiłków nie popijamy, gdyż utrudnilibyśmy w ten sposób wątrobie wydzielanie enzymów trawiennych i utrudnili jej aktywność.

W diecie wątrobowej posiłki muszą być zawsze świeże

Bardzo ważnym rygorem diety wątrobowej jest zalecenie, iż posiłki muszą być przygotowywane na bieżąco, a ich przechowywanie nie może przekraczać jednej doby. W żadnym wypadku nie odgrzewamy ani nie odsmażamy żywności. Nie jest też wskazane, aby była ona przechowywana zbyt długo w lodówkach i chłodziarkach. Wykluczamy z codziennej żywności produkty i dania smażone, w szczególności te zasmażane w głębokich tłuszczach. Nie poleca się także żadnych panierek, zasmażek i sosów. Zamiast tego wprowadzamy produkty zawierające metioninię, cholinę, witaminę B2, C i E, które pomagają zablokować wytrącanie się w wątrobie lipidów. Składniki takie zapobiegają ryzyku stłuszczenia wątroby i oczyszczają ją. W niektórych przypadkach, zaleconych przez lekarza, stosuje się nawet suplementację diety wymienionymi witaminami. Z repertuaru żywieniowego w diecie wątrobowej usuwamy również ciężkie zupy, zwłaszcza wywary kostne i na tłustym mięsie. Nie używamy również żółtek jaj, śmietan ani majonezów. Dieta wątrobowa to całkowity zakaz spożywania sztucznej żywności, tej z konserwantami. Dlatego właśnie absolutnie niedozwolone tu będą dania szybkiej kuchni, gotowe, z mirkofalówki i słodycze o długich datach przydatności do spożycia.

Jak gotować stosując rzetelnie dietę wątrobową

Dieta wątrobowa całkowicie wyklucza smażenie. Zamiast tego stosujemy zdrowe techniki kulinarne, a wśród nich gotowanie na wodzie i na parze, pieczenie potraw w foliach i pergaminach, ewentualnie podduszanie żywności, oczywiście nie używając do tego celu tłuszczy. Zdecydowanie najbardziej rekomendowaną techniką jest w tym przypadku gotowanie na parze, tak aby ciepłe posiłki były całkowicie bezpieczne dla chorego.

Podawanie i spożywanie posiłków bezpieczne dla wątroby

Aby w pełni poprawnie przestrzegać zasad diety wątrobowej ważny jest także sposób spożywania posiłków. Należy nauczyć chorego nawyku bardzo dokładnego przeżuwania kęsów. Jemy powoli i bez pośpiechu, aby połykanie i trawienie żywności zachodziły spokojnie i harmonijnie. Tylko w takich warunkach wątroba nie będzie przeciążana. Kawałki żywności muszą być jak najmniejsze, a posiłki i napoje nie powinny mieć zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Wątroba nie lubi ani zimnych, ani gorących rarytasów. Pamiętajmy o tym, podając choremu pożywienie.

Zalecane tłuszcze i przyprawy

Osobom pozostającym na diecie wątrobowej dietetycy zalecają następujące produkty tłuszczowe: olej lniany, oliwkę z oliwek, a niekiedy tran z rekina. Masło dodawać możemy wyłącznie śladowo do duszonych potraw. Posiłki przyprawiamy do smaku ziołami żółciopędnymi i rozkurczowymi, takimi jak: jałowiec, oregano, tymianek, majeranek, mięta i kminek. Kminek parzyć można także jako napar herbaciany i podawać go po posiłkach.

Warzywa są wskazane

Dieta przy chorej wątrobie wymaga spożywania warzyw co najmniej trzy razy dziennie, natomiast owoce nie powinny być obecne częściej niż w dwu posiłkach. Owoców nie jemy również podczas kolacji. Bardzo dobre są dla chorego wszelkie warzywa błonnikowe, takie jak szpinak, brokuły, brukselki, jarmuż i sałata, jednak chodzi o ich regularną obecność, nie nadmierną, jednorazową porcję. W diecie wątrobowej nie przeciążamy organizmu żadnym składnikiem.

Chude mięso, nabiał i ryby

Dieta przy chorej wątrobie wymaga również jedzenie każdego dnia 2-3 porcji odtłuszczonego, nieprzyprawianego i niesłodzonego ani niesolonego nabiału. Aby żywienie nie było zbyt monotonne, wprowadzamy także chude ryby. W żadnym wypadku nie stosujemy natomiast tłustego mięsa, tłustych ani konserw, mielonek i pasztetów.

Jakie produkty obowiązkowo wykluczamy

Prawidłowo przestrzegana dieta wątrobowa wymaga również całkowitego wykluczenia produktów takich jak: czarna, mocna kawa, wszelkie potrawy wzdymające, pikantne, przetworzone lub konserwowany. Wykluczamy również alkohol i do minimum ograniczamy sól, jeśli chory nie jest w stanie zrezygnować z niej całkowicie z powodów smakowych.

Jakie produkty są zalecane w diecie wątrobowej

Komponując zdrowe posiłki w diecie wątrobowej weźmy pod uwagę produkty zbożowe takie jak makarony bezjajeczne, mąki pszenne i ziemniaczane, ryż biały i kasze (manna, jęczmienna, jaglana i krakowska), pieczywo pszenne i sucharki. Jeśli chodzi o chude mięso zalecane są: jagnięcina, cielęcina, mięso królicze i indycze. Poleca się także owoce morza i chude ryby, w szczególności dorsza, mintaja, sandacza i morszczuka. Posiłki nie powinny być popijane w trakcie ich spożywania, jednak po co najmniej kwadransie od zakończenie jedzenia, podajmy choremu ciepłą, zieloną lub białą herbatę albo napar z kminku.