Osteoporoza to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie, zwłaszcza w podeszłym wieku. Jest to schorzenie układu kostnego, charakteryzujące się utratą masy kostnej i zmniejszoną gęstością kości. W wyniku tego procesu kości stają się kruche i łamliwe, co zwiększa ryzyko złamań. Osteoporoza starcza, czyli związana z wiekiem, to jedna z najczęstszych form tej choroby. Dlaczego dochodzi do osteoporozy starczej i jakie są jej objawy?

Przyczyny Osteoporozy Starczej:

 1. Proces starzenia się: Jednym z głównych czynników ryzyka osteoporozy starczej jest naturalny proces starzenia się organizmu. Z wiekiem dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i utraty masy kostnej.
 2. Niedobory hormonalne: U kobiet w okresie menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenów, hormonów mających wpływ na zdrowie kostne. Ten spadek może przyspieszyć utratę masy kostnej.
 3. Niska aktywność fizyczna: Brak regularnej aktywności fizycznej może przyczynić się do osłabienia kości. Ćwiczenia obciążające, zwłaszcza te z udziałem oporu, mogą pomóc w utrzymaniu gęstości kostnej.
 4. Niewłaściwa dieta: Niedobór składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D, może prowadzić do osłabienia kości. Dieta uboga w te składniki może zwiększyć ryzyko osteoporozy.
 5. Genetyka: Dziedziczność odgrywa istotną rolę w predyspozycji do osteoporozy. Jeśli w rodzinie występowały przypadki tej choroby, ryzyko jej wystąpienia może być większe.

Objawy Osteoporozy Starczej:

 1. Ból kręgosłupa: Osteoporoza często objawia się bólem kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku dolnym. Złamania kręgów mogą wystąpić nawet przy niewielkim urazie.
 2. Złamania kości: Osoby z osteoporozą starczą są bardziej narażone na złamania kości, zwłaszcza biodrowych, kręgów i nadgarstków.
 3. Zmniejszona wzrost: Skurczenie kręgosłupa z powodu złamań kręgów może prowadzić do utraty wzrostu u osób starszych.
 4. Pochylenie postawy: W wyniku złamań kręgów może wystąpić pochylenie postawy, co wpływa na ogólną sprawność fizyczną.
 5. Słabe kości: Osoby z osteoporozą starczą łatwiej doznają złamań nawet przy minimalnym obciążeniu.

Zapobieganie i Leczenie:

 1. Zdrowa dieta: Bogata w wapń i witaminę D dieta jest kluczowa dla utrzymania zdrowych kości. Produkty mleczne, ryby oraz ekspozycja na słońce są ważne dla dostarczenia niezbędnych składników odżywczych.
 2. Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia obciążające, takie jak spacery, joga czy pływanie, mogą wzmacniać kości i zapobiegać utracie masy kostnej.
 3. Suplementacja: W przypadku niedoborów wapnia i witaminy D, lekarz może zalecić suplementację.
 4. Monitorowanie zdrowia kostnego: Regularne badania densytometryczne pozwalają na monitorowanie gęstości kości i wczesne wykrywanie ewentualnych zmian.
 5. Leczenie farmakologiczne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki mające na celu zahamowanie utraty masy kostnej.

Osteoporoza starcza to poważne schorzenie, które wymaga uwagi i działań profilaktycznych. Edukacja na temat przyczyn i objawów tej choroby jest kluczowa dla utrzymania zdrowego układu kostnego przez całe życie.

Sprawdź nasze oferty dla opiekunek osób starszych. Jeśli szukasz pracy w Niemczech, to zachęcamy Cię do kontaktu z Avanti Medic.

Jesteśmy jedną z najlepszych polskich agencji opieki w Niemczech.

Posiadamy oferty pracy przy osobach samotnych i chodzących, parach, osobach leżących, bądź wyłącznie do towarzystwa.

Zadzwoń pod nr 95-780-0290 lub napisz na adres rekrutacja@avanti-medic.eu, a dobierzemy pod Ciebie odpowiednią ofertę pracy dla opiekunek osób starszych.