Jak dogadywać się z seniorem?
Opieka nad osobą starszą wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i przede wszystkim odpowiedniego, empatycznego podejścia. Niekiedy bywa tak, że senior z racji swoich chorób lub wieku posiada mentalność kilkuletniego dziecka. Do takich osób również trzeba dotrzeć i nawiązać nić porozumienia. Jak zatem dogadywać się z seniorem?
Przede wszystkim wiedza - wywiad?
Podejmując się opieki nad seniorem należy przede wszystkim zapoznać się z jego dokumentacją medyczną, przebytymi chorobami oraz przyjmowanymi lekami. Osoby starsze często nie chcą brać leków, bywają kapryśne lub mają przekonanie, że ktoś chce im zrobić krzywdę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają problemy z pamięcią spowodowaną miażdżycą, chorobą Alzheimera lub po prostu wiekiem. Osoba będąca opiekunem musi liczyć się z tym, że pomimo regularnych spotkań senior za każdym razem może traktować ją jako osobę, którą widzi pierwszy raz. Stąd też zbyt śmiałe działanie może ją wystraszyć, zablokować lub wywołać atak paniki.
Przeanalizowanie choroby i rozmowa z lekarzem prowadzącym jest bardzo wskazana, ponieważ może on udzielić niezbędnych wskazówek co do form reakcji w kryzysowych sytuacjach. Można to połączyć z wywiadem z rodziną, która zna mentalność danej osoby, jakie ma upodobania, co lubi i czego się boi. Jest to kluczowe w zdobyciu zaufania.
Przede wszystkim zaufanie
Podstawą porozumienia się z osobą starszą jest zdobycie jej zaufania. W przypadku osób zmagających się z chorobami natury fizjologicznej będących w pełni spranymi intelektualnie będzie to łatwiejsze. Takie osoby są świadome swoich ograniczeń i braku pełnej sprawności. Jednak tutaj również trzeba być bardzo delikatnym, ponieważ sprawy intymne i fizjologiczne będą dla nich bardzo wstydliwe. Kiedy umysł jest sprawny, a ciało odmawia posłuszeństwa to takie osoby mogą czuć się upokorzone. Trzeba zatem uświadomić im, że takie ograniczenia to nie jest żaden wstyd, i że to nie jest ich wina. W sytuacjach takich jak dokonywanie czynności higienicznych nie powinno się używać zbędnych komentarzy, być po prostu wyrozumiałym, a najlepiej podjąć zupełnie inny temat. Senior musi mieć świadomość, że ta czynność dla opiekuna nie jest niczym nowym ani problematycznym. Wtedy powoli następuje odblokowanie, za którym idzie zaufanie. Kiedy ono będzie już zdobyte, to wszystkie inne sprawy będą po prostu łatwiejsze, a osoba starsze chętniej będzie współpracować.
To samo dotyczy osób, które mają problemy ze świadomością lub pamięcią. Tutaj często zaufanie trzeba zdobywać kilka razy, lub nawet codziennie na nowo. Osoby starsze mające problemy z pamięcią bywają nieufne i bardzo szybko się blokują. Trzeba mieć na uwadze, że jednego dnia mogą przywitać nas z otwartymi ramionami, aby drugiego dnia w ogóle nas nie poznać. Nie należy się dziwić, ani na siłę im czegoś wmawiać, ponieważ mogą się bardziej przestraszyć. Można wtedy zastosować to co wyniosło się z wywiadu np. przynieść jedzenie, które od zawsze lubią lub pokazać ulubiony przedmiot. Seniorzy z takimi problemami mogą ucieszyć się z takich rzeczy jak dzieci, których mentalność posiadają. Jeżeli chodzi o lekarstwa to nie należy ich wmuszać. Osoba starsza musi mieć poczucie, że nikt jej do niczego nie zmusza. Należy zatem namawiać, cierpliwie przekonywać i przedstawiać zalety i właściwości dla zdrowia, ale pod żadnym pozorem wolno nie wmuszać na siłę lub co gorsza - podnosić głosu. Dogadanie się z taką osobą polega na sztuce negocjacji. Można zatem zaproponować, że jeżeli weźmie leki to zostanie w jakiś sposób nagrodzona. Kiedy wykonuje się jakiekolwiek zabiegi związane z opieką lub rehabilitacją dobrze jest pochwalić i zmotywować, nawet jeżeli nie idzie jej to zbyt dobrze.
Wolny czas z seniorem - jak zagospodarować czas?
Aby móc dogadać się z seniorem, należy również zagospodarować mu wolny czas w jego ulubiony sposób. Opieka nad osobą starszą nie ogranicza się tylko do aspektów medycznych, higienicznych i farmakologicznych. Ważny jest też wspólnie spędzony czas, który bywa stymulujący dla ich psychiki, jak również ciała. Należy więc przeanalizować to, na co senior może sobie pozwolić i czy jego kondycja daje taką możliwość. Z osobami, które są sprawne ruchowo można wychodzić na niedługie spacery, a nawet jeżeli jest w nich taka chęć - do kina, lub teatru. Bycie starszym nie oznacza wykluczenia z życia kulturalnego, czy nawet towarzyskiego. Wiedza na temat ich zainteresowań z młodszych lat może okazać się kluczowa i można się nią posłużyć do spędzania czasu obecnie. Kiedy senior spędza miło czas ze swoim opiekunem to jej zaangażowanie i zaufanie rośnie, dlatego dogadanie się z nią jest później łatwiejsze. To z kolei przekłada się na mniejszą kłopotliwość podczas brania leków czy uczestniczenia w rehabilitacji.
Starsze osoby często wychodzą z założenia, że nikogo nie interesują. Trzeba zatem uświadomić je, że są ważne i cenne dla swoich bliskich jak również dla samego opiekuna. Muszą czuć, że komuś na nich zależy. Czy zatem kierować się, aby móc dogadać się z seniorem?:- przede wszystkim cierpliwość i wyrozumiałość,- brak oceniania i przykrych komentarzy,- nie podnoszenie głosu,- postawa przyjacielska,- przekonywanie i nagradzanie.
Join the discussion