5 najważniejszych zasad w opiece nad seniorem
Opieka nad seniorami jest wymagającym zadaniem. Rodziny często nie są w stanie zapewnić przez całą dobę odpowiedniej opieki bliskiej osobie. Jest to podyktowane różnymi względami. Na szczęście mogą liczyć na pomoc opiekunki. W Niemczech powszechne jest zatrudnianie pań z Polski ze względu na ich zaangażowanie w pracę oraz ogromne pokłady empatii niezbędnej przy tym zajęciu. Opiekunki zapoznają się z potrzebami podopiecznych i odpowiadają na nie. Szczegółowe wymagania i oczekiwania seniora są kwestią indywidualną. Zależą od stanu zdrowia i przyzwyczajeń. Jest kilka podstawowych zasad opieki, z którymi warto się zapoznać. Ta uniwersalna wiedza jest niezbędna szczególnie przed pierwszym wyjazdem do pracy jako opiekunka osoby starszej.
Bycie wsparciem w każdej sytuacji
Każda osoba chce zostać wysłuchana i zrozumiana. Dotyczy to także starszych ludzi. Od opiekunki senior otrzymuje to, czego ie dostaje od najbliższych. Doświadczenie i wyszkolenie wzmacnia spostrzegawczość, dzięki czemu opiekunka potrafi odpowiednio reagować w różnych sytuacjach. Zna zasady pierwszej pomocy i jest w stanie jej udzielić. Senior powinien móc polegać na osobie opiekującej się nim. Dbanie o starszych nie jest prostym zadaniem. Konieczne jest dbanie o codzienne przyzwyczajenia, potrzeby oraz prośby.
Opieka nad starszą osobą wymaga udzielania jej pomocy czynnościach, które są dla niej trudne do wykonania, np. ubieranie, mycie, jedzenie lub poruszanie się. Nie powinno się całkowicie wyręczać podopiecznego, aby pozostawić mu poczucie samodzielności. Warto zadbać o dodatkowe uchwyty zamontowane w łazience, które ułatwią korzystanie z toalety lub wychodzenie spod prysznica. Warto położyć maty antypoślizgowe i zadbać o mocniejsze oświetlenie. Higiena seniorów jest bardzo ważna, aby zachować odpowiednie zdrowie i należy dbać o nią każdego dnia.
Monitorowanie stanu zdrowia
Senior wymaga stałego monitorowania zdrowia. Osoby w podeszłym wieku mają zwykle obniżoną odporność i często cierpią na różne schorzenia. Ważne, aby reagować na każde zgłoszenie niepokojących dolegliwości. Niezwykle istotne jest pilnowanie podopiecznego, aby przyjmował przepisane leki o stałych porach i w odpowiednich dawkach. Dobrym pomysłem jest pogłębienie własnej znajomości choroby seniora. Ta wiedza pomoże dbać w odpowiedni sposób o samopoczucie podopiecznego każdego dnia.
Zrozumienie zwyczajów i przyzwyczajeń
Podjęcie się opieki nad seniorem w jego własnym domu jest wymagające. Należy pamiętać o zwyczajach, które do tej pory panowały. Starsza osoba ma swoje przyzwyczajenia, do których warto się dostosować, np. wczesne wstawanie lub późne wychodzenie z łóżka. Lepiej zaakceptować te nawyki i nie przekonywać podopiecznego do wprowadzenia zmian. Senior może nie mieć ochoty na dzielenie się informacjami o swojej przeszłości lub może odmówić pokazywania zdjęć rodzinnych. Nie warto go zmuszać. Dobrym pomysłem jest stopniowe zdobywanie zaufania osoby starszej. Pomoże okazywanie zrozumienia i troskliwa opieka. Osoby w podeszłym wieku lubią rutynę. Ważne jest ustalenie stałych pór kąpieli, pór posiłków oraz innych rutynowych czynności. Pomoże to zaplanować dzień i ułatwi opiekę nad podopiecznym.
Dbanie o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz zbilansowaną dietę
Organizowanie wolnego czasu podopiecznemu wymaga kreatywności. Należy zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Buduje to pozytywną relację między opiekunką i podopiecznym oraz wspomaga zachowanie ogólnej sprawności. Dobrą propozycją jest chodzenie na spacery. Warto zaproponować czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek oraz oglądanie telewizji. Jeżeli stan zdrowia seniora jest dobry i pozwala na wprowadzenie bardziej zaawansowanych treningów, warto to rozważyć. Dobrym przykładem aktywności dla starszej osoby jest nordic walking oraz pływanie. Przed rozpoczęciem takich ćwiczeń najlepiej skonsultować się z lekarzem i omówić możliwości.
Zbilansowana dieta ma duże znaczenie dla osoby w każdym wieku. Seniorzy mają większe zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Powinni unikać gotowych oraz ciężkostrawnych posiłków, gazowanych napojów i fast foodów. W diecie starszych osób nie powinno zabraknąć różnorodnych i zdrowych produktów, takich jak: kasze, ryż, pełnoziarniste pieczywo, owoce, warzywa, chude mięso i wędliny, orzechy i tłuszcze roślinne. Podczas ustalania posiłków powinny być respektowane przyzwyczajenia kulinarne seniora. Warto jednak ograniczać je do dań, które są zdrowe. Przed wprowadzeniem nowych składników do diety najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Dostosowanie otoczenia do potrzeb seniora
Opieka nad seniorem z możliwością zamieszkania w jego domu jest związana z koniecznością dostosowania otoczenia do potrzeb osoby starszej. Warto zwrócić uwagę na podłogę, z której lepiej zabrać chodniki, dywaniki oraz inne elementy, o które można się potknąć. Można zabezpieczyć wystające progi. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, ponieważ starsza osoba będzie potrzebowała mocniejszego światła ze względu na pogarszający się wzrok. Łazienka musi zostać odpowiednio przygotowana do codziennej toalety i bezpiecznej kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest montaż uchwytów przy wannie lub pod prysznicem oraz krzesło, które ułatwia mycie się. Zapewni to odpowiedni komfort podopiecznemu.
Join the discussion