Praca za granicą wydaje się ciekawą alternatywą dla podjęcia zatrudnienia w Polsce, przede wszystkim ze względów finansowym. Może być też bardzo cennym doświadczeniem, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na pracę, w której musimy posługiwać się językiem obcym oraz mamy okazję nauczyć się czegoś nowego. Jednym z takich zajęć jest opieka nad osobami starszymi. W naszym kraju niezwykle popularne są takie wyjazdy w celach zarobkowych, jednak znalezienie dobrej oraz bezpiecznej pracy nie zawsze jest łatwe. Mamy wiele możliwości, mniej i bardziej godnych polecenia. Zawsze jednak trzeba przede wszystkim myśleć o tym, czy praca, którą podejmuję jest legalna.

W przeciwnym razie możemy nie otrzymać wynagrodzenia, zostać bez miejsca do spania i środków do życia, samemu za granicą. To nie najlepsza wizja kariery w opiece. Jak i gdzie szukać ofert pracy opiekuna osób starszych, a czego unikać?

Prywatne ogłoszenia w gazecie i Internecie

W taki sposób możemy szukać pracy w kraju, kiedy możemy zweryfikować, czy nasz potencjalny pracodawca ma nam rzeczywiście do zaoferowania to, co zostało uwzględnione w ogłoszeniu. Już sama chęć spotkania może być dla niego sygnałem, że zależy nam na pracy legalnej, z adekwatnym wynagrodzeniem i oczywiście na dogodnych warunkach. W przypadku pracy za granicą pojawia się problem osobistego sprawdzenia, czy rzeczywistość jest zgodna z obietnicą. Zazwyczaj kandydat na opiekuna zgłasza się telefonicznie lub mailowo do swojego potencjalnego pracodawcy, a wszelkie szczegóły uzgadniane są na odległość, nierzadko też nie jest wcześniej podpisywana żadna umowa. Podejmujesz zatem ryzyko, które może okazać się bardzo niekorzystne dla Ciebie w skutkach.

Z polecenia znajomego
Polacy szczególnie lubią podejmować pracę, którą polecił im znajomy. Zdarza się, że są zadowoleni i współpraca z pracodawcą przebiega zgodnie z wcześniejszymi obietnicami. Czy możemy jednak zaufać znajomemu również w kwestii pracy w opiece nad osobami starszymi za granicą? Zależy to w dużej mierze od tego, na jakich warunkach ma przebiegać współpraca i na jakiej podstawie znajomy poleca nam pracę. Jeżeli on wcześniej sam opiekował się tym samym seniorem, miał wiążącą go z rodziną podopiecznego umowę lub był zatrudniony przez agencję, to jest to opcja, nad którą warto się zastanowić. Inaczej jest, kiedy to praca nielegalna, z nieznanego źródła, od znajomego, który otrzymał ją od swojego znajomego… nie podejmuj pochopnych decyzji, które mogą Cię kosztować więcej, niż z założenia miałeś zyskać.

Na forum internetowym

Internet to kopalnia wiedzy i informacji, możemy w nim znaleźć wszystko, co tylko jest nam potrzebne do szkoły, pracy, domu, czy w kwestii naszych zainteresowań. To również w sieci jest wiele „dobrych” wirtualnych przyjaciół, którzy chcą nam pomóc z znalezieniu pracy. Ogłaszają się na forum, szukając osób do pracy za granicą w roli opiekuna osób starszych. Jak działają? Bardzo często pobierają opłaty jeszcze przed wyjazdem, tłumacząc, iż jest to opłata za nocleg na miejscu. Nierzadko okazuje się, że pracy nie ma, a z osobą, która nam „pomogła” nie ma kontaktu.

Przez agencję

Opcja, która zapewnia Ci największe bezpieczeństwo i gwarancję, że po podpisaniu umowy rozpoczniesz pracę za granicą u jednego ze starszych podopiecznych. Agencja oferuje pracę na podstawie umowy, w której zawarte są wszystkie warunki współpracy. Niektóre firmy wymagają założenia własnej działalności gospodarczej, w Avanti Medic nie jest to konieczne, dlatego opiekunem może zostać każdy. To, co jest niezwykle ważne, otrzymujesz ubezpieczenie, nie musisz sam wykupywać ubezpieczenia NNW i OC. Avanti Medic zatrudnia w Niemczech, co dla Ciebie oznacza odprowadzanie składek i prawo do emerytury po 5 latach pracy, którą otrzymujesz w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, przez cały czas jej trwania masz prawo do Kindergeld, a także obowiązuje Cię ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe.

Organizacją wyjazdu również zajmuje się agencja, tzn. nie musisz sam organizować sobie transportu, jest on zapewniony i masz pewność, że zostaniesz dowieziony na czas w odpowiednie miejsce. Ponadto masz zapewniony nocleg, a także opiekę koordynatora, który jest na miejscu do Twojej dyspozycji przez cały pobyt za granicą. W przypadku niewypłacalności klienta, to agencja bierze odpowiedzialność za uregulowanie należności. Ważne jest też, że rodzina i osoba starsza zawsze są weryfikowani przez agencję, zatem opiekunowie korzystają tylko ze sprawdzonych kontraktów.

Każdy ma swoje sposoby na znalezienie pracy. Decydując się na pracę a granicą, nie warto jednak eksperymentować, ponieważ mamy ograniczone możliwości weryfikacji swojego przyszłego pracodawcy. Znacznie lepiej skorzystać z zatrudnienia przez agencję, oferującą stabilne, bezpieczne i legalne zatrudnienie.