Opieka nad osobami starszymi to trudne zajęcie, wymagające odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, ponieważ seniorzy mają szczególne potrzeby, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Ważne jest zapewnienie wsparcia i pomocy, dzięki której starsi ludzie będą czuć się pewnie i bezpiecznie. Istotne, aby wykazać się zrozumieniem, empatią, zdawać sobie sprawę, że osoby starsze mogą mieć problemy z pamięcią, mogą być niemiłe lub zdenerwowane. Nie wynika to ze złośliwość, ale z zaburzeń i występujących chorób. Bardzo ważnym elementem opieki nad seniorami jest zapewnienie odpowiedniej diety, która wpłynie na poprawę zdrowia, wzmocni kości i poprawi ogólną kondycję organizmu. Niezbędnym składnikiem, który musi znaleźć się w diecie, jest wapń.

Rola wapna w organizmie

Wapń to jeden z pierwiastków, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest potrzebny na każdym etapie życia, powinien znaleźć się zarówno w diecie dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Jest budulcem kości i zębów, to nie jego jedyna funkcja. Pierwiastek bierze udział w pracy niemal wszystkich układów w organizmie. Jego główne zadanie to:

 • zapewnienie prawidłowego krzepnięcie krwi,
 • regulowanie pracy układu nerwowego,
 • regulowanie gospodarki hormonalnej
 • uczestnictwo w aktywacji niektórych enzymów,
 • zapewnienie prawidłowej pracy serca,
 • regulowanie ciśnienia krwi,
 • redukcja stresu oraz zapewnienie wewnętrznego spokoju.

Skutki niedoboru wapnia w organizmie

Poziom wapnia nie jest stały. Maleje wraz z wiekiem, stężenie wapnia obniża również wysokie spożycia białka, nadmierna ilość soli w diecie, a także często spożywanie napojów kofeinowych. To powoduje przykre dolegliwości, brak wapnia w organizmie szybko staje się widoczny. U seniorów mogą wystąpić bóle głowy, bolesne skurcze i drętwienia nóg, osłabienie organizmu, a także bezsenność i ciągłe zmęczenie. Niedobory wapnia nasilają również ryzyko wystąpienia alergii oraz napadów astmy. Nisko poziom pierwiastka może powodować zwiększenie nerwowości, dużą nadpobudliwość, stany depresyjne. Często występują zaburzenia krzepliwości, o których świadczą siniaki i krwotoki. Pojawiają się problemy z zębami, odwapniania kości, które stają się słabe i podatne na złamania. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, u których złamanie często kończy się długotrwałym unieruchomieniem. Aby nie dopuścić do rozwoju osteoporozy, należy zadbać, aby dieta seniorów zapewniała prawidłowy poziom pierwiastka. Dla osób po 50 roku życia wskazane jest  spożycie 1200 mg wapnia dziennie. Warto pamiętać, że wapń najlepiej przyswaja się przy prawidłowym poziomie witaminy D, dlatego należy pamiętać o tym, aby regularnie suplementować witaminę słońca oraz zapewniać seniorom częste spacery.

Źródła wapnia w pożywieniu

Seniorzy często mają słaby apetyt, ale należy zachęcać ich do jedzenia, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia. Jedzenie powinno być świeże, ładnie podane, posiłki kolorowe i urozmaicone. Aby zapewniać optymalny poziom wapna, do diety należy wprowadzić pokarmy, bogate w ten pierwiastek. Głównym źródłem białka są produkty mleczne, z których wapno jest najlepiej przyswajalne. Dieta osób starszych powinna zawierać mleko, jogurty, maślankę, sery żółte, twarogowe oraz sery podpuszczkowe dojrzewające. Dla osób starszych sprawdza się również serki homogenizowane, zsiadłe mleko, napoje na bazie serwatki, a także śmietana, ser feta i mozzarella. W diecie nie powinno zabraknąć jaj, które są również cennym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Planując dietę dla seniorów, należy pamiętać, że wapń nie występuje tylko w produktach mlecznych. Duże ilości można znaleźć również w warzywach i produktach podchodzenia zwierzęcego. Jest to m.in.

 • jarmuż,
 • fasolka szparagowa,
 • brukselka,
 • brokuły,
 • botwinka,
 • kapusta,
 • szpinak,
 • rukola,
 • natka pietruszki,
 • rzeżucha,
 • orzechy,
 • mięso drobiowe.

Wysoką zawartość wapnia mają również się ryby, dlatego powinny również znaleźć się posiłkach dla seniorów. W wapń bogate są głównie szproty, sardynki, śledzie i sandacze. W codziennej diecie powinien znaleźć się również chleb żytni razowy, płatki owsiane, rodzynki. Do diety można również włączyć produkty wzbogacone w wapń. Są to najczęściej jogurty, desery mleczne, batoniki zbożowe czy napoje kakaowe infant. Poziom wapnia można świetnie uzupełnić poprzez picie wysokozmineralizowanej wody. Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne dla seniorów, dlatego woda powinna być podstawowym płynem, spożywanym w ciągu dnia. W przypadku, gdy dieta osób starszych jest uboga, seniorzy mają słaby apetyt, można zastosować odpowiednią suplementację. Należy jednak uważać, aby nie przedawkować wapnia, bo zbyt wysoki poziom pierwiastka może pogorszyć stan zdrowia. Najlepiej dawkę podawanego wapnia skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który weźmie pod uwagę stan seniora, występujące choroby i dopasuje odpowiednie preparaty.

Wapń jest niezbędnym składnikiem diety seniorów, dlatego opiekunowie osób starszych muszą strać się, tak ułożyć dietę, aby była bogata w produkty bogate w ten pierwiastek. To bardzo ważne, zapewnieni seniorom lepsze zdrowie, samopoczucie oraz większą samodzielność. Oprócz diety należy zapewniać podopiecznym porcję ruchu, który również pełni niebagatelną rolę dla ich kondycji.