Demencja – w jaki sposób ją rozpoznać?
Problemy z pamięcią i zaburzenia funkcji poznawczych to objawy demencji starczej, nazywanej inaczej starczym otępieniem. Dotychczas nie został wynaleziony lek na tę chorobę, a jedynie można stosować terapię łagodzącą jej objawy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i leczona pozwala na zahamowanie jej rozwoju. Dla osoby starszej, jak też dla opiekuna może być ona bardzo uciążliwa, dlatego powinieneś wiedzieć, jak postępować z seniorem, który zmaga się z tą utrudniającą codzienne życie chorobą.
Objawy otępienia
Problemy z pamięcią narastają wraz z wiekiem, dlatego przez wiele osób są one postrzegane jako te naturalne towarzyszące procesowi starzenia się organizmu. Mogą jednak świadczyć o demencji, to jeden w pierwszych objawów, które pojawiają się w początkowym stadium choroby. U chorej osoby zaobserwować można obniżenie koncentracji, trudności z zapamiętywaniem nowych rzeczy i faktów, roztargnienie i problemy z dokonywaniem racjonalnych wyborów. Wraz z rozwojem choroby następuje systematyczna utrata pamięci, a senior zaczyna zaniedbywać swoją higienę osobistą. W niektórych przypadkach pojawia się również depresja czy stany lękowe, wahania nastrojów oraz apatia.
Ryzyko zachorowania na demencje jest większe u osób starszych, które cierpią na zaburzenia snu i bezsenność. Trzeba jednak wiedzieć, że u każdego chorego demencja rozwija się inaczej, jak też w inny sposób jego organizm reaguje na leki i stosowaną terapię.
Jak opiekować się seniorem z demencją?
Musisz być świadomy, że podopieczny z zaawansowaną demencją wymaga całodobowej opieki. Opiekun musi wykazywać się dużą cierpliwością oraz zrozumieniem, okazywać szczególne wsparcie osobie starszej. Będzie ona potrzebowała Twojej opieki i pomocy w codziennych czynnościach. Nie powinno się zmuszać seniora do zapamiętywania nowych rzeczy, ponieważ to go do nas zniechęci i wywoła w nim rozdrażnienie. Pokazywanie mu błędów, jakie popełnia, powoduje, że czuje się atakowany i tym samym może stracić do Ciebie zaufanie, co znacznie utrudni Wam współpracę.
Najważniejsza jest akceptacja. Choroba nie jest zależna od Twojego podopiecznego, nie ma on wpływu na jej rozwój i objawy. Pamiętaj o pochwałach, to bardzo dobrze wpływa na samopoczucie osoby, która kiedy jeszcze jest świadoma swoich problemów, ma często wyrzuty sumienia i obwinia samą siebie za błędy, które popełnia. Doceniaj najmniejsze postępy, miły gest znaczy dla niego więcej, niż Ty jesteś tego świadomy. Rozmawiaj ze swoim podopiecznym, mów wyraźnie i powoli, aby mógł spokojnie przetworzyć wszystkie informacje.
Join the discussion