Czas jest jednym z wrogów młodości. Biegnie on nieubłaganie, a organizm człowieka w naturalny sposób się starzeje. Jedni w pewnym wieku wymagają opieki, z kolei drudzy doskonale radzą sobie samodzielnie. Opieka nad osobami starszymi wymaga bardzo dużego zaangażowania, jednak najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy potrzebni drugiemu człowiekowi. Doświadczenie czy chęć nauki? Empatia czy profesjonalizm? Wiedza, a może umiejętności? Co tak naprawdę jest kluczowe w zawodzie opiekuna?

Dobry opiekun, czyli jaki?

Podobnie jak nie każdy może być architektem, tak nie każdy może być opiekunem osób starszych. Wymagania, jakie stawiane są przed kandydatami dotyczą przede wszystkim jego cech osobowości. Ważne jest, aby był on w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak też fizycznej, co pozwoli mu bez żadnych ograniczeń sprawować opiekę nad osobą często z dużymi ograniczeniami ruchowymi. Opiekun powinien również wykazywać się cierpliwością i zrozumieniem wobec drugiego człowieka. Senior często wymaga kilkukrotnego tłumaczenia, powtórzenia pewnych informacji, nierzadko także zapomina np. o zażywaniu leków o właściwej porze. W zawodzie opiekuna istotna jest ponadto odpowiedzialność, odporność na stres, samodzielność i zaradność. Trzeba również mieć świadomość, że może dojść do sytuacji, kiedy konieczne będzie przeciwstawienie się osobie starszej. Niektóre jego prośby mogą okazać się dla niego szkodliwe, zatem nie będziemy mogli ich spełnić.

Opiekun musi być przygotowany na częsty kontakt z rodziną swojego podopiecznego. Powinien wykazać się uczciwością, jest zobowiązany przekazywać im wszystkie informacje dotyczące osoby starszej.

W gruncie rzeczy w opiece nad seniorem nie jest wymagane żadne kierunkowe wykształcenie. Najważniejsze jest, aby wykazywać się pozytywnym nastawieniem do drugiego człowieka, podchodzić do niego z troską i sympatią. To praca z drugim człowiekiem, która opiera się na odpowiedzialności za niego i świadomości, że jesteś mu potrzebny.

Obowiązki, jakie na Ciebie czekają

Każda praca, również opieka nad osobami starszymi, związana jest z konkretnymi obowiązkami. Nie zawsze są one jednak takie same, a ustalane są indywidualnie z podopiecznym i jego rodziną. Opiekun musi wiedzieć, czego się od niego oczekuje, z kolei senior powinien mieć pewność, że zostaną zaspokojone jego codzienne potrzeby.

Do obowiązków opiekuna należą m.in. przygotowanie posiłków oraz zakupy, troska o codzienną higienę osoby starszej, podawanie mu leków, sprzątanie i organizacja czasu wolnego. Wiele zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Może się zdarzyć, że opiekun będzie również odpowiedzialny za czynności pielęgnacyjne seniora.

Opieka nad starszą osobą przynosi bardzo dużo satysfakcji. Poświęcenie, na jakie się decydujemy, jest doceniane zarówno przez nią, jak też przez rodzinę, która często nie jest w stanie samodzielnie zapewnić opieki bliskiej sobie osobie. W istocie jest to praca, która powinna wynikać z chęci niesienia pomocy innym, każdy z nas może ją w sobie odnaleźć.