Kiedy podwyższony puls u seniora jest powodem do niepokoju?
Z wiekiem częściej dochodzi do problemów z wysokim pulsem. Czynników wywołujących jest bardzo wiele i nie wszystkie są związane z poważniejszymi chorobami. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i kiedy senior wymaga konsultacji lekarskiej.
Ryzyko problemów z ciśnieniem wzrasta wraz z wiekiem. Powody takiego stanu mogą być różne od poważnych chorób po błahe związane ze starzeniem się organizmu i jego mniejszą wydolnością. Jednak nigdy nie należy bagatelizować takiego stanu u swojego podopiecznego. Wymaga on dokładnej analizy i wykluczenia poważniejszych schorzeń wymagających leczenia. Dlatego przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak często taki stan występuje, w jakich okolicznościach i czy towarzyszą mu inne dolegliwości.
Podwyższony puls u seniora — czy to powód do zmartwienia?
Przyczyny podwyższonego pulsu mogą być różne i nie zawsze związane ze stanem chorobowym. Za prawidłowy puls u osób starszych przyjmuje się 55-60 uderzeń na minutę. Przy czym trzeba pamiętać, że jest to wartość mierzona w spoczynku przy spokojnym oddechu. Jeżeli podopieczny jest narażony na stres lub chwilę wcześniej, wykonywał jakiś wysiłek fizyczny, to trzeba odczekać przynajmniej z kwadrans przed zmierzeniem tętna. W innym przypadku wartości mogą dochodzić nawet do 180-200 uderzeń na minutę. Dlatego pomiary najlepiej wykonywać rano przed wstaniem z łóżka lub co najmniej po półgodzinnym wypoczynku. Również jednorazowy wzrost tętna nie jest powodem do zmartwienia. Za to niepokojący może być powtarzający się wzrost, który może oznaczać tachykardię — czyli zaburzenie rytmu pracy serca. W takim przypadku należy zwrócić uwagę czy podopieczny nie jest czymś zestresowany lub odwodniony. Duże znaczenie dla wartości ma również styl życia. Bardziej aktywni seniorzy mogą mieć wyższe tętno. Dlatego przed konsultacją lekarską warto wyeliminować przyczyny związane z prowadzonym stylem życia podopiecznego.
Przyczyny podwyższonego pulsu u seniora
Wysokie tętno może być przyczyną prowadzonego stylu życia lub poważniejszych dolegliwości. Dlatego najpierw należy wykluczyć te pierwsze czynniki. Do głównych przyczyn związanych z podwyższonym pulsem zalicza się m.in.:
- stres,
- złą dietę,
- odwodnienie,
- wysiłek fizyczny,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nadwaga i otyłość,
- używki,
- nadmierne spożycie kofeiny,
- stany zapalne,
- wady serca,
- astmę,
- nadczynność tarczycy,
- niedotlenienie,
- stany lękowe.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Oczywiście czasami podwyższony puls u seniora może być związany z poważniejszymi dolegliwościami lub mogą towarzyszyć mu niepokojące objawy. Z tego powodu oprócz samej wartości mierzonego tętna konieczna jest także obserwacja dolegliwości towarzyszących. Jeżeli wysoki puls występuje bez innych objawów, nie musi wskazywać na nic niepokojącego. Jednak dodatkowe symptomy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Szczególnie niepokojące jest kołatanie serca, które zazwyczaj zwiastuje problemy z sercem lub płucami. Zwrócić uwagę powinno także niskie ciśnienie i wysoki puls, które mogą oznaczać odwodnienie. Natychmiastowej konsultacji wymagają takie objawy jak nagłe zmęczenie, osłabienie, omdlenie lub zawroty głowy, które mogą zapowiadać zbliżającą się tachykardię. W wyniku czego może dojść do udaru i migotania przedsionków serca. Równie niepokojący jest spłycony oddech, zimne poty, ból i ucisk w okolicy mostka, a także uczcie niepokoju. Takie dolegliwości połączone z wysokim pulsem u seniora zawsze wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Co więcej, wysoki puls u osób zmagających się z cukrzycą może być objawem wzrostu cukru we krwi. Nawet niewielkie podwyższenie normy może doprowadzić do utrudnionego przepływu krwi przez naczynia krwionośne i utrudnić pracę serca. Dlatego u podopiecznych ze stwierdzoną cukrzycą przy wysokim pulsie trzeba kontrolować poziom glukozy we krwi. Jak już wyżej zostało wspomniane, jeżeli u seniora nie obserwuje się niepokojących objawów towarzyszących, to przeważnie nie ma powodu do zmartwień i należy poszukać przyczyny w jego stylu życia, a następnie ją wyeliminować. Jednak jeżeli puls utrzymuje się na wysokim poziomie, senior nie jest narażony na stres, ani nadmierny wysiłek fizyczny, a inne przyczyny środowiskowe zostały wykluczone, to taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.
Co zrobić gdy zauważy się wysoki puls u podopiecznego?
Przede wszystkim trzeba poszukać przyczyny takiego stanu. Jak już wiadomo czynników powodujących wzrost tętna może być wiele. Jeżeli jest to związane z używkami lub nieprawidłową dietą to należy zmienić nawyki podopiecznego. Tak samo jest w przypadku nadmiernego spożycia kofeiny — wystarczy zmniejszyć lub całkowicie ograniczyć jej spożywanie. Jeżeli powodem jest odwodnienie, trzeba zadbać o prawidłowy bilans wodny w organizmie. Warto również pamiętać, że wysoki puls podczas wysiłku nie jest powodem do niepokoju. Dla niektórych podopiecznych nawet dotarcie do toalety może wiązać się z ogromnym wysiłkiem. Obserwując u podopiecznego wysoki puls, należy przez jakiś czas mierzyć jego tętno o stałej porze w spoczynku, zapisując wartości. W ten sposób łatwiej będzie można zauważyć czy jest to problem nawracający, czy też sporadyczny wywołany konkretnymi zdarzeniami. W przypadku wartości utrzymujących się na wysokim poziomie przez cały czas konieczna jest konsultacja lekarska. Niezwłocznej wizyty wymaga także wysokie tętno z niepokojącymi objawami towarzyszącymi.
Join the discussion