Duże zaangażowanie i poświęcenie to charakteryzuje wielu opiekunów osób starszych. Wkładają oni mnóstwo wysiłku w swoją pracę, czerpiąc przy tym jednak bardzo dużo satysfakcji i radości. Aby jednak zapewnić odpowiednią opiekę swojemu podopiecznemu, opiekun musi sam zadbać o swój komfort psychiczny. Zmęczenie, ale też stres oraz poczucie strachu związane z różnymi czynnikami wpływają niekorzystnie  na psychikę opiekuna. Dotyczy to zarówno trudności w pracy, jak też formy zatrudnienia. Nie każdy opiekun decyduje się na wyjazd za granicę przez agencję pracy. Niektórzy sami poszukują pracy, która nierzadko jest bez umowy i tym samym bez żadnej gwarancji wypłaty wynagrodzenia. Brak stabilności bardzo niekorzystnie wpływa na ich samopoczucie.

Stabilność, pewność i gwarancja pracy

Każdy człowiek potrzebuje stabilizacji na wielu obszarach swojego życia. Dotyczy to również kwestii zawodowych, które nie tylko są związane z samorozwojem, ale również jakością i standardem życia, zależnymi od wysokości wynagrodzenia. Niektórzy nie mają gwarancji wypłacalności pensji, nie mogą być też pewni, czy będą w tym samym miejscu pracować za miesiąc czy za rok. Poczucie braku stabilności sprawia, że ich stan psychiczny się pogarsza, ponieważ nie mają pewności, czy będą w stanie utrzymać siebie i swoją rodzinę.

Praca w opiece również może dotyczyć tych problemów. Jest tak, jeżeli decydujemy się na wyjazd na własną rękę, poszukujemy pracy w niesprawdzonych i niepotwierdzonych źródłach oraz decydujemy się na pracę u nieznanej nam osoby. Nie oferuje nam ona umowy, co przekłada się na brak gwarancji wypłacalności wynagrodzenia, a nawet pracy. Może się okazać, że po miesiącu, pensja nie zostanie Ci wypłacona oraz zostaniesz poinformowany, że nie jesteś już potrzebny. Takie sytuacje  zdarzają się stosunkowo często. Praca w takich warunkach i funkcjonowanie w świecie bez poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa przyczynia się do osłabienia psychiki. Nieustannie odczuwamy stres i niepokój. Nasze myśli są skoncentrowane na pracy, z której nie możemy czerpać przyjemności i satysfakcji.

Ponadto brak umowy oznacza brak składek socjalnych i chorobowych. Oznacza to, że nie możesz liczyć na wsparcie opieki lekarskiej w przypadku wypadku czy choroby. Jedyną możliwością jest wizyta u lekarza i leczenie za konkretną opłatą. Martwisz się więc nie tylko o swoją pracę, ale również zdrowie. Niestety stres wywołuje liczne choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej jest zdecydować się na legalne zatrudnienie za pośrednictwem agencji. Jeszcze przed nawiązaniem współpracy zostajesz zapoznany z warunkami pracy oraz zakresem Twoich obowiązków. Podpisujesz umowę na czas nieokreślony, a pensja jest Ci wypłacana co miesiąc w euro. Ponadto masz zapewnione ubezpieczenie oraz są za Ciebie płacone składki socjalne i chorobowe. Masz gwarancję wypłaty pensji oraz stabilność zatrudnienia. Możesz więc swoje myśli skoncentrować na dobrym wykonywaniu swoich obowiązków.

Wiara w swoje możliwości i pewność siebie

Zanim podejmiesz pracę jako opiekun osoby starszej, powinieneś bardzo dokładnie zapoznać się z wymaganiami oraz zakresem swoich obowiązków. Jest to praca wymagająca od Ciebie bardzo dużego zaangażowania i poświęcenia, empatii, zrozumienia drugiej osoby, ale również stanowczości i pewności siebie. Może to  być też praca bardzo stresująca, dlatego najlepiej radzą sobie w niej osoby, które potrafią łagodzić stres i jemu zapobiegać. Praca powinna być źródłem satysfakcji, przynosić radość oraz motywować do dalszego rozwoju. Jeżeli nie sprawia Ci przyjemności, to znaczy, że jest to zajęcie, w którym nie odnajdujesz się najlepiej.

Twój komfort oraz zdrowie psychiczne w znaczącym stopniu zależą od Twojego nastawienia. Jeżeli wiesz, że masz wszystkie predyspozycje, żeby być opiekunem, znasz język niemiecki, posiadasz przynajmniej podstawową wiedzę na temat chorób starczych, wiesz, jak pomagać osobom starszym, to wykorzystaj to w pracy najlepiej, jak potrafisz. Powinieneś nie tylko mieć wiedzę, ale też wiarę, że jesteś w stanie teorię przemienić w praktykę. Nie przejmuj się każdym niepowodzeniem, nie traktuj go w kontekście porażki, a nauki i motywacji. Każdy z nas popełnia błędy, które są po to, aby pokazać nam, że można coś zrobić inaczej – lepiej.

Twoje samopoczucie i komfort zależą ponadto od relacji z Twoim podopiecznym. Spędzasz z nim bardzo dużo czasu, dlatego warto jest zadbać o dobrą atmosferę. Pozwól mu siebie poznać, jak też wykaż zainteresowanie jego osobą. Postaraj się z nim dużo rozmawiać, a także organizuj mu czas wolny, który możecie spędzić aktywnie i przyjemnie. Dowiedz się, jakie są jego zainteresowania i na podstawie zebranych informacji ustalaj plan dnia. Nie musisz kojarzyć swojej pracy tylko z przygotowywaniem posiłków, podawaniem leków i higieną podopiecznego. Możecie przecież chodzić na spacery, grać w gry planszowe, czytać książki, wspólnie gotować, a nawet się uczyć.

Brak komfortu i bezpieczeństwa pracy przyczynia się do wystąpienia Zespołu Stresu Opiekuna, czyli stanu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. To też jeden z czynników, mających wpływ na wypalenie zawodowe. Zadbaj więc o stabilność zatrudnienia, pewność pracy, przejrzyste warunki współpracy, ale też relacje ze swoim podopiecznym.