Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, jak też odgrywa znaczącą rolę w leczeniu niektórych chorób czy też łagodzeniu towarzyszących im objawów. Podobnie jest przy chorobie Alzheimera, która jest niewyleczalna, jednak można dzięki zmianie diety pomóc organizmowi lepiej funkcjonować. To właśnie sposób odżywiania wspomaga zasadnicze leczenie, dlatego warto wiedzieć, czego chory podopieczny potrzebuje i co może sprawić, że jego leczenie będzie skuteczniejsze i przynosiło będzie pożądane efekty. Z chorobą Alzheimera związane są zaburzenia pamięci oraz zmiany w zachowaniu, które często jest niekontrolowane i nieprzewidywalne. W efekcie chory zostaje wykluczony z życia społecznego i wymaga stałej opieki.

Opiekunowie osób starszych muszą często zmierzyć się z tą chorobą. Jest ona jedną z częściej pojawiających się w podeszłym wieku, niekiedy rozwija się od wielu lat, innym razem jest to dopiero jej początkowe stadium. Od poziomu jej zaawansowania zależą też objawy. Przy chorobie Alzheimera dochodzi do odkładania się dwóch białek, które charakteryzują się zmienioną konfrontacją. Skutkiem tego jest obumieranie komórek nerwowych i tym samym ograniczona ilość substancji przekaźnikowych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Istniejątakie składniki pokarmowe, które ograniczają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i takie, dzięki którym można spowolnić jej rozwój.

Zdrowe tłuszcze

W 2002 roku przeprowadzono pewne badanie, a wyniki opublikowano w „British Medical Journal”. Dotyczyło ono wpływu ryb i owoców morza na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Okazało się, że jest ono zdecydowanie mniejsze, ponieważ aż o 60%, u osób, które spożywają je przynajmniej raz w tygodniu. Są to produkty bogate w kwasy omega-3, które zwiększają płynność błon komórkowych. Jak to wpływa na organizm człowieka? Przede wszystkim poprawia neuroprzekaźnictwo, a więc informacje są lepiej i szybciej przekazywane między neuronami.

Bogactwo witamin i polifenoli roślinnych

Organizm człowieka, u którego stwierdzono Alzheimera, potrzebować będzie antyoksydantów. Warto jest też wybierać ich źródła w celu zapobiegania jego wystąpieniu. Należą do nich konkretne witaminy, czyli A, C i E. To właśnie one neutralizują szkodliwe działania wolnych rodników, które niszczą ludzki organizm i zaburzają jego funkcjonowanie, w tym też przyczyniają się do procesów zapalnych, które obejmują tkankę nerwową. Podobnie jak przy kwasach omega-3, również i tym razem, w 2002 roku zostały przeprowadzone badania, a ich wyniki znalazły się tym razem w czasopiśmie „Jama”. Jak się okazało, więcej witaminy E dostarczanej do organizmu, zminimalizowało ryzyko wystąpienia Alzheimera. Znajdziemy ją m.in. w sezamie, nasionach słonecznika, pestkach winogron i orzechach. Podobnie jest z witaminą C, której należy szukać w papryce, pomarańczach i cytrynach, a także czarnej porzeczce. Jeżeli chodzi o witaminę A, to w celu zwiększenia jej w diecie powinno się jeść więcej jaj, żółtych owoców, wątroby i mleka.

Drugą ważną w profilaktyce oraz jako pomoc w leczeniu grupą składników odżywczych są polifenole roślinne. Pełnią one funkcję ochronną dla organizmu, dzięki czemu zminimalizowane zostają skutki stresu oksydacyjnego. Dlatego też dietę należy wzbogacić m.in. o maliny, poziomki i czarne porzeczki, siemię lniane, winogrono, seler naciowy, herbatę, natkę pietruszki i soję.

Problemy z jedzeniem u osób z Alzheimerem

Choroba Alzheimera związana jest z wieloma dolegliwościami i ograniczeniami. Na początku choroby osoba jest w stanie jeść samodzielnie. Wraz z jej rozwojem mogą pojawiać się problemy z przyjmowaniem posiłków, co wynika z zaburzeń koncentracji i synchronizacji ruchów. Zdarza się też, że chory nie jest w stanie przegryzać i połykać niektórych pokarmów, szczególnie tych twardszych . W takiej sytuacji to opiekun karmi chorego, a pokarmy są maksymalnie rozdrabniane. Wtedy świetnie sprawdzają się zupy, również kremy, soki, koktajle i inne zmiksowane i zblendowane dania. Osoby chore na Alzheimera nie kontrolują czasu, nie zawsze odczuwają potrzebę jedzenia. To opiekun powinien dopilnować, aby jedzenie zostało spożyte o właściwej porze. Bardzo dobrze sprawdza się taktyka – jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.

Jeżeli Twój podopieczny jest w stanie jeść samodzielnie, wspieraj go w tej czynności, aby jak najdłużej spożywał on sam posiłki. Ustal konkretne godziny jedzenia, niech każdy dzień wygląda podobnie, co pozwoli Ci wypracować dobre nawyki opieki. Dzięki temu chory również będzie w stanie zapamiętać stałe pory jedzenia, przynajmniej na początku choroby. Używaj plastikowych naczyń, ponieważ mogą się zdarzyć niekontrolowane ruchy chorego. Unikniesz w ten sposób ryzyka stłuczenia i skaleczenia. Sprawdzaj temperaturę jedzenia przed podaniem. Jeżeli będzie ono gorące, nie tylko możesz poparzyć podopiecznego, ale również zniechęcić go do jedzenia.

Choroba Alzheimera wywołuje spustoszenie w organizmie człowieka. Bardzo go ogranicza, powoduje, że całkowicie traci on kontakt ze światem. Jeżeli Twój podopieczny nie choruje na tę chorobę, profilaktycznie uzupełnij jego dietę o wyżej wymienione produkty. Zmniejszysz tym samym ryzyko jej wystąpienia.