Opiekowanie się seniorem jest bardzo ważnym zadaniem, które wymaga przestrzegania kilku zasad. Rodziny nie zawsze potrafią zapewnić odpowiednią i całodobową opiekę swoim bliskim. Może to wynikać z różnych względów. Pomoc opiekunki okazuje się w takich sytuacjach niezbędna. W Niemczech bardzo chętnie zatrudniane są panie z Polski, ponieważ cechują je ogromne pokłady empatii oraz duże zaangażowanie, co jest niezbędne przy tym zajęciu. Opiekunki najpierw zapoznają się z potrzebami seniorów, a następnie odpowiadają na nie. Oczekiwania seniorów i szczegółowe wymagania to kwestia indywidualna, co trzeba mieć na uwadze. Zależy to od przyzwyczajeń i stanu zdrowia. Opieka nad starszą osobą wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. To uniwersalna wiedza, która może okazać się niezbędna w tej pracy. Warto zapoznać się z 6 najważniejszymi zasadami w opiece nad seniorem jeszcze przed pierwszym wyjazdem do pracy.

Zasada 1: okazywania wsparcia w każdej sytuacji

Wszystkie osoby potrzebują być wysłuchane i zrozumiane. Ta zasada dotyczy również seniorów. Opiekunka zapewnia starszej osobie to, czego nie może on otrzymać od swoich najbliższych. Doświadczona i wyszkolona opiekunka ma odpowiednio wypracowaną spostrzegawczość, co przekłada się na odpowiednią i szybką reakcję w różnych sytuacjach. Powinna znać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz potrafić jej udzielić. Ważne, aby starszy człowiek mógł polegać na osobie, która się nim opiekuje. Odpowiednie zadbanie o starszych nie jest zadaniem prostym. Warto pamiętać, że konieczne jest zadbanie o codzienne potrzeby, przyzwyczajenia i prośby.

Opiekowanie się seniorem polega między innymi na udzielaniu jej pomocy w różnych czynnościach, np. podczas jedzenia, mycia, ubierania, poruszania się. Ważne, aby pamiętać, że nie chodzi o wyręczanie podopiecznego, ale o pomoc pozwalającą na zachowanie poczucia samodzielności. Doskonałym pomysłem jest zadbanie o dodatkowe uchwyty wspomagające poruszanie się, np. zamontowane w łazience, które znacznie ułatwiają korzystanie z prysznica oraz z toalety. Maty antypoślizgowe oraz mocne oświetlenie zapewnią bezpieczeństwo, zapobiegną poślizgnięciu się. Właściwa higiena jest ważna dla zachowania odpowiedniego zdrowia i ma to szczególne znaczenie w starszym wieku.

Zasada 2: uwaga skupiona na stanie zdrowia

Starsi ludzie wymagają nieustannego monitorowania stanu zdrowia. Osoby w podeszłym wieku cechuje często obniżona odporność oraz doskwierają różne schorzenia. Opiekunka powinna reagować na każde zgłoszone dolegliwości, które niepokoją. Duże znaczenie ma przypilnowanie podopiecznego, aby nie omijał przepisanych leków, przyjmował je w odpowiednich dawkach i o stałych porach. Można pogłębić swoją wiedzę na temat choroby seniora, aby jeszcze lepiej dbać i reagować. To wiedza pomagająca i ułatwiająca odpowiadanie na potrzeby podopiecznego.

Zasada 3: akceptacja zwyczajów oraz przyzwyczajeń

Opieka nad seniorem w większości przypadków odbywa się w jego własnym domu. Jest to wymagające, ponieważ wymaga dostosowania się do zasad, które wcześniej tam panowały. Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, np. późne wstawanie z łóżka lub bardzo wczesne. Opiekunka powinna zaakceptować takie nawyki i nie podejmować prób zmiany tych zasad. Nie każda starsza osoba ma ochotę na dzielenie się informacjami na temat swojej przeszłości, może nie chcieć pokazywać rodzinnych zdjęć i nie warto do tego nikogo zmuszać. Warto skupić się na stopniowym zdobywaniu zaufania seniora. Pomocne jest w tym okazywanie zrozumienia oraz zapewnienie troskliwej opieki. Warto pamiętać, że osoby w podeszłym wieku cenią sobie rutynę. Stałe pory kąpieli, posiłków oraz innych czynności warto ustalić już na samym początku znajomości. Pomoże to w zaplanowaniu dnia oraz znacznie ułatwi opiekę nad podopiecznym.

Zasada 4: odpowiednia dawka aktywności fizycznej

Opiekunka powinna wykazać się kreatywnością podczas organizowania podopiecznemu wolnego czasu. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej ma duże znaczenie dla zdrowia. To samo dotyczy aktywności umysłowej. Dbanie o te sfery wpływa na budowanie pozytywnej relacji pomiędzy seniorem a opiekunką oraz wspomaga utrzymanie ogólnej sprawności. Można proponować spacery, czytanie książek, oglądanie telewizji lub rozwiązywanie krzyżówek. Można wprowadzić bardziej zaawansowane treningi, jeżeli pozwala na to stan zdrowia seniora, a lekarz prowadzący wyrazi zgodę. Dobrym pomysłem jest pływanie oraz nordic walking.

Zasada 5: dbanie o zbilansowaną dietę

Dieta powinna być zbilansowana i dotyczy to osób w każdym wieku. Starsze osoby wymagają dostarczania większej ilości minerałów i witamin. Najlepiej, aby unikali ciężkostrawnych i gotowych posiłków, fast foodów i gazowanych napojów. Dieta powinna być bogata w zdrowe i różnorodne produkty, np. ryż, kasze, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i wędliny, owoce, warzywa, orzechy i roślinne tłuszcze. Ustalanie posiłków powinno uwzględniać kulinarne przyzwyczajenia i preferencje seniora. Najlepiej jednak ograniczyć je do posiłków, które są zdrowe. Warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli planowany jadłospis uwzględnia wprowadzenie do diety nowych składników.

Zasada 6: dostosowanie otoczenia do potrzeb seniora

Opieka nad seniorem, która odbywa się w jego domu i jest związana z możliwością zamieszkania, wymaga dostosowania otoczenia do sprawności i potrzeb podopiecznego. Dobrym pomysłem jest usunięcie z podłogi chodników, dywaników i innych elementów, o które można się potykać. Wystające progi i kanty warto zabezpieczyć. Duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie, aby było wystarczająco mocne dla pogarszającego się wzroku starszej osoby. Łazienkę trzeba odpowiednio przygotować do bezpiecznej kąpieli oraz wykonywania codziennej toalety. Najlepiej sprawdza się montaż wspomagających uchwytów pod prysznicem lub przy wannie oraz ułatwiające mycie się krzesło. Zapewnia to podopiecznemu odpowiedni komfort.