Każdego roku chorobę Alzheimera diagnozuje się u 15% osób w wieku 65-69 lat. To jedna z chorób starczych, która rozwija się powoli, natomiast pierwsze objawy można dostrzec w znacznie młodszym wieku. Opiekunowie osób starszych mają duże obawy przed opieką nad takimi seniorami, często zadają sobie pytanie – czy poradzą sobie w tak trudnej sytuacji i czy będą w stanie zapewnić swojemu podopiecznemu właściwą opiekę.

Osoba chora na Alzheimera potrzebuje często całodobowej opieki, co oznacza, że od opiekuna wymagane jest duże zaangażowanie w jego pracę. Musi wykazać się dużym poświęceniem i zrozumieniem, a także być świadomym objawów tej choroby i konieczności wyjątkowego traktowania seniora.

Objawy choroby

Alzheimera można zdiagnozować już we wczesnym stadium rozwoju. Objawy, które są dla niego charakterystyczne, to: zaburzenia pamięci, problemy z racjonalną oceną sytuacji, upośledzenie zręczności i nieprawidłowa interpretacja zdarzeń. Już na tym etapie można podjąć leczenie i złagodzić objawy, a także spowolnić rozwój choroby. W przeciwnym razie pojawiają się trwałe zaniki pamięci, senior chory na Alzheimera nie rozpoznaje swoich bliskich, ma stany lękowe, a nawet depresję. Pojawiają się zaburzenia mowy, co utrudnia nawet najprostszą komunikację.

W zaawansowanym stadium choroby senior przestaje być samodzielny i jest całkowicie uzależniony od swojego opiekuna, który pomaga mu w codziennej toalecie, jedzeniu, a także poruszaniu się. Choroba ma również niekorzystny wpływ na układ odpornościowy chorego, ponadto zaobserwować można szybki spadek masy jego ciała.

W jaki sposób możesz pomóc choremu?

Decyzja o opiece nad osobą chorą na Alzheimera musi być podjęta świadomie, a opiekun powinien mieć wiedzę na temat samej choroby, jak też sposobu postępowania z taką osobą. Każdego dnia będziesz narażony na wzmożony stres i zmęczenie, dlatego jest do zajęcie dla osób, które potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach. Opieki nad seniorem chorym na Alzheimera nie można traktować jak wyzwania i sprawdzenia samego siebie, jest to bowiem odpowiedzialna praca wymagająca dużej empatii, zaangażowania i poświęcenia.

Do Twoich obowiązków należeć będzie pomoc w codziennej toalecie i troska o wygląd swojego podopiecznego. Każdy dzień powinien wyglądać podobnie, kąpiele najlepiej, kiedy odbywają się o tej samej godzinie, podobnie jak posiłki. Nie unikaj rozmów z seniorem i nie wyłączaj go z życia towarzyskiego, o ile jest to oczywiście możliwe. Zachęcaj do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu, a także do pomocy np. w przygotowywaniu posiłków.