Opiekunowie osób starszych wykonują prawdopodobnie jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata. Towarzyszą oni swoim podopiecznym i starają się zadbać o to, by każdy ich dzień był radosny i pogodny. Opiekunowie jednocześnie muszą wiedzieć, w jaki sposób rozpoznawać podstawowe schorzenia i objawy, które o nich świadczą. Zwykle najwięcej wątpliwości budzi uda mózgu i wylew. W przypadku zauważenia pierwszych objawów, niezbędna jest szybka i zdecydowana reakcja, gdyż właśnie od tego może zależeć życie naszego podopiecznego. Wobec tego, czym różni się udar od wylewu i jak zachować się po rozpoznaniu objawów?

Udar mózgu u seniora - co to jest i jak go rozpoznać?

Niedokrwienny udar mózgu to przypadłość, która bardzo często dotyka osoby starsze. Opiekunowie powinni być więc przygotowani na to, by umieć rozpoznać pierwsze objawy, a także odróżnić udar mózgu o wylewu. Okazuje się, że do niedokrwiennego udaru dochodzi w sytuacji, w której do mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi. Głównie za przyczynę takiego stanu uważa się niedrożność tętnicy, która odpowiada za zaopatrywanie najważniejszego organu ciała w krew lub tętnica ta uległa znacznemu zwężeniu. Udar mózgu może najczęściej pojawić się u seniorów ze zdiagnozowaną miażdżycą, która prowadzić do zaczopowania naczyń krwionośnych. W przebiegu tej choroby na ściankach żył odkładają się tzw. blaszki miażdżycowe, które stopniowo blokują przepływ krwi do mózgu, a także do innych organów. Niemniej jednak warto pamiętać, że udar może być wynikiem pojawiającego się zatoru żylnego. Wówczas skrzeplina zatyka tętnicę, która nie może dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do mózgu. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może dojść do samoczynnego udrożnienia się żył, jeszcze zanim w mózgu pojawią się nieodwracalne zmiany.

Czym objawia się udar mózgu?

Udar mózgu daje wyraźne, choć często niejednoznaczne objawy. Opiekunowie powinni wiedzieć, że w momencie tego schorzenia, seniorzy mogą skarżyć się na:

 • nagły i uporczywy ból głowy;
 • zaburzenia widzenia - w tym także widzenie podwójne;
 • opadnięcie kącika ust - najczęściej tylko po jednej stronie twarzy;
 • może pojawić się także niedowład jednej lub obu kończyn górnych i dolnych;
 • mogą pojawić się także trudności w połykaniu i niedowład języka;
 • zaburzenia mowy - mówienie niewyraźne oraz "bełkotanie";
 • problem z utrzymanie równowagi i zaburzenia koordynacji ruchowej.

W najgorszym wypadku może dojść nawet do tego, że senior utraci przytomność.

Czym jest wylew krwi do mózgu u seniora?

Wylew to również jedna z przypadłości, która może pojawić się u zaawansowanego wiekiem podopiecznego. Niestety, zdarza się, że opiekunowie bardzo często utożsamiają wylew z udarem, mimo że są to odmienne dolegliwości. Wylew nazywany jest często krwotocznym udarem mózgu. Jego przyczyną jest nic innego jak tylko pęknięcie ściany tętnicy zaopatrującej mózg w krew. Wówczas dochodzi do rozlania się jej zawartości w danym obszarze. W przebiegu wylewu dochodzi także do zalania krwią tkanki nerwowej, a to z kolei prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w mózgu. Warto wiedzieć, że do wylewu może dojść zarówno wewnątrz organu, ale także poza nim.

Jak objawia się wylew krwi do mózgu?

Objawy wylewu są bardzo podobne do udaru mózgu. Niemniej jednak wszystko dzieje się zdecydowanie szybciej, co znacznie ogranicza czas na podjęcie odpowiednich działań. W przebiegu wylewu krwi do mózgu senior może odczuwać:

 • nagłe i gwałtowne porażenie kończyn dolnych i górnych;
 • porażenie jednej - lewej lub prawej - połowy twarzy i jej całkowity paraliż;
 • zaburzenia mówienia lub nawet całkowita utrata wzroku;
 • zaburzenia mowy.

Wylew krwi do mózgu jest o wiele bardziej niebezpieczną dolegliwością. Uszkodzenia tkanki nerwowej i zmiany jakie zachodzą w mózgu są nieodwracalne i postępują w wyjątkowo szybki sposób. W tym przypadku opiekunowie muszą być świadomi tego, że to właśnie ich szybka i zdecydowana reakcja może uratować życie ich podopiecznego.

Co robić w przypadku wylewu lub udaru u seniora?

Wspomniane już zostało, że zarówno w przypadku wylewu lub udaru może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu. Warto jednak pamiętać, że w obu wypadkach czas to życie. Każda sekunda jest w tym momencie na wagę złota, gdyż zarówno wylew jak i udar mogą doprowadzić nawet do śmierci naszego podopiecznego. Opiekunowie muszą wiedzieć, że od momentu udaru lub wylewu, komórki mózgowe są w stanie przeżyć jedynie do 4 minut, a po tym czasie zaczynają one obumierać. Koniecznej jest więc natychmiastowe wezwanie pomocy, gdyż im szybciej ona nadejdzie, tym większe są szanse naszego podopiecznego na to, że powróci on do pełni sił i pełni zdrowia. Ważne jest więc to, by opiekunowie szybko i trafnie rozpoznawali pierwsze objawy i tuż po ich wystąpieniu wezwali pogotowie. Każdy udar i każdy wylew jest inny, a rokowania pacjentów zależą tylko i wyłącznie od ich predyspozycji - elastyczności mózgu oraz postępów w rehabilitacji. Opiekunowie mogą jednak - dzięki szybkiej reakcji - uratować życie i zdrowie swoich podopiecznych.