Wiele osób starszych stara się być samodzielnymi, aczkolwiek w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy potrzebują wsparcia najbliższych bądź profesjonalnego opiekuna osoby starszej. Trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami nie są czymś, czego powinni się wstydzić. Każdy, prędzej czy później będzie potrzebował pomocnej dłoni od osoby trzeciej. W zależności od sytuacji można zdecydować się na jeden z kilku dostępnych wariantów opieki nad osobami starszymi. Jakie są ich rodzaje i który wybrać w danej sytuacji?

Całodobowe wsparcie opiekuna

Całodobowe wsparcie opiekuna to najbardziej zaawansowana forma opieki. Rodzina bądź też sam podopieczny najczęściej wybiera to wyjście w sytuacji, gdy senior jest całkowicie niesamodzielny. Jest to konieczne w przypadku osób w zaawansowanym wieku bądź też zmagających się z poważnymi chorobami, w tym neurodegeneracyjnymi, jak Alzheimer.

W takim przypadku opiekun wprowadza się do seniora i oferuje mu pomoc 24h/dobę, zapewniając kompleksową opiekę. Zaliczyć można do niej m.in. codzienną toaletę, ubiór, przygotowywanie posiłków, robienie zakupów czy też podawanie leków.

Sytuacja ta może nie być zbyt komfortowa dla seniora, dlatego warto postawić na profesjonalne wsparcie. Opiekun nie tylko będzie się wyróżniać niezbędną wiedzą na temat towarzyszących chorób i właściwego postępowania, ale też zapewni mu komfort i bezpieczeństwo.

Pomoc “na godziny”

Opiekunowie osób starszych mogą również służyć pomocą w ramach opieki godzinowej. Jest to rozwiązanie idealne dla podopiecznych, którzy mieszkają z bliskimi, a na czas ich wyjścia do pracy potrzebują wsparcia. Niejednokrotnie rozwiązanie to pozwala zrezygnować z konieczności umieszczenia seniora w domu opieki.

Wybierając to rozwiązanie masz pewność, że opiekun będzie pojawiał się w określone dni tygodnia, o określonej porze. W tym czasie zapewni mu pełne wsparcia – od przygotowania posiłków, podania leków, po wizytę u lekarza czy też rozmowę. Jest to rozwiązanie doceniane przez obydwie strony, gdyż każdy może czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Pomoc w weekend

Część opiekunów osób starszych oferuje również pomoc weekendową, która okazuje się nieoceniona w sytuacji, gdy wszyscy domownicy muszą wyjechać na weekend. W tym zakresie opieka wygląda podobnie do opieki godzinowej z tym, że opiekun przebywa w domu osoby starszej zarówno w dzień, jak i w nocy.

Warto jednak pamiętać, że weekend to jedyny czas w zapracowanym tygodniu, by spędzić odrobinę czasu z seniorem. Wspólny spacer czy film dla osób starszych są dla nich nieocenione – stanowią najlepszą rozrywkę. Ich codzienne życie to monotonia, spowodowana nie tylko brakiem obowiązków zawodowych, ale też domowych.

Opieka nocna

Kolejnym rodzajem opieki jest opieka nocna – wówczas opiekun pojawia się u chorego na całą noc. Jest to idealne rozwiązanie dla osób borykających się z poważnymi chorobami jak np. Alzheimer. Przypadłość ta wiąże się często z bezsennością, a to z kolei może doprowadzić nawet do wyjścia seniora w środku nocy. Osoby podejmujące się pracy w tej formie muszą być niezwykle czujne.

Rozwiązanie to sprawdza się także w sytuacji, gdy objawy innych chorób towarzyszących nasilają się w nocy i wymagają stosowania odpowiednich leków czy też innego postępowania medycznego. W tej sytuacji profesjonaliści zalecają, by zarówno senior, jak i opiekun mieli osobne pokoje, ale połączone ze sobą bądź tuż obok siebie. Każda ze stron będzie mogła powiem czuć się bezpiecznie, ale też komfortowo.

Doraźne wsparcie

Doraźne wsparcie jest najczęściej pierwszą formą pomocy, po jaką sięgają seniorzy bądź też ich bliscy. Opcję tą warto rozważyć w sytuacji, gdy pojawiają się pierwsze problemy w codziennym funkcjonowaniu. Warto wybrać opiekuna, który będzie mógł elastycznie dopasować się do potrzeb osoby starszej, a w razie konieczności zwiększyć zakres oferowanej pomocy. Z czasem ilość czynności, w jakich senior będzie musiał być wyręczany będzie się z pewnością zwiększać. Początkowe objawy chorób mogą bowiem nie być uciążliwe, aczkolwiek wymagać wsparcia, chociażby w podaniu odpowiednich dawek leków.

Opieka doraźna pozwala też seniorowi przyzwyczaić się do obecności obcej osoby i niejako oswoić z sytuacją. Przy wyborze opiekuna warto pamiętać, że chory może się przywiązać do niego i w przypadku konieczności poszerzenia pomocy będzie chciał, aby to właśnie on towarzyszył mu w trudnych chwilach. Stąd też, osoba ta powinna być dyspozycyjna, ale też mieć możliwość dopasowania się do sytuacji.