Opieka nad osobą starszą nierzadko pełna jest wyzwań. Jednym z nich jest trzymanie się, często rygorystycznych zasad diety osoby starszej. Osoba podejmująca pracę opieki nad osobą starszą powinna pamiętać, iż przestrzeganie diety seniora ma ogromny wpływ na stan zdrowia oraz jego samopoczucie, zwłaszcza wtedy, kiedy senior zmaga się z różnymi chorobami. Dlaczego trzymanie się diety jest ważne? W jaki sposób wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe seniorowi bez konieczności rezygnacji z jego przyzwyczajeń?

Dieta dla seniora- Dlaczego jest ważna?

Osoby starsze zmagają się z wieloma różnymi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy demencja. W przypadku chorób tego typu bardzo ważne jest przestrzeganie diety, gdyż odpowiednio zbilansowane żywienie pozwoli na trzymanie odpowiedniego poziomu cukru oraz cholesterolu. Właściwa dieta powinna być dopasowana do wieku, płci oraz zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki niej możliwe jest utrzymywanie lepszych wyników badań oraz ogólna poprawa stanu zdrowia osoby starszej. Opiekun powinien bezwzględnie  tym pamiętać i stosować się do zaleceń. Odpowiednia dieta pozwala także na trzymanie sprawności fizycznej. Starsi zmagający się z nadwagą lub otyłością powinny spożywać mniej kaloryczne posiłki. Dzięki temu obciążą serce oraz organy wewnętrzne.

Zapotrzebowanie kaloryczne osoby starszej

Przeciętne zapotrzebowanie osoby starszej to 1500-1700 kcal w przypadku kobiet oraz około 2000 kcal w przypadku mężczyzn. Dieta powinna składać się z 4-5 posiłków dziennie bogatych w nabiał, błonnik oraz zdrowe węglowodany, dzięki którym osoba starsza będzie czerpała siłę na wykonywanie codziennych aktywności. W przypadku dobory diety i chęci wprowadzenia pozytywnych zmian w żywieniu osoby starszej (za jej zgodą) należy także uwzględnić konieczność przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Warto zadbać, aby była to woda niegazowana oraz produkty mleczne, jak jogurty. Ograniczyć należy także stosowanie soli. Posiłki powinny być doprawione w sposób subtelny. Codziennie osoba starsza powinna także przyjmować mleko oraz raz w tygodniu ryby. Bezwzględnie unikać należy potraw ciężkostrawnych oraz alkoholu, gdyż te czynniki przyczyniają się do zwiększania masy ciała.

Lekkostrawne jedzenie- Podstawa żywienia osób starszych

Proces starzenia się organizmu stopniowo spowalnia pracę całego organizmu. Spada nie tylko sprawność ruchowa, ale także wydolność narządów. Organizm mimo ograniczeń potrzebuje jednak nadal ''paliwa'', dzięki któremu zyska niezbędną energię do codziennych aktywności. Procesy metaboliczne zmieniają się zwłaszcza po 65. roku życia. Ważne jest podawanie lekkostrawnego jedzenia, które da nam siły. Dlaczego tak ważne jest wprowadzenie diety lekkostrawnej wśród osób starszych?

  • Spadek szybkości metabolizmu (zmniejszenie przyswajalności tłuszczów),
  • coraz mniejsza produkcja enzymów i śliny,
  • spadek perystaltyki jelit i przełyku (problemy z przełykaniem, niestrawność, zaparcia),
  • niedobory witamin, minerałów i aminokwasów.

Dieta seniora- Cenne rady dotyczące żywienia

Chociaż dieta lekkostrawna zalecana jest wszystkim osobom starszym, nie ma jednego, konkretnego jadłospisu, który dopasowany byłby do zapotrzebowania kalorycznego oraz poziomu aktywności osoby starszej. Należy jednak trzymać się zasady przyjmowania 4-5 posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny. Potrawy nie powinny być odgrzewane. Warto przypomnieć osobie starszej o dokładnym przeżuwaniu pokarmu. Ponadto w diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, które dobrze jest podawać w formie duszonych przetworów. Ostatni posiłek osoba starsza powinna spożyć na 3 godziny przed snem, natomiast w ciągu dnia należy pamiętać o piciu dużej ilości wody niegazowanej oraz ziół.

Białko oraz cenne związki chemiczne w diecie seniora

W menu osoby starszej powinno znaleźć się pieczywo pełnoziarniste jak kasze, ciemne pieczywo, czy ziemniaki. Raz w tygodniu warto rozważyć także podanie chudej wołowiny oraz mięsa drobiowego. Dwa razy w  tygodniu cennych kwasów tłuszczowych dostarczą ryby, które zmniejszają poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom dobrego cholesterolu. Ważna jest także witamina D, dlatego seniorzy powinni jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz. Osoby starsze powinny zjadać maksymalnie 2-3 jaja tygodniowo. Warto stawiać także na produkty mleczne bez laktozy, gdyż wraz z wiekiem spada tolerancja jej trawienia. Dwa razy w tygodniu senior powinien jeść warzywa strączkowe (soja, fasola, soczewica), gdyż łagodzą one objawy związane z menopauzą i dbają o prawidłowe funkcjonowanie serca.

Kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały w diecie seniora

Warzywa i owoce senior może jeść na surowo, jednak podanie ich w postaci gotowanej będzie lżejsze dla układu trawiennego. Produkty te zmniejszają ryzyko nowotworu oraz miażdżycy. Każdego dnia należy spożywać także 2-3 łyżki oleju kukurydzianego, lnianego lub oliwy. Można dodawać je do surówek. W celu regulacji poziomu enzymów warto rozważyć także podanie oleju z wiesiołka oraz ogórecznika. Wprowadzić można także odpowiednią suplementację kompleksu witamin i minerałów.