Problemy z poruszaniem nie mogą być barierą nie do pokonania w codziennej trosce o higienę. Wielu opiekunów ma jednak niedogodne warunki do pracy, w związku z czym nie mogą właściwie zaopiekować się swoimi podopiecznymi. Największym problemem jest zazwyczaj łazienka niedostosowana do ograniczeń chorego. Wynika to nie zawsze z braku środków finansowych na zmiany we wnętrzu, ale często z braku motywacji bądź też pomocy ze strony innych osób. Jeżeli Twój podopieczny nie może swobodnie korzystać ze swojej łazienki, zaproponuj mu zmiany.

Łazienka, jak również całe mieszkanie, powinno być dostosowane do potrzeb i możliwości osoby starszej. Musi ona czuć się dobrze w swoich czterech kątach, ale też bezpiecznie i bez najmniejszego skrępowania. Największe trudności pojawiają się przy osobach poruszających się na wózku inwalidzkim, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Łazienka musi koniecznie umożliwiać kąpiel chorego, oczywiście z pomocą opiekuna. To ważne, aby była przestronna i posiadała dodatkowe elementy wyposażenia, które ułatwią Wam korzystanie z niej.

Duży prysznic

Będzie lepszą opcją niż wanna, szczególnie jeżeli Twój podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim. Należy wyposażyć prysznic w odpowiednie siedzisko, na którym podczas kąpieli osoba starsza będzie mogła wygodnie usiąść. W przeciwnym razie to opiekun musi trzymać chorego, co nierzadko jest ponad jego siły. Dobrze sprawdzą się też uchwyty i poręcze.

Udogodnieniem dla Ciebie i Twojego seniora będzie z pewnością rezygnacja z brodzika, w miejscu którego układa się płytki, pod którymi montowana jest specjalna mata odpowiedzialna za ochronę przed wilgocią. Dzięki temu osoba starsza i Ty również, macie łatwiejszy dostęp do prysznica. Słuchawka powinna być montowana na drążku, umożliwiając Ci swobodą regulację.

Jeżeli nie masz możliwości całkowitego przearanżowania łazienki, możesz swojemu podopiecznemu pomóc, wyposażając kabinę prysznicową w składane krzesełko, które jest nie tylko praktyczne, ale również mobilne i nie zajmuje dużo miejsca. To już duży krok w kierunku zmiany, dla Ciebie ogromne odciążenie, dla osoby starszej nieocenione udogodnienie.

Umywalka na odpowiedniej wysokości

Idealnie byłoby umieścić umywalkę na wysokości, która umożliwi korzystanie z niej osobie siedzącej na wózku. Nie powinna pod nią znajdować się żadna szafka, aby pozostało miejsce na kolana. Wysokość blatu dla osoby dorosłej to maksymalnie 80 cm, dla osoby poruszającej się na wózku to nie więcej niż 60 cm. Ważna jest też jej szerokość, im jest większa, tym łatwiej z niej korzystać osobie z ograniczeniem ruchowym.

Jeżeli Twój podopieczny porusza się samodzielnie, ale z dużą trudnością i potrzebuje Twojej pomocy, można zdecydować się na mniejsze zmiany. Bezproblemową regulację strumienia i temperatury wody umożliwia długi uchwyt lekarski. Świetnie sprawdza się również bateria elektroniczna z fotokomórką, która samoczynnie uruchamia urządzenie. Warto również przy umywalce zamontować uchwyty, dzięki którym osoba starsza będzie mogła samodzielnie się poruszać oraz na nich podeprzeć.

Wysoko zawieszona toaleta

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się na wysokości ok. 48 cm, dotyczy to przede wszystkim podopiecznego poruszającego się na wózku. Jest jednak odpowiednim rozwiązaniem również mniejszej niepełnosprawności, wygodniej jest z niej się podnosić. Solidne osadzenie deski zapewniają specjalne wzmocnienia, co sprawia, że nie porusza się i jest stabilna, co gwarantuje większe bezpieczeństwo przy przesiadaniu się między nią a wózkiem. Obecnie do wyboru są też WC z funkcją bidetu, bardzo praktyczna opcja. Wyposażone są w regulację temperatury i ciśnienia wody Również w tym miejscu nie może zabraknąć odpowiednich uchwytów i poręczy. Równie dobrze sprawdzą się te mocowane do ściany, jak też do podłogi. Jak łatwo dostrzec, powinny one być we wszystkich 3 kluczowych strefach łazienki – przy kabinie prysznicowej, umywalce i toalecie.

Musisz jednak pamiętać o tym, że bez zgody swojego podopiecznego nie możesz w jego mieszkaniu wprowadzać żadnych zmian. Jeżeli jednak wiesz, że mogą one Wam pomóc, ułatwić seniorowi codzienne funkcjonowanie i korzystanie z łazienki, to warto przeprowadzić z nim taką rozmowę. Wyjaśnij, co chciałbyś zmienić i dlaczego, jakie będzie miało to wpływ na jego codzienność i jak się ona zmieni. Nie zawsze konieczne jest przeorganizowanie całego pomieszczenia, czasami wystarczy zakup kilku uchwytów i składanego krzesełka, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodniej korzystać ze swojej łazienki.

Osoby starsze nie lubią zmian, bardzo trudno jest im zrozumieć, iż nowa umywalka czy drzwi do łazienki mogą mieć pozytywny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, ułatwić poruszanie się, a nawet umożliwić samodzielne korzystanie z toalety. Mają swoje przyzwyczajenia, ale również wielu z nich chciałoby poprawy na lepsze. Jeżeli wiesz, że możesz pomóc swojemu podopiecznemu, warto próbować.