Apatia najczęściej dotyka osób po 60 roku życia i jest związana z wieloma czynnikami. Na taki stan wpływa gorsza kondycja, spadek energii i obniżony nastrój, ale także zmiany neurologiczne. Osoba w apatii jest dość obojętna na otoczenie i to co dawniej sprawiało jej radość, teraz nie wzbudza większego zainteresowania. W momencie, gdy senior przestaje wychodzić z domu, niestety apatia się pogłębia i jest coraz gorzej. To właśnie brak kontaktów społecznych i codziennych rozmów z bliskimi, potęguje taki stan. Rolą rodziny jest zapewnić starszej osobie wszelkie wsparcie lub poprosić o pomoc wykwalifikowanego opiekuna. Tak naprawdę apatia często wiąże się z samotnością starszych ludzi, którzy czują się niepotrzebni i odrzuceni. Nie zawsze senior godzi się ze swoim stanem i ze starością, stąd trudno mu zaakceptować sytuację. Może czuć smutek za przeszłością i bezradność w stosunku do swoich chorób i mniejszej sprawności fizycznej. Opiekun osoby starszej powinien być empatyczny, odpowiedzialny i pozytywnie nastawiony. Wrażliwość na drugą osobę i dyskretne podejście to ważne kwestie w codziennej opiece. Starsze osoby potrzebują pomocy i często jedynie opiekun jest w stanie zapewnić codzienny i stały kontakt. Wspierająca druga osoba potrafi zmienić komfort życia chorego i polepszyć jakość w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiednia osoba nawiąże dobry kontakt z chorym i okaże mu  oczekiwane wsparcie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o apatii u osób starszych?

Jest to złożony problem, bo może on wynikać z różnych schorzeń, jak i je wzmacniać. Często pojawia się również depresja, które dodatkowo nasila apatię i sprawia, że starszej osobie ciężko jest funkcjonować z radością życia i starać się.  Rodzina nie zawsze ma czas, aby zapewnić aktywności i codzienną pomoc osobie starszej. Jednak nie zwalnia to z moralnego obowiązku pomocy, nawet jeśli chodzi o osoby chodzące, które czują się samotne i bezradne, a pozornie nie wymagają całodobowej opieki. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko osoby całkiem zdane na opiekunów, popadają w apatię. Zaczyna się ona u osób, które na pierwszy rzut oka nie wymagają dużej opieki, ale jeśli apatia się rozwinie, może mieć negatywny wpływ na wszystkie sfery życia. Niechęć do wyjścia z domu, do rozmawiania z innymi, a nawet do wykonywania codziennych czynności postępuje i trzeba z nią walczyć, zanim pogłębi się i będzie trudna do opanowania. Pierwsze symptomy apatii ciężko jest przeoczyć, dlatego trzeba być czujnym i wrażliwym na wszelkie zmiany nastrojów.

Jak opiekun może aktywizować seniora?

Rola opiekuna jest tutaj bardzo ważna, bo to właśnie on powinien zadbać o dobrą organizację dnia i wszystkie niezbędne aspekty. Liczy się tutaj naprawdę wszystko, zaczynajac od diety. Różnorodna i bogata dieta wspomaga wytwarzanie energii i zapobiega otyłości. Osoba bardziej sprawna i w lepszej kondycji ma dużo lepszy start na drodze do dobrego humoru i radości z życia, niż ta, która walczy dodatkowo z problemami zdrowotnymi. Lekkie posiłki, gotowane i duszone, z dużą ilością warzyw i owoców to pierwszy krok do zmiany. Kolejna niezwykle istotna sprawa, to wychodzenie na zewnątrz, na świeże powietrze. Nie tylko ze względów zdrowotnych, ale głównie ze względu na zdrowie psychiczne. Osoba, która regularnie wychodzi z domu i ma jakiekolwiek kontakty społeczne, może uczynić duże postępy i dłużej zachować dobrą formę psychiczną.

Jakie jeszcze aktywności poprawią nastrój osoby w apatii?

Ogromne znaczenie ma wysiłek umysłowy i rozwijanie zainteresowań. Słuchanie muzyki, czytanie książek czy nawet oglądanie telewizji, mają duże znaczenie. Wszystko zależy od tego, na ile senior jest sprawny i lubi te czynności. Opiekun może, a nawet powinien zachęcać seniora do wykonywania wspólnie tych czynności, a jeśli osoba jest na tyle aktywna, to podsuwać jej pomysły na spędzaniu czasu. Uprawianie lekkich sportów to również doskonała propozycja, przykładowo Nordic Walking czy nawet zwykłe spacery. Kluby seniora to również dobry pomysł i wszelkie miejsca, gdzie osoba starsza może spotykać rówieśników. Codzienne schematy i wyjścia z domu, nawet do sklepu czy na spacer, wspólnie z opiekunem, potrafią znacznie podnieść komfort życia.

Liczy się podejście do chorego

Opiekun osoby starszej, która wykazuje oznaki apatii, to przede wszystkim ktoś, kto okaże dyskretne wsparcie swojemu podopiecznemu. Nie będzie narzucał czynności, ale zauważy, co sprawia przyjemność seniorowi. W sytuacji gdy w grę wchodzi depresja i większe otępienie, a przy tym znaczna apatia, dobrze jest zasięgnąć porady rodziny lub lekarza prowadzącego, aby wiedzieć jak dokładnie postępować z seniorem. Zażywane leki mogą mieć duży wpływ na zachowanie, dlatego taka wiedza jest niezbędna w planowaniu codziennych czynności. Warto również rozmawiać o życiu seniora, zachęcić go do opowieści o swoich osiągnięciach, o tym co lubi. Zwyczajna, codzienna rozmowa, może zdziałać naprawdę wiele. Szacunek i cierpliwość w takiej relacji opiekun-senior to podstawa, na której można zbudować komfortowe funkcjonowanie dla chorego.