Praca opiekuna to bardzo wymagające zajęcie - do którego potrzebna jest ogromna delikatność, troska i empatia. Osoby w wieku starszym wolniej reagują, uczą się, nie są do końca sprawne i mają problemy z samodzielnym wykonaniem najprostszych czynności. Z tego powodu ważne jest, by zajmowała się nimi osoba cierpliwa i troskliwa, która umie wczuć się w ich sytuację i będzie wsparciem na tym etapie życia.

Osoba starsza potrzebuje naszej troski, wiedzy, delikatności, empatii

Tak samo jak dbamy o nowo narodzone dziecko, tak samo osoba starsza potrzebuje naszego wsparcia na etapie życia, w którym się znajduje. Musi otrzymywać pokarmy i napoje, mieć wykonywane wszelkiego rodzaju zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne, z którymi nie poradzi sobie sama. Dzięki codziennej pomocy, pielęgnacji i trosce może poprawić swój stan zdrowia, wyjść z choroby i cieszyć lepszą kondycją. Pomaga im ulżyć cierpienie. Jednocześnie ważne bywa również po prostu dotrzymanie towarzystwa, rozmowa. Bardzo często mimo niezaradności osoby starsze są inteligentne, posiadają wiele ciekawych doświadczeń życiowych - okazując im szacunek, sam również możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego, czegoś nauczyć.

Jak zajmować się starszą osobą w ciężkim stanie?

Szczególnie trudne może być zajmowanie się osobą w ciężkim stanie zdrowia. Na tym etapie podopieczni często kierują się przede wszystkim odruchami. Ich mięśnie nie zawsze funkcjonują prawidłowo. W momencie, gdy pojawiają się przykurcze, chory często przyjmuje pozycję embrionalną. Na tym etapie chory potrzebuje, by wykonywać za niego dużą część czynności, kierując się przy tym wskazówkami otrzymanymi od lekarzy. Pacjenci bywają zawstydzeni, że ich ciało nie reaguje już w sposób prawidłowy. Odpowiednia reakcja w takiej sytuacji wymaga od nas wyczucia, wiedzy i dużej kultury osobistej, w przeciwnym razie narazimy podopiecznego na stres, wstyd i dyskomfort.

Podstawowe elementy opieki nad seniorem:

  • Ciało osoby starszej składa się w około 50% z wody. Wraz z wiekiem ilość wody w naszym organizmie znacząco spada, dlatego też odpowiednie nawadnianie organizmu staje się niezwykle ważne. Osoba starsza powinna pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Niestety, nawet jeśli seniorzy zdają sobie sprawę z tego faktu, często piją zbyt mało - wiąże się to z faktem, że odczuwają pragnienie w sposób o wiele słabszy niż osoby młode. Co gorsza osoby leżące nie mogą same brać sobie picia, dlatego też odpowiedzialność Opiekunów w tym zakresie jest ogromna. Musza oni pilnować, by osoby starsze przyjmowały regularnie odpowiednią ilość płynów - nie tylko podawać szklankę wody lub herbaty, gdy podopieczny zawoła, ale samemu stale proponować i zachęcać do picia nawet, gdy nie ma na nie ochoty.   Odwodnienie może nastąpić bardzo gwałtownie, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Może objawiać się ono gorączką, zaburzeniami widzenia, omdleniem, ogólnym poczuciem słabości, zawrotami i bólami wody. Niedostateczna ilość przyjmowanych płynów może również powodować nasilenie się objawów w chorobach przewlekłych (na przykład przy niewydolności serca) i silniejsze odczuwanie bólu. Może skutkować powstawanie otarć i odleżyn.
  • Dbanie o właściwą dietę seniora jest kolejnym wyzwaniem, przed którym staje Opiekun. Podawane mu posiłki powinny dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, cennych witamin i minerałów, być smaczne i urozmaicone. Jest bardzo ważne, by odpowiadały na potrzeby i były dostosowane do stanu zdrowia seniora - który może cierpieć na przykład na cukrzycę czy choroby serca. Często osoby starsze posiadają braki w uzębieniu, dlatego też niezwykle ważne jest, by otrzymywały posiłki w odpowiedniej formie - miękkie, ugotowane czy zblendowane. Problemem może być długotrwały brak apetytu i w takim przypadku trzeba zachęcać do jedzenia. W niektórych domach za gotowanie odpowiada inna osoba i ta część obowiązków odpada. Zawsze warto jednak pamiętać o tym, że seniorzy, tak samo jak my, chcą czerpać przyjemność z pożywania, z podawanych przekąsek. Nie tylko zjeść zupę jarzynową, ale i poznawać nowe smaki, cieszyć się z jogurtów, owoców, koktajli, soków czy deserów. Jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych, to nie ograniczajmy im tego.
  • Codzienna praca opiekuna rozpoczyna się od wykonania toalety i zmiany pampersa, jeśli starsza osoba z nich korzysta, lub podania basenu. Pamiętaj, to bardzo intymne czynności, które mogą być niezręczne nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twojego podopiecznego. Z tego powodu niezwykle ważna jest delikatność i dyskrecja. Zwracaj uwagę na prywatność, niech przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych nie kręcą się żadne osoby, które nie są niezbędne. Czystość stref intymnych jest podstawą - w przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia czy infekcji. Dbaj o wygląd i czystość całościowo, tak jak dbasz o siebie: paznokcie u rąk i nóg powinny być podcięte, włosy rozczesane, uszy regularnie czyszczone. Dezodorant czy krem na buzię poprawią komfort starszej osoby i sprawią, że poczuje się przyjemniej.

Wczucie się w sytuację osoby starszej nie zawsze jest łatwe. Wymaga cierpliwej obserwacji i empatii, codziennego poznawania swojego podopiecznego i uczenia jego reakcji. Niekiedy bywa bardzo trudna i wyczerpująca. Nic nie daje jednak większej satysfakcji niż świadomość, że dzięki naszym staraniom starsza osoba rozkwita, mimo wieku i chorób na jej twarzy gości uśmiech.